• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-2184-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

نویسنده کتاب اقتصاد مقاومتی، تفسیر جهاد کبیر:

اقتصاد مقاومتی پرتوی از اقتصاد اسلامی است

نویسنده کتاب "اقتصاد مقاومتی، تفسیر جهاد کبیر" عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی پرتویی از اقتصاد اسلامی با لحاظ شرایط زمانی و مکانی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، اکبر ابدالی محمدی صبح امروز در جلسه رونمایی از کتاب اقتصاد مقاومتی، تفسیر جهاد کبیر که در ساختمان مرکزی جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی نگارش این کتاب، ایجاد منبع و خوراک علمی برای مبلغان اقتصاد مقاومتی است؛ مبلغان اقتصاد مقاومتی که مدتی است فعالیت می‌کنند، منبعی دقیق برای ارائه مطالب نداشتند و این کتاب به آن ها کمک می‌کند تا به شبهات مردم در خصوص اقتصاد مقاومتی پاسخ دهند.

وی افزود: دلیل انتخاب این نام برای کتاب نیز، مبنی بر فرمایش مقام معظم رهبری بود که اظهار داشتند "سیاست نظام اسلامی بر علیه سیاست نظام سلطه، ج4هاد کبیر است" و به دلیل اینکه تقابل با نظام سلطه در بخش اقتصادی،  اقتصاد مقاومتی است، نام این کتاب را "اقتصاد مقاومتی، تفسیر جهاد کبیر" انتخاب کردیم.

نویسنده کتاب با بیان اینکه جهاد دانشگاهی قم برای اینکه چاپ این کتاب در سال 96 میسر شود، زحمت بسیاری کشیدند، عنوان کرد: این کتاب در ۹فصل نگارش شده است و در فصل هشتم که حاصل ۱۵۰۰۰ساعت دوره آموزشی است، به شبهات موجود در اقتصاد مقاومتی پاسخ داده شده است.

وی ادامه داد: در بخش دیگری از کتاب، اسنادی از نفوذ دشمنان در اقتصاد ایران آورده شده است و نشان دادیم که بحث نفوذ یک توهم نیست و دشمن در بحث اقتصاد به حریم کشور نفوذ کرده است؛ اشاره به سیره علما در خصوص استفاده از تولیدات داخلی، بخش دیگری از این کتاب را دربر می‌گیرد.

ابدالی محمدی اظهار داشت: بسیار تلاش شد که کاغذ این  کتاب از تولیدات داخلی باشد و با پیگیری های انجام شده از کاغذ ایرانی تولید شده از تفاله نیشکر در چاپ کتاب استفاده شده است و هیچ درختی برای چاپ این کتاب قطع نشده است.

وی خاطر نشان کرد: برای نگارش این کتاب حدود سه سال زحمت کشیده شده و از تجربیات برگزاری 15000ساعت دوره آموزشی استفاده شده است، همچنین دوهزار واحد صنعتی مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که مهم ترین مشکل تولید در کشور، بازار عرضه است و باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

نویسنده کتاب تصرح کرد: 450 میلیون نفر در کشورهای همسایه ایران زندگی می‌کنند که ایران با آن کشورها رابطه مناسبی دارد و می‌تواند بازار خوبی برای عرضه تولیدات ایرانی باشد اما به دلیل دیپلماسی ضعیف اقتصادی این امر میسرنشده است؛ اگر تمام برنامه ریزان و تصمیم گیران کشور در سال اقتصاد مقاومتی، مشکلات موجود در بازار عرضه را پیگیری می‌کردند، بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شد.

وی افزود: در این کتاب از نظرات بعضی اقتصاد دان های مطرح کشور استفاده شده است، همچنین مباحث بعضی اقتصاد دان های بزرگ دنیا که مخالف اقتصاد لیبرال سرمایه داری هستند در کتاب مطرح شده است.

ابدالی محمدی در خصوص مخاطبان کتاب عنوان کرد: به دلیل مباحث مختلفی که در کتاب مطرح شده است، مخاطبان عامی دارد و دانشگاهیان، حوزویان ودیگر فعالان حوزه اقتصاد مقاومتی می‌توانند از مباحث مطرح شده در کتاب استفاده کنند.

وی در خصوص عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این ستاد برای سرعت عمل دادن به اقتصاد مقاومتی ایجاد شد، ولی متاسفانه به یک ستاد فرمایشی تبدیل شده است و برنامه های ارائه شده در این ستاد با مشکلات اقتصادی همخوانی ندارد؛ در همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، ستاد اقتصاد مقاومتی نمره ۴از20  را دریافت کرد که نشان دهنده عملکرد ضعیف این ستاد است.

ابدالی محمدی عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی پرتویی از اقتصاد اسلامی با لحاظ شرایط زمانی و مکانی است؛ اقتصاد مقاومتی پروژه نیست و مانند یک سیستم عامل عمل می کند و باید تمامی برنامه ها طبق آن انجام شود، این سیستم باید ارتقا پیدا کند و باید تمام مسئولین به آن باور داشته باشند.

گفتنی است؛ "اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر" در 461 صفحه و تیراژ 1000 جلد توسط انتشارات جهاددانشگاهی قم منتشر شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: