• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9610-8287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله سبحانی:

باور یقینی به معاد انسان را از تکبر دور می کند

     آیت‌الله العظمی سبحانی با تاکید بر فقر ذاتی انسان گفت: انسانی که ذاتا فقیر است، شایسنه نیست به دیگران فخر بفروشد و تکبر کند، البته این مسئله با باور یقینی به معاد به دست می‌آید.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی امروز در درس خارج خود با اشاره به حجیت خبر واحد، گفت: اگر خبر واحد حجت نبود، معنا نداشت که در روایت بر موافقت آن با کتاب تاکید داشته باشند؛ البته به طور کلی روایاتی که در اعتبار آن تردید است باید به موافقت قرآن برسد و مورد حجیت قرار گیرد.

وی افزود: در زمان ائمه ۴ هزار کتاب نوشته شده بلکه از زمان پیامبر تا آخر غیبت صغری، شیعه ده هزار کتاب در علوم مختلف نوشته؛ ولی در زمینه فقه، ۴۰۰ کتاب اصول اربع مئه نوشته است.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه فضل بن شاذان متکلمی گرانقدر بود، اظهار کرد: امام عسکری(ع) وقتی کتاب ایشان را دید گفتند، من به وجود این فرد غبطه می‌خورم؛ بنابراین اگر خبر واحد حجت نبود، مکتوب آن نیز حجت نبود و تعریف امام نشان‌دهنده آن است که خبر واحد و این کتب برای ما حجت است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: عده‌ای در دوره ائمه مقاماتی را که شایسته خداوند است در مدح آنان نقل می‌کردند تا از این طریق به نان و نوایی برسند و برخی نیز ائمه را مورد تکذیب قرار می‌دادند و ائمه هر دو گروه را لعن فرمودند؛ معلوم می‌شود که خبر واحد در میان مردم حجت بوده است و غلات و کذابین از این روش برای پیشبرد کار خود سود می‌بردند.

آیت الله سبحانی عنوان کرد: باید روایات و اخبار واحد، جمع‌آوری شود تا به یک نقطه مطلوبی برسد.

این مرجع تقلید همچنین با اشاره به آیه «َیا أَيُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ» به معنای فقر پرداخت و گفت: در لسان ما معمولا به افراد پولدار، غنی و به افراد بی پول، فقیر گفته می‌شود ولی این فقر در آیه، ذاتی است و مالی نیست.

وی افزود: ما  نه ذات، نه افعال و نه صفات خود را ملک نیستیم و دچار فقر ذاتی هستیم؛  او غنی مطلق و ما فقیر مطلق هستیم و هر چه داریم از جانب خداست، بنابراین آیا شایسته است کسی که سر تا پا در فقر است، بر دیگری فخر فروشی کند و تکبر داشته باشد.

*باور یقینی به قیامت بسیاری از گناهان را در جامعه کاهش می‌دهد

وی، آیت الله بروجردی را نمونه یک انسان مومن به معاد دانست و تاکید کرد: یقین به قیامت کار دشواری است و ایمان بالایی را می طلبد و اگر انسان به این مرتبه برسد گناهانش نیز کمتر خواهد شد.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه ما لفظا به معاد باور داریم ولی ایمانی که حق الیقین باشد خیلی مشکل است، تصریح کرد: گاهی به ما می‌گویند آتش ولی گاهی آتش را از نزدیک می‌بینیم؛ گاهی دستمان را جلوی آتش می‌گذاریم و گرما را درک می کنیم که این مرتبه حق‌الیقین است و انسان اگر به این مرتبه برسد ایمان والایی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: