• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-1614-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رییس سازمان نظام مهندسی استان قم:

نزدیکی به پایتخت یک آسیب برای استان است


رییس سازمان نظام مهندسی استان قم با بیان اینکه نزدیکی استان قم به پایتخت یک آسیب محسوب میشود، عنوان کرد: ظرفیت فنی استان قم به حدی است که امکان ارائه خدمات به پایتخت را نیز دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، امین مقومی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز مهندس عنوان کرد: نزدیکی به پایتخت برای استان یک آسیب محسوب میشود؛ ظرفیت استان قم به حدی است که میتواند به پایتخت نیز خدمات ارائه کند ولی به دلیل نقض قوانین و بعضی مصوبات که در سال های گذشته به تصویب رسیده است، باعث شده که مشاوران غیر بومی به صورت غیر قانونی به پروژه های مختلف ورود پیدا کنند  که موجب آسیب به صنعت بومی و اشتغال استان است.

وی با بیان اینکه اصلاح قانون نظام مهندسی در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، اظهار داشت: قوانین نباید تنها با نگاه به پایتخت تدوین شود؛ بومی سازی مقررات نظام مهندسی در استان ها میتواند به تطبیق مقررات با روند اجرایی آن کمک کند.

رییس سازمان نظام مهندسی کشور از آماده شدن سه هزار امضاء الکترونیکی مهندسین خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تا نسخه الکترونیک شناسنامه های فنی مالکیت تا بهار97 نهایی و اجرا شود.

وی از وجود هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در استان قم خبر داد و افزود: حدود 70 درصد از مردم که بیش از 697هزار و 320نفر هستند در بافت های فرسوده، تاریخی، سکونت‌گاه های غیر رسمی و حاشیه شهر زندگی میکنند.   

مقومی ادامه داد: مقاوم سازی بافت های فرسود در گذشته به عنوان یک خلاء احساس میشد؛ دستور العمل بهسازی بافت های فرسوده تدوین شده است و از ابتدای سال آینده خدمات اختیاری به شهروندان ارائه میشود.

وی از عضویت 5200مهندس در سازمان نظام مهندسی کشور خبر داد و گفت: این آمار نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری نداشته است، اما همچنان روند رو به رشد خود را ادامه میدهد؛ همچنین در حال حاضر ۲۸۰معمار تجربی نیز در استان حضور دارند که طبق قوانین، مجاز به اجرای ساختمان های داریم دو طبقه هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی استان قم با بیان اینکه میزان شکایت نسبت به سال گذشته 10درصد کاهش داشته است، عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی کشور یک ساختار نضارتی دارد و نارضایتی عمومی از سازمان وجود دارد؛ اگر تخلفی صورت بگیرد شورای انتظامی، به شکایات رسیدگی میکند و با متخلف برخورد خواهد شد.

وی از عدم کاهش تخلفات در استان خبر داد و گفت: آمار دقیقی از میزان تخلفات موجود نیست، ولی چیزی که به نظر میرسد این است که میزان تخلفات کاهش پیدا نکرده است و تنها شکل تخلف تغییر کرده است که یکی از نمونه های جدید تخلف نماهای ساختمانی هستند.

مقومی ادامه داد: در خصوص نما های رومی مصوبه خوبی قرار داده شده است؛ کسانی که این نماها را ایجاد میکنند، عضو سازمان نظام مهندسی نیستند، سازمان نظام مهندسی تنها وظیفه دارد که مهندسین خود رامکلف به رعایت قوانین کند که این اتفاق در حال انجام است؛ ناظرین نیز گزارشات تخلف را ارائه میکنند و وظیفه گزارش را برعهده دارند و مراکز صدور پروانه ساخت مکلف به متوقف کردن این موارد هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی بار جدی برای بازآموزی دانش آموختگان را بر عهده گرفته‌است، اظهار داشت: در سال جاری به نسبت 11 ماه سال گذشته، 17 درصد رشد در زمینه آموزش شکل گرفته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: