• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-8314-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم:

4133هکتار از اراضی قم نیازمند بازآفرینی شهری


مدیر کل راه و شهرسازی استان قم با بیان اینکه 4133هکتار از اراضی فرسوده و تاریخی قم نیاز به بازآفرینی شهری دارند، گفت: حدود 715هزار نفر از جمعت قم در این اراضی سکونت دارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حسن صبوری امروز در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در استانداری قم اظهار داشت: شهر قم از ابتدای تاسیس خود در حکم یک باغ شهر بوده است و تا سال 1335 نیز اکثر اراضی مختص باغات و مزارع بوده است؛ اکنون با توسعه های صورت گرفته اغلب این اراضی تخریب شده‌اند و تغییر کاربری پیداکردند.

وی با بیان اینکه فضای شهر قم با روند توسعه دچار تحول بسیاری شده است، عنوان کرد: اکنون 315 هکتار از ارضی شهر به صورت تاریخی، 759هکتار به صورت نابه سامان، 1903 هکتار نیمه سامان و ناکارآمد میانی، 36هکتار سکونتگاه های غیر رسمی است و با حساب اراضی دیگر، مجموعا 4133 هکتار از مجموع 12 هزار هکتار شهر قم، نیازمند بازآفرینی است؛ این اراضی30 درصد حجم شهری را شامل می شوند و  بیش از 715 هزار نفر در این بافت ها سکونت دارند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم تصریح کرد: خدمات انجام شده در بافت های فرسوده از جمله مکان های تفریحی، آموزشی و خدمات درمانی از سال 90تاکنون 23 مورد بوده است که اغلب در مناطق محروم و عقب افتاده شهر قم احداث شده است.

وی افزود: پروژه های اجرا شده در سکونتگاه های غیر رسمی، که پروژه های بهداشتی، درمانی و ورزشی اجرا شده 20مورد بوده است که در مجموع 79 میلیارد برای آنها هزینه شده و برای تکمیل آن نیز 25 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تمام بودجه های آن از محل ستاد بازآفرینی شهر قم تامین شده است.

صبوری خاطر نشان کرد: با بازآفرینی محلات فرسوده و تاریخی، بسیاری از ساکنان این مناطق، ترغیب به بهسازی منازل فرسوده خود شده اند که نشان دهنده این است که اقدامات بازآفرینی تاثیر بسیار خوبی دارند.

وی بیان کرد: اعتباری برای کلان شهرهای مذهبی در نظر گرفته شده بود که در 3 سال اخیر برای استان قم تخصص پیدا نکرد و بنا شد در سال 97 این بودجه برای استان در نظر گرفته شود.

در این جلسه معاون امور عمرانی استانداری قم با بیان اینکه نزدیک به 4 هزار هکتار از حجم استان در بافت های تاریخی و فرسوده قرار دارد، عنوان کرد: وجود حجم زیاد بافت های فرسوده سبب ایجاد مشکلات عدیده در امدادرسانی در بروز حوادث طبیعی می‌شود.

وی افزود: مشکلات و تهدیدات امنیتی، اجتماعی و فرهنگی یکی دیگر از مهمترین معضلات موجود در مسئله بافت های فرسوده است که برای تامین و بهبود مشکلات و کمبود های لازم تعامل مناسبی بین دستگاه های استانی ایجاد شده است.

بهشتی ادامه داد: باید از سرمایه ها و املاک دولت در پردیسان در قالب ستاد نوآفرینی استفاده کنیم که به این منظور اراضی به میزان  32 و 48 هکتار از سرمایه های دولتی در شهر پردیسان در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: ساماندهی اطراف حرم مطهر به عنوان قطب تاریخی شهر قم که در مرکز بافت تاریخی و فرسوده شهر قرار گرفته است، برای بهبود سیما و منظر بصری باید مورد توجه قرار بگیرد.

معاون استاندار قم با بیان اینکه ساماندهی بافت های تاریخی سبب تحول ویژه در بافت اقتصادی شهر و جذب توریست می شود، عنوان کرد: باید نگاه اقتصادی در بازآفرینی بافت های تاریخی و فرسوده شهر مورد توجه باشد.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم نیز در ادامه جلسه  با بیان اینکه در چهار دهه گذشته نسبت به بافت های تاریخی و فرسوده غفلت شده است، اظهار داشت: قم در رتبه سوم وجود بافت های فرسوده شهری وجود دارد ولی اعتبارات موجود در سال 96 نیز نشان از غفلت بیشتر در مسئله بافت های فرسوده است و با ادامه روند موجود در مسئله بافت های فرسوده وضعیت این مناطق بهتر نمی شود.

وی افزود: هشت و نیم میلیارد تومان برای حاشیه کلان شهرهای مذهبی در دولت اختصاص داده شده است که این رقم برای استان قم تاکنون صفر بوده است؛ با منابعی که در اختیار استان قرار داده شده است، نمی توان انتظار جهش خاصی در بازآفرینی بافت های فرسوده و تاریخی داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: