• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۸
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9612-1586-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

دکتر علیرضا پویا:

بدون درک درست از واقعیت‌های اجتماعی نمیتوان قانون‌گذاری مفیدی ارائه کرد


دبیر علمی پنل تخصصی کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی در اختتامیه این کنفرانس گفت: در شرایط کنونی، بدون درک درست، جزئی، توصیف و تحلیل دقیق واقعیت های اجتماعی نمی توان قانون گذاری مفیدی برای جامعه ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، علیرضا پویا در اختتامیه کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی که در شامگاه پنج شنبه 10اسفندماه در مرکز فقهی ائمه اطهار قم برگزار شد، اظهار داشت: در این پنل 8 مقاله مطرح شد؛ در همه این مقالات تاکید شد که در شرایط کنونی، بدون درک درست، جزئی، توصیف و تحلیل دقیق واقعیت های اجتماعی نمی توان قانون گذاری مفیدی برای جامعه ارائه کرد.

وی افزود: استفاده از منبع عظیم فقه نیز از این ضرورت بی نیاز نیست؛ شناخت واقعیت های اجتماعی به معنی پیروی فقه و قانون از امر اجتماعی نیست بلکه فقیه و قانون گذار با درک درست از واقعیت های اجتماعی هدف خود را رسیدن به اهداف اسلام می گذارد.

پویا با بیان اینکه کتب شناخته شده فقهی مستقیما مطابق به نیاز جامعه اسلامی نیستند، عنوان کرد: فقه اسلامی از چنین ظرفیتی برخوردار است که به سوالات امروز جهان پاسخ دهد؛ کنارگذاشتن نگاه فردی و شناخت خرده نظام های مرتبط به قانون در این زمینه ضروری است.

وی ادامه داد: بر اساس دیدگاه قرآن، پارادایم های اصلی قانون در جامعه اسلامی مبتنی بر عبودیت خداوند است و آزادی انسان نیز در این چارچوب معنی پیدا می کند؛ توجه به این مبانی از آنجا اهمیت دارد که در غرب، پارادایم هایی چون مدرنیسم و پست مدرنیسم دانش مورد نظر خود را به جامعه ارایه می کنند و در این زمینه رابطه حقوق و قواعد اصلی در حوزه انسانی نادیده انگاشته می شود و اعتبار قوانین به خود قوانین و یا قدرت حاکم باز می گردد.

رئیس دانشکده صدا وسیما قم گفت: از نظر اسلامی، فلسفه حقوق بحثی اساسی است؛ علامه طباطبایی به هر دو وجهه یعنی توجه به غایات و نیاز و واقعیت های اجتماعی در این زمینه توجه جدی داشته است.

وی خاطر نشان کرد: در تحکیم و حاکمیت دولت اسلامی، توجه به اینکه حاکمیت برای شهروندان است نه علیه آن ها توجه شود؛ تاکید بر اداره امور با مشارکت عمومی  بسیاری از تناقضات حاکمیت جهان امروز را برطرف میکند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: