• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-7214-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

بیش از 90 درصد عرصه‌های استان در حوزه عمل منابع طبیعی است

مدیر سازمان منابع طبیعی استان قم از اخذ اسناد تک برگ برای 400هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان قم خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سید محمد تقی سجادی امروز در نشست خبری، در رابطه با فعالیت های این سازمان در حوزه منابع طبیعی گفت: اولین محور فعالیت ها در منابع طبیعی حفظ منابع است و برای آن باید مالکیت دولت برعرصه های منابع طبیعی تثبیت شود، در استان قم حدود 974 هزار هکتار که 90 درصد عرصه های استان را شامل می شود در حوزه عمل منابع طبیعی و حفاظت آن به عهده این سازمان است.

مدیرکل منابع طبیعی استان قم افزود: برای تثبیت مالکیت دولت بر این عرصه‌ها اسناد رسمی آنها باید به نام دولت ثبت شود که اسناد بیش از 90 درصد مساحت استان اخذ شده و طی دو سال گذشته برای بیش از 400 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی اسناد تک برگ صادر شده است؛ این روند ادامه دارد تا در 3 سال آینده برای تمام عرصه‌های استان سند تک برگ اخذ شود؛ همچنین برای پروژه‌های کمربند حفاظتی که از سال گذشته اجرا شده، در نقاطی که اسناد صادر شود سهم دولت و اشخاص جهت کاهش زمینه های تخلف مشخص می شود.

سجادی در رابطه با احیای منابع طبیعی گفت: فشار بر عرصه های سرزمینی و اکوسیستم قم به دلیل اجرای پروژه های بزرگ عمرانی که در عرصه های منابع طبیعی اجرا می شود زیاد است و استان قم با کمتر از 0.6 درصد از مساحت کل کشور پروژه های بزرگ ملی مانند احداث اتوبان، خطوط ریلی، فیبر نوری و ... را دارد که الزاما خود استان قم بهره بردار این پروژه ها نیست و ما تلاش می کنیم این فشار از عرصه های سرزمینی استان قم برداشته شود وبه طور متمرکز برای احیای عرصه های تخریب یافته کمک شود.

مدیر منابع طبیعی دررابطه با بحث توسعه منابع طبیعی گفت: اجرای پروژه‌های آبخیزداری و نهال‌کاری ظرفیت ایجاد می‌کند تا به صورت بهینه از عرصه‌های منابع طبیعی بهره وری داشته باشیم؛ با اجرای پروژه پخش سیلاب پوشش گیاهی بهبود یافته، با اجرای پروژه آبخوان‌داری تغذیه سفره های زیرزمینی میسر شده و اجرا پروژه نهال کاری  که به شیوه دست چین انجام میشود کمک میکند شرایط رشد  گونه های بومی فراهم شود.

وی در رابطه با بهره برداری از منابع طبیعی بیان کرد: علی رغم گذشته که برخورد با منابع طبیعی سلبی بوده است امروز با توجه به ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی این ظرفیت ایجاد شده است تا با حفظ مالکیت دولت بتوان طرح های مصوبی را در عرصه منابع طبیعی و در راستای توسعه نهال کاری توسعه کاشت گیاهان دارویی و بوته کاری و سایر برنامه هایی که در منابع طبیعی قابل اجراست توسعه داد.

سجادی در جواب به پرسشی در رابطه با اقدام منابع طبیعی در پروژه فرودگاه استان قم گفت: ساز و کار استفاده از منابع طبیعی قانون مشخصی است که همواره وجود داشته است و مربوط به این زمان نیست؛ مشکلی که وجود دارد اینست که در صورت مطرح شدن ادعایی مبنی بر سرمایه گذاری در یک پروژه دیگر هیچ ضوابطی برآن پروژه رعایت نمیشود در صورتی که اگر قوانین به درستی رعایت شود پروژه در یک بازه زمانی مشخص قابلیت اجرا پیدا می کند.

وی همچنین ادامه داد: صرف نظر ازبحث منابع طبیعی عدم پیشرفت پروژه فرودگاه بر این مبنی گذاشته شد که منابع طبیعی جلوی آنرا گرفته است در صورتی که موضوع از سازمان منابع طبیعی عبور کرده است و ما منتظر اجرای حکم جهت خلئیت و واگذاری هستیم.

مدیر منابع طبیعی استان در رابطه با مجوز های معدن و گردشگری در 3 منطقه حوض سلطان، گنبد نمکی و دریاچه نمک اظهار داشت: با توجه به وظیفه منابع طبیعی در حفاظت از عرصه های طبیعی یکی از چالش ها بحث توسعه معادن است البته کشور برای توسعه باید از ظرفیت معادن استفاده کند؛ سازمان صنعت و معدن هنگام واگذاری یک عرصه معدنی به سرمایه گذاران از منابع طبیعی استعلام میگیرد و ما با توجه به هدف حفاظتی منابع طبیعی و با توجه به ممنوعیت ها و محدودیت های قانونی که داریم بررسی میکنیم و اگر تناقضی با قوانین داشته باشد پاسخ استعلامات منفی خواهد بود.

وی ادامه داد: دلیل اینکه بیش از 90 درصد استعلامات سازمان صنعت و معدن از سازمان منابع طبیعی منفی است وسیع بودن سطح پروژه های این سازمان است که باعث میشود بخش هایی از آن با محدودیت های ما برخورد کند و به ذخیره گاه های ژنتیکی، کانون های تولید گرد و غبار، پروژه های اجرایی و طرح های مرتع داری مربوط شود.

سجادی در رابطه با مجوز گردشگری گنبد نمکی و دریاچه نمک گفت: این مناطق مجوز  بهره برداری معدن دارند و تا زمانی که سازمان صنعت و معدن به طور رسمی اعلام نکند که این عرصه آزاد است ما نمیتوانیم مجوزی برای بحث گردشگری صادر کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: