• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-7814-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

معاون وزیر راه و شهرسازی:

بازآفرینی 23 محله قم در برنامه پنج ساله


معاون وزیر راه و شهرسازی از بازآفرینی 23محله قم در طول برنامه پنج ساله خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، هوشنگ عشایری امروز در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در استانداری قم اظهار داشت: طبق برنامه باز آفرینی شهری پیرو برنامه ششم توسعه، مبنی بر بازآفرینی محلات شهری، سالانه در کشور مورد بازآفرینی قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه قم یکی از محوری ترین نقاط در باز آفرینی شهری در بین شهرهای دیگر کشور است، عنوان کرد: در سال اول از استان قم ۶یا ۷محله در اولویت قرار گرفته است و در کل برنامه پنج ساله ۲۳ محله در شهر قم، بازآفرینی می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برنامه بازآفرینی شهری در ۹محور تدوین شده است که ۶محور آن غیر کاربری و در خصوص مسائل فرهنگی، ترویجی و اقتصادی است و ۳بعد دیگر در مسائل عمرانی و زیربنایی است.

وی با بیان اینکه محلات مختلف تابع شرایط فرهنگی و اقتصادی متفاوتی هستند، گفت: قالب برنامه بازآفرینی شهری بر محور فعالیت های فرهنگی و اجتماعی استوار است و محله محور بودن اجرای برنامه از رویکردهای اصلی است.

عشایری افزود: در رویکر محله محور، رویکرد ازپایین به بالا است و ویژگی محلات به عنوان الگوی اصلی در بازآفرینی شهری مورد توجه قرار می‌گیرند؛ شهرداری ها و سمن های مردمی دو بازوی مهم در بازآفرینی شهری هستند.

وی تصریح کرد: توانمند سازی سکونت های غیر رسمی با کمک بانک جهانی توسعه، در دو دهه اخیر در کشور صورت گرفت که به دلیل نگاه های اشتباه در طرح، با آسیب های جدی روبه رو شد که وضعیت امروز شهر تهران نشانه ای از همین آسیب ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در این برنامه برای بازآفرینی هر محله تقریبا به طور میانگین ۹۰میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است؛ برای هر هکتار بازآفرینی شهری، میانگین ۲میلیارد تومان برای رسیدن به وضعیت مطلوب شهری در حوزه های مختلف نیاز است، از این مقدار۴۰درصد هزینه ها برعهده بخش خصوصی، ۲۸درصد بر عهده شهرداری ها و مابقی اعتبارات توسط دولت تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تحقق برنامه بازآفرینی شهری باید به سمت مدیریت دارایی برویم، تصریح کرد: در استان قم دارایی های بسیار مطلوبی وجود دارد که اگر استفاده درستی از آنها شود دیگر احتیاجی به منابع دولتی نیست.

عشایری خاطر نشان کرد: دو زمین 32 و48 هکتاری در استان قم که واگذاری آن توسط هیئت وزیران تصویب شده بود، به زودی در اختیار استان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: