• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9612-8987-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مبلغی: کنفرانس "فقه و قانون" ادبیات نو و مفاهیم قابل توجهی را ارائه کرد


رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: سومین کنفرانس بین المللی "فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی" توانست ادبیات نو، مفاهیم و پیشنهادات جدید و قابل توجهی را در ارتباط با موضوع کنفرانس ارائه کند.
به گزارش ایسنا منطقه قم، به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی شورای اسلامی، آیت الله مبلغی در مراسم تجلیل از دست اندرکاران سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی خاطرنشان کرد: نتایج علمی گروه‌های اندیشه‌ورز در این کنفرانس در دستور کار مرکز برای پیگیری جهت عمیق تر شدن، قرار خواهد گرفت. 
وی ادامه داد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گزاره‌های جدید بر آمده از این کنفرانس که با قانونگذاری مرتبط است را در سه سطح مفاهیم پایه، پروژه های کلان و اندیشه های کاربردی پیگیری خواهد کرد.
آیت الله مبلغی گفت: اهمیت این کنفرانس در عنوان جدیدی بود که برای آن انتخاب شد، زیرا مرتبط کردن فقه با واقعیت ها و ناهنجاری های اجتماعی از یک سو و طرح ضرورت پشتیبانی فقه نسبت به قانون جهت مواجهه درست با مشکلات اجتماعی از طرف دیگر، مهمترین موضوعی است که فقه باید در دستورر کار خود قرار دهد. 
وی ادامه داد: ما از رهگذر این کنفرانس توانستیم ضمن طرح این موضوع حساس در سطح حوزه، مفاهیم و ادبیات پایه ای، روشی و کاربردی را نیز پیرامون این موضوع در حد و سطح یک کنفرانس ارائه دهیم.
آیت الله مبلغی تصریح کرد: یقینا آنچه کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی عرضه کرده است، محل توجه بسیاری از حوزویان بویژه نسل های جدید که با ذهنیتی رصد کننده به دنبال توسعه فقه به سمت پاسخگویی برای مشکلات اجتماعی است، قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: امروزه که بحث پاسخگویی حوزه نسبت به نیازهای نظام مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی فضا و میدانی از بحث را در این زمینه گشوده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: یقینا اگر فرهیختگان حوزوی، اساتید، محققان و اندیشمندان، پیگیر تعمیق مباحث مربوط به رابطه فقه و واقعیت ها و فقه و قانون مواجهه با واقعیت ها باشند، ما می توانیم راهی جدید را برای هر چه زودتر به ثمر نشستن بحث های حوزوی در قبال واقعیت ها بگشاییم.
آیت الله مبلغی افزود: مشکل آن است که ما نمی دانیم از کجا شروع کنیم و ذیل چه ادبیات، مفاهیم، نیازها و سوال های گفتمان پاسخگویی حوزه به نیازهای جامعه را شکل بدهیم،.کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی توان ایجاد این گفتمان را از خود نشان داد.
وی در پایان افزود: کنفرانس در سه بخش مفاهیم پایه، مفاهیم روشی و مفاهیم کابردی اندیشه های قابل توجهی را توانست اخذ نماید که به زودی به صورت دسته بندی شده به جامعه حوزوی ارائه خواهد شد.
خاطرنشان می شود؛ سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی در روزهای نهم و دهم اسفندماه سال جاری در شهر مقدس قم برگزار شد. در این کنفرانس حدود 30 میهمان از 14 کشور جهان حضور داشتند و از داخل کشور نیز نزدیک به 55 مقاله علمی ارائه شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: