• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9610-7887-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

چرا فرزند امام جواد(ع) به مبرقع شهرت یافت/برگزاری مراسم نکوداشت موسی مبرقع

مدیر اجرایی آستان مقدس حضرت موسی مبرقع(ع) عنوان کرد: موسی مبرقع چهره‌ای زیبا داشتند تا آنجا که بنا به تعابیری از ایشان، به یوسف آل محمد یاد میشود لذا از این رو صورت خود را با برقع می پوشاندند و به همین دلیل به مبرقع شهرت یافتند.

ابوالفضل یعسوبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم عنوان کرد: آستان مقدس حضرت موسی مرقع(ع)، 43 تن از امامزادگان را در خود جای داده است که عموما فرزندان و فرزندزادگان حضرت جواد الائمه(ع) هستند.

وی ادامه داد: محل کنونی آستان، بیت حضرت موسی مبرقع فرزند بلا فصل امام جواد(ع) و برادر تنی امام هادی میباشد، که با دفن ایشان در محل بیت خود، از سال 296 هجری قمری و سپس تدفین فرزندان و نوادگان ایشان، قطب زیارتی در عالم تشیع شده است و مورد اقبال شیعیان از اقصی نقاط عالم میباشد.

موسی مبرقع سرسلسله سادات رضوی

مدیر اجرایی آستان مقدس موسی مبرقع(ع) اظهار داشت: حضرت موسی مبرقع فرزند بلافصل امام جواد(ع)، سر سلسله سادات رضوی، رضایی، ابن الرضا، تقوی، نقوی، مبرقع، برقعی و جد اعلای آنان میباشد و ایشان از اولین رضویون وارد شده به ایران میباشند که با ورود ایشان به قم و هجرت به کاشان، دوره جدیدی در قم آغاز شد؛ بزرگان قم با رفتن به محل استقرار ایشان در کاشان و تقاضا سکونت در قم، ایشان را به جهت بازگشت به قم همراهی کردند.

یعسوبی افزود: حضرت موسی مبرقع قریب به 40 سال در قم سکونت داشتند و ایشان و نوادگانشان، محل مراجعات مردم بودند؛ حضرت موسی مبرقع، تولیت موقوفات حضرت جواد الائمه(ع) را پس از شهادت پدر بزرگوارشان بر طبق وصیت نامه ایشان به عهده داشتند که این، نشان امانتداری و تایید امام معصوم است.

وی در توضیح عنوان مبرقع گفت: موسی مبرقع چهره‌ای زیبا داشتند تا آنجا که بنابه تعابیری از ایشان، به یوسف آل محمد یاد میشود لذا از این رو صورت خود را با برقع می پوشاندند و به همین دلیل به مبرقع شهرت یافتند.

یعسوبی ادامه داد: مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه مغربیه از نیکان روزگار بودند و در تعریف و توصیف ایشان از امام جواد(ع) و امام هادی(ع) روایاتی نقل شده است.

توسعه آستان در 42هزار مترمربع

وی در ادامه گفت: بقعه چهل اختران محل دفن 40 تن از امامزادگان واجب التعظیم میباشد و همچنین بقعه امامزاده زید که با هفت واسطه به امام سجاد(ع) میرسد، میراثی بوده و ساختمان بقعه و گنبد حضرت موسی مبرقع و نتیجه بزرگوار ایشان که در کنار وی مدفون میباشد، طی دو دهه اخیر بازسازی شده است و هم اکنون طرح توسعه آستان به میزان 42هزار مترمربع در حال اجرا میباشد.

نکوداشت موسی مبرقع در سالروز رحلت ایشان

یعسوبی در مورد مراسم سالروز رحلت موسی مبرقع فرزند بلافصل امام جواد(ع)، عنوان کرد: با توجه به اینکه رحلت حضرت موسی مبرقع 22 ربیع‌الثانی ذکر گردیده است، طی سالهای اخیر مراسم نکوداشت مقام ایشان در سالروز رحلت در محل آستان با حضور پرشور ارادتمند به اهل بیت برگزار میگردد.

وی در پایان گفت: مراسم سال جاری نیز در 19 دی‌ماه همزمان با شب رحلت در محل آستان منعقد میباشد؛ سخنرانی مراسم، سید محمد مهدی میر باقری و مداحی آقایان حاج عباس حیدرزاده و حاج حسن شالبافان پس از نماز مغرب و عشا در محل آستان واقع در خیابان طالقانی کوچه 59 برقرار میباشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: