• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9610-8487-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیر جامعة الزهرای قم عنوان کرد:

تحصیل 12هزار بانوی طلبه ایرانی و غیر ایرانی در جامعة الزهراء قم

مدیر جامعة الزهرای قم گفت: در حال حاضر 12 هزار بانوی طلبه ایرانی و غیر ایرانی در جامعة الزهراء قم در حال تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی امروز در نشست خبری با موضوع پذیرش جامعة الزهرای قم، در ابتدا پیرامون تعامل با اصحاب رسانه عنوان کرد: شفاف سازی اطلاعات زمینه ساز آرامش فکری در جامعه است و ما در تلاشیم به عنوان بخشی از جامعه علمی در عرصه اطلاع رسانی سهیم باشیم.

مدیر جامعة الزهرای قم در خصوص رسالت مهم این مرکز علمی و دینی افزود: بانوان نیمی از افراد پویای جامعه را تشکیل می دهند و خود در تربیت نسل بعدی نقشی مهم دارند؛ حضور بانوان در واقع یک جریان تاثیر گذار جدی در جامعه بشری می باشد.

وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی این نقش را در میادین و حوزه‌های اجتماعی تجربه کرده است، در این راستا تاکید بر ارزش های اسلامی و انسانی و رعایت عفاف حضور بانوان در عرصه های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و تربیتی جزئی از تفکر امام(ره) بود.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی بیان کرد: بر این اساس امام خمینی(ره) در سال 63 دستور تاسیس جامعة الزهراء را با هدف تربیت بانوانی بصیر و اندیشمند صادر فرمود.

وی خاطرنشان کرد: بانوان در تاریخ تشیع نیز پرچم دار بوده اند؛ در دورانی که برخی از مذاهب اسلامی نگارش حدیث را ممنوع کرده بودند ما صحیفه زهرا(س) را داریم؛ کتابی که ایشان املاء کرده و امام علی (ع) آن را به نگارش در می آورند.

مدیر جامعة الزهرای قم ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا(س) یک بانوی عالمه و محدثه و صاحب نظر در حدیث می باشند و این جایگاه بانوان را در عرصه های علمی و دینی در مکتب تشیع نشان می دهد.

وی عنوان کرد: بعد از انقلاب اسلامی این حرکت آرام حضور بانوان، تبدیل به حرکتی گسترده شد که یکی از این حرکت ها تاسیس جامعة الزهراء بود؛ امام (ره) چند تن از علما از جمله آیات فاضل لنکرانی و موسوی اردبیلی و مشکینی را به عنوان هیات موسس جامعة الزهرا در راه اندازی این مرکز فراخواندند.

وی اظهار داشت: تاکنون بیش از 50 هزار نفر وارد مجموعه شده اند و امروز در میادین مختلف فعال می باشند همچنین امروز بالغ بر 12 هزار نفر طلبه ایرانی و غیر ایرانی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در جامعة الزهراء مشغول به تحصیل اند.

مدیر جامعة الزهرا بیان کرد: این مجموعه‌ سه بعد آموزشی و پژوهشی و تبلیغی دارد و مجتمع هدی را نیز تحت مدیریت خود دارد.

وی در مورد فعالیت های گسترده پژوهشی تصریح کرد: یکی از برنامه های پژوهشی کرسی های آزاداندیشی است که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح گردید و مجموعه های علمی نسبت به آن دعوت شدند؛ بر این اساس سازوکاری در شورای انقلاب فرهنگی و شورای عالی حوزه های علمیه دیده شده است و تاکنون در این مرکز بیش از 10 کرسی علمی ترویجی برگزار کرده ایم.

وی گفت: در سال جاری نیز 10 کرسی آزاداندیشی دیگر توسط معاونت پژوهشی برگزار خواهد شد این کرسی های علمی و تخصصی در آینده به کرسی های نظری پردازی ارتقاء می یابد و همگام با معیارهای علمی و دقیق برگزار خواهد شد.

مدیر جامعة الزهرا اظهار داشت: یکی از بخش های فعال حوزه بین الملل می باشد که از همه قاره های جهان به غیر از استرالیا طلبه در جامعة الزهراء حضور دارد؛ در سال جاری نیز در پذیرش بین الملل 300 متقاضی داشته ایم که به طور مستقیم مراجعه کرده اند.

وی عنوان کرد: خوشبختانه تعامل خوبی با جامعة المصطفی داریم و با توجه به اینکه هیچ دفتری در خارج از کشور نداریم پذیرش از طریق فضای مجازی و یا دفاتر جامعة المصطفی انجام می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی خاطرنشان کرد: طلاب بین الملل در سطح 2 و 3و 4 در رشته های مختلف تفسیر و کلام و ...مشغول به تحصیل می باشند.

وی در مورد اعزام مبلغ تصریح کرد: یکی از ابعاد منشور جامعة الزهرا، فعالیت های تبلیغی است در محرم سال جاری 900 مبلغه در جهت تبلیغ اعزام شدند که 300 تن از خواهران در عرصه بین الملل بوده اند.

مدیر جامعة الزهرا بیان کرد: این مبلغان در کشورهای خودشان و یا در ایران برای تبلیغ اعزام می شوند و در برخی از مناسبت ها نیز حضور دارند.

وی تاکید کرد: فارغ التحصیلان جامعة الزهرا بدون پشتوانه مالی به صورت خودجوش در فعالیت های بین المللی فعالیت دارند و طلاب زیادی با کمک خیرین فعالیت های متنوعی را در کشورهای مختلف از جمله در راه اندازی حوزه های علمیه در کشورهای آفریقایی و آسیایی دنبال می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی در مورد پذیرش در سال گذشته نیز توضیح داد: در سال قبل بیش از 8 هزار متقاضی داشتیم که 2 هزار و 100 نفر جذب شدند.

وی در ادامه در مورد بودجه عنوان کرد: سرانه دریافت مجموعه هایی مانند جامعة الزهرا نسبت به آموزش عالی بسیار کمتر است و در سال گذشته تحقق بودجه به 40 درصد هم نرسید در حالی که با مشکلات مالی زیادی مواجه ایم؛ در این مسیر در صدد برنامه ریزی لازم و تعریف منابع پایدار با حضور خیرین در تحقق استقلال مالی هستیم.

وی در مورد خروجی مرکز اعلام کرد: بسیاری از فارغ التحصیلان در دانشگاهها ادامه تحصیل می دهند و برخی جذب آموزش و پرورش می شوند و یا به عنوان محقق مستقل و مولف شناسایی می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی یادآور شد: جلسه های دینی خانگی در ایام مختلف با قرائت قرآن کریم یکی از ظرفیت های مهمی است که می تواند به صورت علمی دنبال شود و در این باره از توان علمی و منابع معتبر و مستند توسط طلاب بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در بخش آموزش یکی از کارهای ارزشمند برگزاری دوره عالی 8 ساله فقه می باشد که به تازگی آغاز شده است افرادی که در این مقطع فارغ التحصیل می شوند خلاء های فقهی را پر می کنند و همراه با فعالیت های مستمر پژوهشی گام بر می دارند.

مدیر جامعة الزهرا عنوان کرد: آموزش و پژوهش دو حوزه مهم است و ما در این دو حوزه با برنامه ریزی کارشناسی شده آموزش ها و پژوهش را ارزیابی می کنیم در این خصوص هر طلبه ای بیش از 30 مهارت پژوهشی را فرا می گیرد تا توانایی پژوهش را کسب کند.

وی در مورد حوزه آزاد نیز توضیح داد: در حوزه آزاد، طلبه به صورت آزاد حق انتخاب استاد و یکی از منابع فقهی را دارد تا از ظرفیت های علمی و فکری بهره مند گردد.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی گفت: در بخش پژوهش دوره تربیت پژوهشگر طبق معیارهای علمی و پژوهشی برگزار می شود؛ این دوره در حلقه های مختلف با حضور اساتید پژوهشگر در دو سال مهارت ها را ارائه می نماید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: