• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9612-2987-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مبلغی تصریح کرد:

فقه برای حضور در جامعه نیازمند هماهنگی با واقعیت است

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: فقه برای حضور در جامعه نیازمند هماهنگی با واقعیت است؛ قانون گذار باید واقعیت ها را با همه ویژگی هایش بشناسد وگرنه قدرت پیاده شدن نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی عصر امروز درمراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم عنوان کرد: دیدگاه های فقهی کارآمد به منظور پرداختن به روابط قانون و واقعیت و پشتیبانی فقه نسبت به این قانون و مواجه با دنیایی از تحولات و واقعیت ها در این همایش بررسی می شود.

وی افزود: فقه در گذشته با واقعیت ها مواجه بود و پاسخ می داد؛ این مساله تحت عنوان واقعه یا حوادث و نازله در فقه شیعه و اهل سنت و... بیان شده است.
رئیس کنفرانس فقه و قانون با بیان اینکه امروزه واقعیت متنوع تر از گذشته است، گفت: وقایع همیشه حالت فراخوانی دارد؛ در گذشته از تداعی مفاهیم سخن گفته می شود ولی امروز تداعی موضوعات داریم.

مبلغی اظهار داشت: صفت دیگر واقعیت، تغیر و تبدل است؛ وقایع به سرعت تبدل و تغیر پیدا می‌کنند؛ امام راحل در اواخر عمر خود به این مسئله توجه محوری و اساسی داشت.

وی گفت: صفت دیگر واقعیت ها، کیفی، مجموعه ای و تیمی عمل کردن وقایع است؛ یک مجموعه ای از موضوعات شکل می گیرد و روی واقعیت ها، پدیده ها، مسائل مهم و دین داری تاثیرات اساسی بر جای می گذارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: فقه برای حضور در جامعه نیازمند هماهنگی با واقعیت است؛ قانون گذار باید واقعیت ها را با همه ویژگی هایش بشناسد وگرنه قدرت پیاده شدن نخواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: فقه نیز باید قانون را کمک کند زیرا اگر فقه به قانون کمک نکند روی قدرت هر دو تاثیر می گذارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: