• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9611-7687-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مکارم شیرازی:

عمر وهابیت رو به پایان است/داعش از نظر فرهنگی ریشه کن شود


آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که افکار داعشی ها و تفکیری ها ریشه در اندیشه خوارج دارد، تصریح کرد: امیرمؤمنان وقتی در جنگ با خوارج پیروز شدند فرمودند «ما آنها را نابود کردیم ولی تفکر خوارج باقی است»، بنابراین باید توجه داشته باشیم که اندیشه تکفیر رشد پیدا نکند.


به گزارش ایسنا منطقه قم، به نقل از روابط عمومی دفتر آیت الله مکارم‌ شیرازی، این مرجع تقلید در دیدار جمعی از مبلغان مناطق محروم و آسیب دیده کشور با بیان این که در قرآن کریم دو آیه در مورد امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد، اظهار داشت: آیات 104 و 110 آل عمران در این زمینه هستند، آیه 110 به صورت عام این بحث را مطرح کرده و تأکید می کند دلیل برتری امت اسلامی امر به معروف، نهی از منکر و ایمان است.

 وی افزود: آیه 104 بیان می دارد «در میان شما باید گروهی باشند که سراغ امر به معروف و نهی از منکر بروند» که مشخص می شود این وظیفه دو بخش دارد یکی بر عهده عموم است که باید در مقابل بدی ها با رعایت موازین اسلامی بایستند اما کارهایی هم هست که گروهی خاص  باید قیام کند و آن را انجام دهد.

این مفسر قرآن عنوان کرد: این بخش مربوط به عقاید و دین مردم است که کار مبلغان اسلامی است، این افراد همان گروه خاصی است که در آیه 104 به آن اشاره شده است که باید عقاید حق را از باطل، عرفان حقیقی را از عرفان ساختگی و اخلاق اسلامی را از اخلاق غیر اسلامی جدا کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به این که مطابق آیه 104 این کار بر عهده گروه مبلغان واجد شرایط شرعی است، ابراز کرد: بنابراین کار شما یک واجب کفایی است که البته «من به الکفایه» آن کم است و بعید نیست که تبدیل به واجب عینی شده باشد.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: کار شما در مناطقی است که خطرناک ترین مناطق برای اسلام است که هنوز هم گروه های تکفیری در حال فعالیت هستند، هرچند سلطه نظامی آنها قطع شده اما کار فرهنگی آنها ادامه دارد و به همین دلیل دبیرخانه کنگره جریان های تکفیری هنوز به صورت فعال ادامه دارد چون در غیر این صورت دوباره آشکار می شوند.

وی خاطرنشان کرد: غربی ها پیش بینی کرده بودند که حداقل 20 سال برای اخراج داعشی ها از عراق زمان نیاز است ولی دیدیم بحمدلله در مدت نسبتا کوتاهی ریشه آنها کنده شد ولی همانطور که گفتیم، افکار آنها باقی است.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که افکار داعشی ها و تفکیری ها ریشه در اندیشه خوارج دارد، تصریح کرد: امیرمؤمنان وقتی در جنگ با خوارج پیروز شدند فرمودند «ما آنها را نابود کردیم ولی تفکر خوارج باقی است»، بنابراین باید توجه داشته باشیم که اندیشه تکفیر رشد پیدا نکند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: یکی از برکات مذهب تشیع همین شهادت ها و وفیات از جمله ماه رمضان، محرم، صفر و فاطمیه است که مبلغان را به مناطق مختلف کشور سوق می دهد و فرصت بسیار طلایی برای بیان مطالب دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است.

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: ایام فاطمیه نیز از اهمیت خاصی برخورد است چراکه حضرت فاطمه زهرا(س) انسانی است که شیعه وسنی در برابر ایشان خضوع می کنند و در کتاب های اهل تسنن نیز فضایل زیادی از حضرت زهرا(س) بیان شده است، بنابراین ایام فاطمیه بهترین فرصت برای ابلاغ معارف اسلام و سوزاندن ریشه تکفیر است.

وی با اشاره به این که پایان عمر وهابیت کاملا پیش بینی می‌شود، ابراز داشت: چنانچه خدا توفیق دهد در نظر دارم کتابی در زمینه پایان عمر وهابیت بنویسم. چون میوه تلخ این درخت شوم داعش است که همه دنیا از آن متنفرند.

این مفسر قرآن تصریح کرد: باید کمک کرد که واقعا این گروه از نظر عنوان فرهنگی هم ریشه کن شود؛ شما نیز انشاءالله با آمادگی کامل بروید، کتاب «وهابیت بر سر دوراهی» را مطالعه کنید، اصول و فروع دین هر دو را برای مردم بگویید وسعی کنید در هر سخنرانی ابتدای سخنان خود چند مسأله شرعی بیان کنید.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: البته در سخنان خود تلاش کنید که مسائل تحریک آمیز را به هیچ عنوان بیان نکنید، در قرآن آیاتی به عنوان آیات ولایت وجود دارد که ما در تفسیر نمونه در مورد آن کم نگذاشتیم ولی در عین حال طوری نوشتیم که تحریک آمیز نباشد و به همین دلیل این کتاب امروز در بین شیعه و سنی طرفدار دارد؛ ان شاء الله از ادبیات خوبی در برنامه هایتان استفاده کنید که برای همه جاذبه داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: