• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۹
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9611-1186-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

استاندار قم:

هنوز درک صحیحی از ارتباط صنعت و دانشگاه وجود ندارد

استاندار قم گفت: هنوز درک صحیحی از ارتباط صنعت و دانشگاه وجود ندارد و این دو مقوله تا حدی با هم بیگانه هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سید مهدی صادقی شامگاه شنبه در نشست صميمی استاندار با روسای دانشگاه‌ها و مراكز علمی آموزشی در تالار امام جواد(ع) استانداری قم عنوان کرد: ظرفیت های بالنده ای در تعامل میان دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی وجود دارد اما هنوز درک صحیحی از ارتباط صنعت و دانشگاه وجود ندارد و این دو مقوله تا حدی با هم بیگانه هستند.

استاندار قم افزود: ایجاد رابطه ای منطقی میان دانشگاه و صنعت می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی در صنعت و اشتغال را رفع نماید و باید در این راستا با حضور نخبگان به راهکاری تخصصی دست یابیم.

وی تصریح کرد: مهم ترین اولویت امروز، اشتغال است و اگر تحصیل در دانشگاه منجر به اشتغال نشود به خروجی لازم دست پیدا نخواهیم کرد.

صادقی بیان کرد: متاسفانه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در صدد شغل های دولتی و استخدام در ادارات هستند و استقبال کمی از فعالیت های تولیدی و کارآفرینی دارند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمیته ارتباط بین بخش صنعت و دانشگاه ها در منطقه شکوهیه قم راه اندازی شده است، در این راستا می توان با استفاده از ظرفیت های موجود با همگرایی و اعتمادسازی از توان دانشگاه های استان بهره گرفت.

استاندار قم یادآور شد: حوزه صنعت در استان باید ابتدا به شناسایی بازار کار بپردازد از سوی دیگر مراکز علمی و دانشگاهی نیز با آسیب شناسی های لازم به پایان نامه های علمی و تحقیقات، سمت و سو بدهند.

وی گفت: نیازهای فعلی در سند آمایش استان دیده شده و این سند آموزش عالی در سال 92 تکمیل شد که می توان آن را به روزرسانی کرد.

صادقی عنوان کرد: باید بتوان با همه توان از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان در اشتغال زایی استفاده کرد تا آن ها بتوانند وارد بازار کار شوند.

وی افزود: لازم است کمیته های مشترکی بین مراکز دانشگاهی با توجه به توان و تخصص شان ایجاد شود تا بتوان نقاط قوت و ضعف بازار کار را به خوبی شناسایی کرد.

استاندار قم اظهار داشت: در حال حاضر طبق آمارهای ارائه شده حدود 80 هزار دانشجو در استان قم مشغول به تحصیل هستند؛ همچنین 11 هزار و 300 فارغ التحصیل در قم داریم که در این میان 5 هزار و 700 کارشناسی و 3 هزار و 400 کارشناسی ارشد و 3 هزار و 200 دکتری و 1900 نفر فنی حرفه ای می باشند.

صادقی عنوان کرد: تعداد فارغ التحصیلان رشته های فنی و حرفه ای نسبت به سایر رشته‌ها کمتر هستند و این امر نشان می دهد بر روی مهارت و توانمند سازی دانشجویان کم کاری شده است.

وی متذکر شد: در این نشست ها اگر طرحی نو ارائه گردد می توان به دستاوردهای خوبی رسید تا بتوان مشکلات اشتغال و صنعت را مرتفع کرد.

وی همچنین با گرامیداشت دهه فجر خاطرنشان کرد: ایجاد همگرایی و تمرکز قوا بسیاری از مشکلات کشور را رفع می سازد، نابود کردن رژیم گذشته با روش پیامبر گونه امام خمینی(ره) قدرت و اراده این ملت را نشان داد.

استاندار قم اظهار کرد: قطبی سازی در کشور، ما را از وحدت و انسجام خارج می سازد باید همه به وحدت کلمه برسیم و نگاه ملی را به منافع جناحی و گروهی ترجیح دهیم و در جایگاه تصمیم گیری فرابخشی عمل کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: