• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۸
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9612-1486-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

فقیه باید با استباط عقلی، مسائل فقهی را بررسی کند

دبیر علمی پنل علمی دوم کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی گفت: یکی از موضوعات مهم سازش بین واقعیت های اجتماعی متحول و ثبات فقه است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محمد هادی مفتح در اختتامیه سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی گفت: سیزده مقاله در این پنل از کشورهای اسلامی مختلف، در موضوع پشتیبانی قانون در مواجهه با روابط اجتماعی و درچند محور ارائه شد.

وی گفت: آن چیزی که در مقالات متعدد در پنل علمی دوم مد نظر بود، مشکل سازش بین واقعیت های اجتماعی متحول و ثبات فقه بود.

دبیر علمی پنل کنفرانس عنوان کرد: یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در پنل علمی، آسیب شناسی عملکرد مراجع قانون گذاری ایران بعد از انقلاب اسلامی بود که این موضوع به عنوان یک تجربه میتواند در آینده مورد توجه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: محور دیگر پنل علمی، بحث تحول در روش انستنباط فقهی بود؛ فقیه باید در استنباط مسائل فقهی به عقل توجه بیشتری کند و با استباط عقلی، مسائل فقهی را بررسی کند؛ فقیه باید راجع به ادله بتواند به ارایه نظریه بپردازد؛ نظریه ای که باید ظن شخصی فقیه مورد نظر واقع شود نه ظن نوعی.

عضو هیات علمی دانشگاه قم عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم با این نظریات علمی گره هایی که در تمام سرزمین های اسلامی در این باب ایجاد شده است را با رویکردی که در فضای معاصر نسبت به اسلام ایجاد شده است باز کنیم؛ همچنین امیدواریم که با فقه برگرفته از ادله معتبر واقعیت های اجتماعی را مدون کنیم و فقه برگرفته از کتاب سنت ارایه کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: