• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-2214-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

عضو كميسيون حقوقی و قضايی مجلس شورای اسلامی:

حفظ استقلال و منزلت وکیل باید مورد تاکید باشد/تخلف برخی از وکلا، ذهنیت جامعه را منفی می کند

عضو كميسيون حقوقی و قضايی مجلس شورای اسلامی گفت: وکلا جایگاه مهمی در پرونده های قضائی دارند، از این رو در جهت تحقق اهداف،حفظ استقلال و منزلت وکیل باید مورد تاکید باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، دكتر محمد علی پورمختار عصر امروز در مراسم جشن شصت و پنجمین سالگرد استقلال كانون وكلای دادگستری ایران و بزرگداشت روز وکیل مدافع که با حضور وکلای دادگستری در مركز همايش های بين المللی شهرداری قم برگزار شد، با گرامیداشت 7 اسفند روز وکیل مدافع عنوان کرد: وکالت رسالت و وظیفه سختی است که در احقاق حقوق مردم اثرگذار است.

عضو كميسيون حقوقی و قضايی مجلس شورای اسلامی افزود: کانون وکلاء به عنوان مجموعه ای گسترده می تواند به اهداف وکالت جامعیت ببخشد، اما گاهی دیده می شود کانون وکلا همراهی زیادی در این خصوص ندارد و باید نسبت به مقید کردن آن ها نظارت کافی صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی، وکلای متعهد در کانون وکلا در بخش های مختلف حضور یافتند؛ البته برخی رفتار سیاسی وکلا و اقداماتشان موجب می‌شود تا قضاوت های منفی در مورد آن ها در جامعه شکل بگیرد.

پورمختار با بیان اینکه قانون و قوه قضائیه با تخلفات وکلا با شدت و حدت برخورد می کند، اظهار داشت: رفتار برخی از وکلا باید در این باره مورد بازنگری قرار گیرد؛ نمی توان به واسطه برخی از تخلفات، جامعه وکالت را متهم به برخی از رفتارها کنیم؛ نمایندگان نگاه حمایتی به این شغل دارند و از طرفی از دادسراها انتظار می رود با متخلفان برخورد کنند تا موجب بی اعتمادی به جامعه وکلا نگردد.

عضو كميسيون حقوقی و قضايی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی مفاد لایحه دولت میان قوه قضائیه و کانون وکلا و کمیسیون مجلس بررسی شد و در کمیسیون ارجاع داده شد؛ لایحه در 180 ماده بود و تغییرات زیادی در آن ایجاد می کرد؛ کمیسیون بعد از مشورت این لایحه را که کفایت حل مشکلات وکالت را نمی کرد به صورت اجمالی رد کرد.

پورمختار ادامه داد: باید قانون کیفیت و اخذ پروانه و لایحه استقلال را که با هم رفاقت و تنیدگی دارند اصلاح کنیم و این لایحه حداکثر در 20 ماده، عمده انتظارات را برآورده سازد.

وی خاطرنشان کرد: ادغام تشکیلات مرکز مشاورین قوه قضائیه با کانون وکلا در دستور کار است تا جایگاه و شان وکلالت حفظ شود.

عضو كميسيون حقوقی و قضايی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: عدم توجه به جایگاه وکیل به مساله ای عمومی تبدیل شده و بسیاری از عدم رعایت این شان گلایه مند هستند.

وی گفت: یکی از دغدغه ها نیز که به مجلس و نمایندگان ارائه می شود این است که قانون مصوب مجلس تشخیص مصلحت، وکیل را در دفاع از موکل از تامینات قضات برخوردار می سازد؛ امید است این گلایه مندی ها رفع شود و در این مسیر استقلال وکلا نیز باید حفظ شود.

پورمختار عنوان کرد: الزامی شدن وکالت نیز یکی از مسائل مهمی است که در یک دوره به صورت بخشنامه در آمد، اما پایدار نماند؛ در مجلس توجه ویژه ای به این امر داریم تا وکالت را در مراحل مختلف الزامی کنیم؛ بسیاری از خلاء ها در پرونده ها ناشی از فقدان وکیل و حقوقدان می باشد.

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه های مهم در جامعه، بی توجهی مردم در مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی در امور روزمره است، تا جایی که به دلیل عدم آگاهی با قانون، برای خود گرفتاری هایی ایجاد می کنند و نمی توانند حق خود را به درستی مطالبه نمایند.

عضو كميسيون حقوقی و قضايی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این باره باید فرهنگ سازی لازم صورت پذیرد تا جامعه از اهمیت حضور وکیل در پرونده ها و امور مطلع باشد.

وی گفت: طرحی را به مرکز پژوهشها رائه داده ایم مبنی بر این که از حقوق دانان و فارغ التحصیلان در صنوفی که کارشان با معاملات و انعقاد قراردادها در ارتباط است به صورت الزامی استفاده شود.

پورمختار افزود: این امر زمینه اشتغال زایی و جلوگیری از اختلاف نظرها را فراهم می سازد؛ حقوقدانانی که وکیل نیستند نیز می توانند در این طرح حضور یابند.

وی خاطرنشان کرد: در استان قم در حدود 2 هزار وکیل و مشاور قوه قضائیه فعالیت دارند که جمعیت زیادی را تشکیل می دهد؛ برخی بر این باورند که باید ظرفیت پذیرش افزایش یابد و یا آزمون حذف گردد؛ باید به صورت منطقی نسبت جمعیت و پرونده ها برای تعداد وکیلان بررسی شود.

عضو كميسيون حقوقی و قضايی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نباید زمینه جذب به گونه ای باشد که تعداد کثیری وکیل فارغ التحصیل شوند و بیکار باشند؛ در این ارتباط گرفتاری های زیادی برای وکلاء ایجاد خواهد شد.

وی بیان کرد: وکلا جایگاه مهمی در پرونده های قضائی دارند، از این رو در جهت تحقق اهداف،حفظ استقلال و منزلت وکیل باید مورد تاکید باشد.

پورمختار اظهار کرد: نحوه گزینش و ظرفیت ها باید به گونه ای تعریف گردد که طبق نیاز بتوان فارغ التحصیلانی در رشته وکالت تربیت کرد.


وی تصریح کرد: ارتباط کانون وکلا با نمایندگان مجلس می تواند بسیاری از مطالبات را تحقق داده و در تصویب قوانینی در جهت تحق عدالت کارگشا باشد.
وی در پایان گفت: مجموعه لوایح مجلس برای بررسی در خدمت وکیلان می باشد تا ضعف ها و نقاط قوت آن ارزیابی شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: