• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-1985-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی:

منشاء اعتراضات اخیر مردم مشکل بیکاری و رکود است

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه خوارزمی، مشکل عمده مردم که سبب اعتراضات اخیر شده است را بیکاری، رکود، فساد و تبعیض دانست.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، غلامعلی معصوم نیا امروز در نشست تخصصی ریشه های اقتصادی و فرهنگی اعتراضات اخیر با نگاهی به نقش موسسات مالی درخصوص نا آرامی های اخیر بیان کرد: مطالبات توده مردم که به گفته مقام معظم رهبری به حق است، باید مد نظر قرار بگیرد و اگر به آن ها درست رسیدگی نشود، یک خطر بالقوه است که باقی میماند و در آینده منشا خیلی از نگرانی‌ها است.

وی افزود: اگر واقعیت ها را لاپوشانی کنیم یک روز خودش را نشان میدهد؛ از نظر کل اقتصاد منشا اصلی مشکلات مردم، بیکاری و رکود است.

معصوم نیا ادامه داد: بیکاری تابع تعریف است و تعاریف مختلفی برای آن قائل هستند وعده ای  کسی که حتی دوساعت در هفته کار میکند را جز شاغل حساب میکنند؛ تعریف اصلی بیکاری این است که فردی  به اندازه درآمد مکفی، کار نداشته باشد.

وی ادامه داد: یک عامل دیگر که باعث نارضایتی میشود، فساد است یک قسمت ناشی از بیکاری و رکود است و یک قسمت به دلیل تبعیض ها است.

این استاد دانشگاه در خصوصص علل ایجاد رکود و بیکاری گفت: در اقتصاد بین تورم و بیکاری رابطه است و اغلب اوقات اگر تورم پایین بیاید بیکاری زیاد میشود، اگر بخواهید تورم را پایین بیاورید به طور طبیعی یک سری سیاست ها اعمال میشود که نرخ تورم پایین میاید ولی بیکاری زیاد میشود؛ بنابراین سیاست هایی که برای کنترل تورم طی سال های اخیر اعمال شد یکی از منشاء های رکود و بیکاری است.

وی تصریح کرد: اشتباهی که در ارائه راهکار برای پایین آوردن نرخ تورم گرفته شد عامل ایجاد رکود و بیکاری در جامعه شد؛ علت این است که در مواردی که بین بیکاری و تورم مبادله وجود دارد، باید سیاست های طرف عرضه اتخاذ شود و عرضه کالا افزایش یابد قیمت ها کاهش پیدا میکنند و تورم پایین میاید و در مقابل برای افزایش تولید، نیروی کار بیشتری لازم است و با بیکاری مقابله میشود و مشکل تورم و بیکاری به صورت همزمان حل میشود؛ در حالی که در سال های اخیر این راهکار استفاده نشد و مشکلات ایجاد شد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: سیاست های اقتصادی مقاومتی که توسط رهبری ابلاغ شده است براساس همین سیاست های طرف عرضه است؛ مولفه اول اقتصاد مقاوتی مردمی بودن است که باید طوری برنامه ریزی شود که توده مردم متکلف فعالیت های اقتصادی شوند.

وی افزود: مولفه دوم اقتصاد مقاومتی درون زا بودن است و باید محور سیاست گذاری ها واتکا اصلی به امکانات داخلی باشد؛ مقام معظم رهبری در سال 94فرمودند دو نگرش اقتصادی در کشور وجود دارد، یک نگرش به داخل که اتکاء آن به تولید داخل و امکانات کشور است که همان مولفه درون زا بودن اقتصاد مقاومتی است و نگرش دوم نگرش خارجی است که اعتقاد دارد باید از مزیت های خارج کشور استفاده کنیم که نگرش غلطی است؛ حتی کشورهای خارجی که توانستند در جانب رشد پیشرفت کنند نیز تکیه به منابع داخلی داشتند.

معصوم نیا ادامه داد: سومین مولفه برون نگر بودن است؛ یعنی اگر کسی عادلانه حاضر به مراودات اقتصادی باشد، مخالفتی صورت نمیگیرد و از اول انقلاب اسلامی نیز کشور های غربی بودند که فشار اقتصادی را تحمیل کردند وایران مشکلی را برای آن ها ایجاد نکرده است.

وی چهارمین مولفه اقتصاد مقاومتی را عدالت محور بودن اعلام کرد و گفت: وقتی مردم را وارد اقتصاد میکنیم باید طوری برنامه ریزی شود که شکاف طبقاتی ایجاد نشود؛ یکی دیگر از ریشه های ناآرامی های اخیر نیز به همین موضوع برمیگردد و مردم از شکاف طبقاتی ایجاد شده احساس نارضایتی دارند؛ مردم حس میکنند گرچه وضعیت اقتصادی بهتر از قبل از انقلاب است ولی اختلاف طبقاتی نیز بیشتر شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: پنجمین مولفه اقتصاد مقاوتی رویکرد جهادی است؛ اگر برنامه اقتصادی کشور بر اساس مولفه های اقتصاد مقاومتی اجرا میشد، وضعیت معیشتی مردم اینگونه نبود.

وی با بیان اینکه در ارزیابی شرایط باید واقع بین و منصف بود، ادامه داد: انقلاب اسلامی از لحاظ اقتصادی خیلی به مردم خدمت کرد؛ آمارها و وضع مردم در آن زمان کاملا مشخص است و نقلاب اسلامی کمک بسیاری به مردم دور افتاده  و مردم محروم خدمت کرد و وضعیت اقتصادی مردم با آن زمان قابل مقایسه نیست.

معصوم نیا تصریح کرد: خدمت هایی که انقلاب انجام داد ناشی از ظرفیت و توان انقلاب بود و ناکامی هایی که به وجود آمده، ناشی از چند چیز است که یکی از آن ها وجود یکسری نگاه های لیبرالیستی است؛ عده ای به این که اسلام در جنبه های مختلف برنامه دارد و قادر است مشکلات از جمله مشکلات اقتصادی را حل کند، معتقد نیستند و به نسخه های غربی و لیبرالیستی تکیه دارند.

وی ادامه داد: این عده اعتقاد دارند که اقتصاد یک علم فرازمانی و فرامکانی است و چون کشور های غربی با همین شیوه پیشرفت کرند و وضع مالی خوبی پیدا کردند  پس ایران هم باید طبق آن دستورالعمل عمل کند؛ در حالی که خیلی از مسائل در پیشرفت آن ها موثر بوده است.

استاد دانشگاه خوارزمی افزود: آن ها یک همت عمومی برای پیشرفت داشتند و همچنین از ظرفیت های دیگران استفاده کردند و از طریق استعمار بیگاری کشیدند و کشور های آفریقایی و شرق آسیایی را از بین بردند تا به این پیشرفت دست پیدا کردند.

وی گفت: در همین غرب امروز، علاوه بر مزایای اقتصادی آن چیزی که  محور اصلی اقتصاد این کشور ها را شکل داده،  سرمایه سالاری است و سرمایه داران زمام ثروت جامعه را در دست دارند و توده مردم  مزد بگیران این ها هستند؛ تنها همان سرمایه داران اندک تعیین کننده اقتصاد و فرهنگ آن کشور هستند.

معصوم نیا بیان کرد: نتیجه تفکر لیبرال سرمایه داری در کشور این است که در سال های اخیر با وجود مشکلات اقتصادی، میلیون ها دلار صرف واردات خودرو های لوکس شده است؛ با واردات انبوه ثروت یکسری متراکم میشود و بدین صورت تعیین کننده مجلس میشوند؛ ریشه اصلی مشکلات اقتصادی حاکمیت تفکر لیبرال سرمایه داری است.

وی افزود: صاحبان تفکر لیبرال سرمایه داری در کشور با وجود اعتقاد به ظواهر دین؛ در عرصه اقتصاد به اسلام معتقد نیستند؛ یکی از همین نهاد ها، نهاد های پولی و مالی در کشور است؛ حاکمیت و سیطره بانک ها بر اقتصاد ایران بسیار نگران کننده است و یکی از ریشه های نارضایتی مردم؛ نارضایتی از سیستم پولی و مالی کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی گفت: ممنوعیت ربا در اسلام به این علت است که مردم را به انجام کار تشویق کند و کسی به دلیل اینکه پول دارد ثزوتمند وقدرتمند نشود و به اصطلاح پول، پول نیاورد؛ ویژگی حاکمیت نظام پولی و مالی این است که بخش پولی از بخش واقعی اقتصاد جدا میشود و بخش پولی بدون اینکه در بخ واقعی ثروت ایجاد شود، زاینده پول میشود؛ به این اتفاق مالی کردن اقتصاد میگویند.

وی ادامه داد: اکنون در کشور بانک ها حاکم بر اقتصاد شده اند و این پدیده حتی در کشور های غربی هم منشاء نگرانی شده است و تا زمانی که بخش پولی و مالی اصلاح نشود، بخش واقعی نیز درست نخواهد شد و مشکلات و اعتراضات ادامه خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: