• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-3814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:

رودخانه شور حقابه تالاب مره است


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: آب حداقلی که در این شرایط کم آبی در رودخانه شور جاری است، حقابه تالاب مره است و نباید به بهانه احیای دیگر تالاب ها مورد استفاده سودجویان قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا منطقه قم، تورج همتی در حاشیه بازدید از بند علیخان و رودخانه شور به همراه تعدادی از مدیران اجرایی استانی و ملی اظهار داشت: آب حداقلی که در این شرایط کم آبی در این رودخانه جاری است، حقابه تالاب مره است و نباید به بهانه احیای دیگر تالاب ها مورد استفاده سودجویان قرار بگیرد.

وی با اشاره به اهمیت اکولوژیکی تالاب مره که سالانه میزبان 4 هزار پرنده مهاجر آبزی و کنارآبزی است، خاطرنشان کرد: این تالاب ارزشمند در همجواری دشت مسیله، نقش مؤثری در جلوگیری از گسترش کانون گرد و غبار در این منطقه داشته و باید با تأمین حقابه های زیست محیطی آن، با این بحران پیش رونده در مرکز کشور مقابله کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به انحراف غیرقانونی رودخانه شور به سمت اراضی کشاورزی، بر ضرورت مقابله جدی با این اقدام تأکید کرد و گفت: روخانه شور در مرز استان قم و تهران قرار گرفته و مسؤولان ذیربط باید متوجه خطرات زیست محیطی ناشی از خشکسالی در تالاب مره و دشت مسیله باشند.

تالاب مره از تالاب های بسیار ارزشمند کویر مرکزی کشوراست که در کنار بحران پیش رونده خشکسالی در دشت مسیله و دریاچه نمک قرار گرفته و منابع آبی خود را از رودخانه شور در ضلع شمالی تالاب تامین می کند که در صورت کم توجهی و عدم تامین حقابه های زیست محیطی و ادامه روند خشکسالی، کاملا از میان رفته و به کانون جدید گرد و غبار در مرکز ایران تبدیل خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: