• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9612-10487-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مکارم شیرازی:

سالروز شهادت امام هادی( ع) منافاتی با دید و بازدید عید ندارد

آیت الله مکارم شیرازی گفت: مصادف شدن روز عید با شهادت امام هادی(ع) منافاتی با دید و بازدید مردم ندارد، ولی نباید شادی هایی که با شهادت منافات دارد، انجام شود.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت الله  ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، به حدیثی از پیامبراکرم(ص) اشاره کرد و اظهار داشت: آتش قیامت بر کسی که سخت گیر نباشد، با مردم نزدیک باشد، به سهولت کار ها را انجام دهد و در برابر برادران مسلمانش آسان بگیرد، حرام ‌می‌شود.

وی با بیان اینکه  بسیاری از مشکلات اجتماعی با آسان گیری حل می‌شود، افزود: بعضی اطبا اعتقاد دارند که بیشترین امراض بر اثر استرس‌ها است و اگر آسان بگیریم، استرس و فشاری وجود ندارد و از بیماری‌ها مصون می‌مانیم.

این مرجع تقلید در رابطه با فرصت و آسیب های ایام عید نوروز گفت: نظافت، دید و بازدیدها که خانه تکانی قلب محسوب می‌شود، آزادی زندانیان، کمک به نیازمندان، عیادت از بیماران و تفریحات سالمی که شایسه شخصیت انسان باشد از فرصت‌های عید نوروز است که باید از آن استفاده کرد.
وی افزود: حضور مردم در اماکن و بقاع مقدسه و خواندن دعاها و ذکرها یکی دیگر از فرصت ها و نعمات عید نوروز است.

مکارم شیرازی ایام نوروز را دارای آسیب‌هایی نیز دانست و بیان کرد: یکی از آسیب های این ایام تصادفات رانندگی است که اغلب متوجه جوانان است و سلامت خود را از دست می‌دهند، با احتیاط میتوان از این اتفاقات پیشگیری کرد.
وی ادامه داد: آسیب دیگر، چشم و هم چشمی ها است که سبب عقده برای افراد می‌شود؛ در این ایام یکسری از دید و بازدید و صله رحم خود را محروم می‌سازند که این موضوع یکی دیگر از آسیب ها است.
مکارم شیرازی تصریح کرد: اختلاط ها، بدحجابی و بی حجابی و  آسیب به محیط زیست جزء تفریحات ناسالم و آسیب های ایام نوروز است که بایداز آن خودداری کرد؛ باید همه در این مسائل بیاندیشند و از فرصت های این ایام استفاده کنند و از آسیب ها دوری نمایند.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه مصادف شدن روز عید و شهادت امام هادی(ع) منافاتی با دید و بازدید مردم ندارد، عنوان کرد: نباید شادی هایی که با شهادت امام هادی(ع) منافات دارد، انجام شود، تا سال پر برکتی داشته باشیم. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: