• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9612-10287-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مولف کتاب کنایات و لغات قم:

بازی‌های زیبای سنتی و آئینی را احیاء کنیم/چهارشنبه سوری آئینی تحریف و به فاجعه کشیده شده است

یکی از اساتید دانشگاه گفت: بازی های زیبای سنتی و آئینی را برای جوانان در جامعه احیاء کنیم چرا که بسیاری از این سنت ها و بازی ها دارای فواید مثبتی بود و در جامعه همدلی و صمیمت را رواج می داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، استاد محمد قاضی شامگاه سه شنبه در سیصد و پازدهمین نشست از جلسات بنیاد قم پژوهی با موضوع بازی‌های قدیم قم در مجتمع آموزش عالی طلوع مهر عنوان کرد: در فرهنگ لغت فارسی، کلمه بازی برابر با سرگرمی، مشغولیت، تفریح، کار و ورزش و آمده است.

مولف کتاب کنایات و لغات قم افزود: بازی‌ها به طور عام دارای یک بار فرهنگی هستند؛ بازی‌های بومی، قبیله‌ای، محلی و سنتی ایرانی و قمی علاوه بر بار فرهنگی، از جذابیت و تنوع بالایی نیز برخوردار هستند.

وی خاطرنشان کرد: به واسطه شرایط اقلیمی در کشور هر منطقه ای دارای بازی های خاص خود است اما به طور کلی بازی های ایرانی دارای برخی ویژگی های مشترک هستند.

قاضی بیان کرد: ما حتی دارای آئین های زیبایی بودیم که یا به تحریف کشیده شد و یا به دست فراموشی سپردیم در حالی که زیبایی های خاصی را به همراه داشت.

وی تصریح کرد: امام علی(ع) به مالک اشتر توصیه می کند اگر در میان ملتی پا گذاشت و سنتی را دید که زیانی ندارد با آن سنت مقابله نکند.

این قم پژوه اظهار داشت: متاسفانه برخی از سنت ها و آئین های ایرانی تحریف گردید و می بینیم به مرور زمان چهارشنبه سوری های آئینی به تحریف و خشونت و فاجعه کشیده شده است و بیشتر شبیه بازی خطرناکی میان جوانان شده در حالی که این سنت های زیبا هدف دیگری را دنبال می کرد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از بازی های آئینی گفت:ما باید بازی های سنتی و ائینی را برای جوانان احیاء کنیم تا سرگرمی های سالمی داشته باشند.

قاضی گفت: گذشت زمان بسیاری از مسائل را تغییر داده است پیشرفت علم و ورود تجهیزات مدرن و به ویژه تجهیزاتی مانند موبایل و یا شکل گیری فضای مجازی هر یک میان مردم و سنت های زیبا فاصله انداخت.

وی افزود:برخی از بازی های ایران شایستگی ثبت جهانی دارد و بسیاری از ملل، بازی ها و سنت های خود را به ثبت می رسانند و آن را در سطح بین الملل مطرح می کنند.

این نویسنده و مولف کتاب بیان کرد: اگر می توانستیم از طریق رسانه ها جوانان را با بسیاری از بازی های قدیمی و سنتی آشنا کنیم و حتی آن را آموزش دهیم علاوه بر سلامت جسم در روند بازی، از نظر روحی نیز نشاط و شادابی را به جامعه منتقل می ساختیم.

وی با بیان اینکه باید به آداب و سنت های خوب احترام گذاشت، اظهار داشت: در ایام قدیم در 12 ماه 12 روز را که به نام همان ماه مزین بود جشن می گرفتند و یکی از این آداب و رسوم که برای شادی بود چهارشنبه سوری و قاشق زنی محسوب می شد؛ این بازی ها و سنت ها جزئی از تفریحات سالم به شمار می رفت و حتی موجب صله رحم می شد به طور کلی در بازی هایی که از نیاکان ما باقی مانده است شادی و نشاط و صمیمت و جمع گرایی و تعامل نهفته بود؛ در صورتی که بازی های رایانه ای و امروزی گاهی خشونت و قدرت طلبی و فراگیری کارهای خطرناک را ترویج می کند.

این استاد قم پژوهی ادامه داد: در ایامی مانند عید نوروز، مردم بازی های محلی زیبایی را انجام می دادند در ایام عید و دید و بازدید و عیدی دادن به کودکان و پذیرایی نکات زیبایی نهفته بود؛ اگر چه بساط پذیرایی ها از تجملات به دور بود اما صمیمت عجیبی در کنار هم بودن داشتیم.

قاضی خاطرنشان کرد: در گذشته برخی از بازی ها به صورت گروهی انجام می شد من در حدود 17 فایده برای این بازی ها یافته ام؛ احترام به بزرگترها و پیشکسوت ها در بازی، بها دادن به تجربه دیگران، دقت و رعایت انصاف، تمرین انجام کارهای گروهی، نشاط و شادابی ، استفاده از وسایل ساده و رعایت نوبت و کنار گذاشتن قلدری در بازی از جمله برخی از این ویژگی ها بود.

این نویسنده بیان کرد: انجام تحرک های زیاد و قدرت تمرکز و رعایت قوانین در بازی و کنار گذاشتن فخر فروشی و یکی شدن در بازی و در نظر گرفتن یک هدف و همراهی و همدلی، گذشت در بازی نیز از دیگر ویژگی ها به شمار می رفت.

وی اظهار داشت: الک دولک و خرپشتک و چال چاله گود و زو و هفت سنگ بخشی از بازی های متداول بود که در قم با گویش و لهجه قمی و برخی از اصطلاحات بومی انجام می شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: