• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

تشهیر رسانه‎ای مفسدان اقتصادی به خوبی انجام نمی‎شود

قاضی و حقوق‎دان دادگستری بر لزوم بهبود روند تشهیر رسانه‎ای مفسدان اقتصادی از سوی رسانه ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، ابراهیم اسلامی شامگاه چهارشنبه در نشست علمی بررسی ابعاد فقهی حقوقی تشهیر مفسدان اقتصادی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: در بحث تشهیرمباحث مختلفی مطرح شده است؛ ریشه تشهیر در اسلام را می توان در اجرای علنی مجازات دید.

وی افزود: اجرای علنی مجازات و یا افشای مجازات مجرمی که به یک حکم قطعی محکوم شده است قطعا اثربازدارندگی داشته است که این اثر برای خود محکوم و سایرین لحاظ می شده است.

این حقوق دان بیان کرد: امام علی(ع) به اجرای علنی مجازات تاکید می کردند؛ در این زمینه نوعی از تشهیر واقع می‏شد ولی پس از گسترده شدن جوامع و مجازات هایی که از شدت و پیچیدگی های بیشتری برخوردار می شد مجازات هایی را تدبیر می کردیم که می توانست بحث ارعاب و بازدارندگی را ایجاد کند.

وی گفت: در سابقه قانون گذاری ما مشخص است که توجه خیلی زیادی به این بحث نشده است؛ مثلا در برخی اوقات دستور داده می شد که حکم به صورت علنی اجرا شود؛ ولی زمانی که قانون مجازات علنی نیز رفع شد بحث تشهیر به شکل بهتری مطرح شد.

حقوق‎دان دانشگاهی بیان کرد: در ماده 36 قانون مجازات اسلامی مشاهده می کنیم که قانون گذار موضوع تشهیر مفسدان اقتصادی را به شکل جدی بیان می کند که اگر در حد فساد فی الارض و کلاهبرداری موجب اخلال در جامعه نشود قاضی می تواند این کار را انجام دهد.

اسلامی اظهارکرد: ولی در زمانی که فساد اقتصادی انجام می شود قاضی ملزم به تشهیر است که از جمله آنها می توان به ارتشا، پورسانت در معاملات خارجی، قاچاق کالاو ارز، پولشویی، تصرف غیر قانونی در اموال ملی و دولتی و غیردولتی و .... اشاره کرد.

وی گفت: از این سوی می بنیم که بحث تشهیر در برخی از موارد در اختیار قاضی گذاشته شده است؛ در قوانین جدید موضوع تشهیر مفسدان اقتصادی به شکل جدی مطرح شده است که جا داشت این مساله در گذشته بیشتر مورد نظر واقع می شد.

وی عنوان کرد: مشکل امروز این است که این تشهیر به خوبی انجام نمی شود؛ در حال حاضر تشهیر متهم انجام می شود ولی در جای جای قانون مجازات اسلامی از محکوم و مفسد سخن گفته است؛ گاهی اوقات خود رسانه‎ها به شکل شخصی به بیان ماوقع پرونده ها می پردازند.

وی گفت: باید در زمینه تشهیر مفسدان اقتصادی یک قانون جدیدی انجام دهیم؛ در زمینه فضای مجازی نیز باید ورود حقوقی جدی در این زمینه داشته باشیم.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: