• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-8714-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیر کل راه آهن استان قم:

تعداد صندلی قطارهای مسافربری قم در نوروز 97 به 157 هزار افزایش یافت

مدیر کل راه آهن استان قم با بیان اینکه تردد مسافر و ورود و خروج به کلان شهر قم به وسیله قطار در سال جاری 11/27 درصد افزایش داشته است، گفت:  تعداد صندلی در سال 96 حدود 120 هزار نفر رفت و برگشت بود که عید 97 به 157 هزار صندلی می رسد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محسن اعتماد امروز در نشست خبری ضمن معرفی برخی از فعالیت های انجام شده عنوان کرد: از ویژگی های مهم استفاده از خدمات ریلی، ایمنی و امنیت و آرامش مسافر و کارآئی در حمل بار است.

مدیر کل راه آهن استان قم افزود: رسالت حمل بار و مسافر از اهمیت زیادی برخوردار است به طوری که در برنامه ششم توسعه، بودجه مناسبی برای آن در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در محاسبه ای اعلام کرد هر نفر کیلومتر با ریل 20 سی سی سوخت صرفه جویی به همراه دارد و در حمل بار 40 سی سی کاهش مصرف سوخت داریم.

اعتماد بیان کرد: راه آهن حمل و نقل سبز است و یک بیستم دیگر خطوط آلودگی هوا و سانحه را به دنبال دارد تا جایی که تلفات جاده ای روزانه 43 نفر را به کام مرگ می فرستد که یک خسارت اجتماعی بزرگ است از سوی دیگر راه آهن یک هفتم سوخت مصرف می کند.

وی تصریح کرد: با همت دولت یازدهم و دوازهم پیشرفت های خوبی در توسعه خطوط ریلی و اجرای پروژه ها به دست آمد در این ارتباط الویت اصلی توسعه و بازسازی و نگهداری و ارتقای کیفیت راه آهن است.
 
مدیر کل راه آهن استان قم خاطرنشان کرد: چند طرح عمرانی در دست اجرا داریم که 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و نیمه اول سال 97 به بهره برداری می رسد.

وی عنوان کرد: بر اساس آمار در 11 ماه نخست سال 95 تعداد 1 میلیون و 412 هزار و 998 نفر مسافر به کلان شهر قم وارد یا خارج شده و در سال جاری این رقم به 1 میلیون و 796 هزار و 14 نفر رسیده که 11/27 درصد افزایش را نشان می دهد.

اعتماد گفت: همچنین در 11 ماه نخست سال گذشته 665 میلیون و 590 هزار و 730 نفر کیلومتر و در سال جاری 828 میلیون نفر کیلومتر ثبت شده، که 47/24 درصد افزایش داشتیم.

وی ادامه داد: سال گذشته  13 میلیون و 311 هزار لیتر سوخت صرفه جویی شده و امسال 16 هزار و 569 لیتر که 24 و نیم درصد افزایش صرفه جویی را نشان می دهد.

**روزانه 50 رام قطار از محورهای قم عبور می کند

مدیر کل راه آهن استان قم اظهار داشت: متاسفانه با این وجود 40 درصد از ظرفیت قطارها خالی می رود در حالی که بلیط ها با یارانه و ارزان به فروش می رسد و تاخیر از مبداء نیز کمتر از یک دقیقه است.

وی بیان کرد: روزانه 50 رام قطار از محورهای قم عبور می کند که جایگاه خطوط قم را نشان می دهد؛ همچنین در بخش بار نسبت به سال قبل 28 درصد تخلیه بار از سایر محورهای استان افزایش یافته است که این میزان462 هزار تن بار بوده و به 590 هزار تن رسیده است.

اعتماد گفت: بارگیری در قم نیز 367 هزار تن در سال قبل بوده که به 490 هزار تن رسیده و 34 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی افزود: به میزان باری که در استان قم وجود دارد این ها رقمی ناچیز است؛ و تنها یک هجدهم از ظرفیت ها استفاده شده است.

**ستاد نوروزی راه آهن از 25 اسفند امسال تا 15 فروردین سال 97 به طور شبانه روزی فعال است
 
مدیر کل راه آهن استان قم یادآور شد: ستاد نوروزی از 25 اسفند امسال تا 15 فروردین سال 97 به طور شبانه روزی فعال است و نیروهای مستقر به مشکلات  رسیدگی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در نوروز 96 تعداد 746 رام از قم عبور کرد که ظرفیت را 866 رام افزایش دادیم این رقم 16 درصد افزایش در سال 97 را نشان می دهد.

اعتماد بیان کرد: تعداد صندلی در سال 96 حدود 120 هزار نفر رفت و برگشت بود که عید 97 به 157 هزار صندلی می رسد.

**شهرداری قم همکاری در جهت رفع مشکلات حریم راه آهن ندارد

وی تصریح کرد: حاضریم با همکاری شهرداری مشکلات مردم را احصاء و حل کنیم اما همکاری از سوی شهرداری صورت نگرفته است.

وی افزود: دیوار حریم انجام شده منظره ای ندارد لذا پیگیر بوده ایم تا تابلوی تبلیغاتی و زیباسازی به صورت مشترک با شهرداری انجام و یا در حاشیه آن فضای سبز طراحی شود تا چشم نواز باشد، اما تعاملی در این باره نیز وجود ندارد.

اعتماد عنوان کرد: حتی در جمع آوری زباله ها نیز همکاری از سوی شهرداری در حریم راه آهن وجود ندارد؛ از سوی دیگر ساخت و سازهای غیر مجاز در اطراف ریل و یا صدور مجوزهای بی حساب و کتاب به ساخت و ساز از دیگر دغدغه های جدی است.

وی گفت: وجود تاکسی های فاقد مجوز در اطراف راه آهن نیز باید ساماندهی گردد؛ ما حاضریم فضای لازم را نیز بدهیم با اینکه مشکلات را به استانداری گزارش داده ایم اما هنوز دغدغه ها باقی مانده است.

مدیر کل راه آهن استان قم یادآور شد: ایستگاه محمدیه در خارج از شهر مشکلاتی را برای تردد مسافران دارد لذا مردم قم حاضر نیستند ایستگاه مرکزی شهر جمع شود؛ این ایستگاه با 80 سال قدمت ثبت ملی شده و ما امیدواریم در حفظ آن تعامل صورت گیرد.

وی تصریح کرد: توسعه ایستگاه اهمیت زیادی دارد در این باره در همکاری با شرکتی فرانسوی نقشه برداری انجام شد تا ایستگاهها توسعه یابد.

گفتنی است در پایان این نشست از برخی از خبرگزاری‌های فعال و اصحاب رسانه در انعکاس فعالیت های راه آهن و انعکاس مشکلات مردم تجلیل شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: