• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-9414-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مونوریل دردی از ترافیک شهر دوا نمی کند

شهردار قم با بیان اینکه تکمیل مونوریل از بعد اجرایی امکان پذیر است، افزود: مهم اینست که بحث های حقوقی این پروژه حل شود که در اینصورت خیلی سریع عملیات اجرایی انجام خواهد شد، اما انجام این پروژه در مباحث ترافیکی دردی از شهر دوا نمی کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، مرتضی سقائیان نژاد امروز در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه عنوان کرد: سال 96 اولین سال برنامه قم 1400 بود که پشت سرگذاشتیم؛ این سال خصوصا از نظر اقتصادی سال آسانی نبود البته تقریبا همه شهرداری ها و کشور در تنگنا بودند.

**بیش از 85درصد از بودجه 96 تحقق یافته است

شهردار قم ادامه داد: برای سال 96، 2هزار و 200 میلیارد بودجه به تصویب رسیده بود که بالای 85درصد به آن رسیده ایم؛ بودجه سال 97 نیز بر مبنای عملکرد بودجه 96 تدوین شده و در مجموع 2500میلیارد تومان است.

وی به اهم برنامه های سال 97 اشاره کرد و گفت: محور اصلی که برای سال پیش رو مدیریت شهری قم اعم از شورا و شهرداری در نظر داردبرنامه ریزی برای نظام پاسخگویی است؛ اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی برای ما در درجه اول اهمیت قرار دارد.

سقائیان نژاد افزود: یکی از مصوبات تاثیرگذار مجلس بر شهرداری ها بحث درآمدهای پایدار است که در نهایتا به عنوان یک طرح در مجلس ارائه شده است و همچنین لایحه مدیریت یکپارچه شهری امیدواریم زودتر به تصویب برسند.

شهردار قم لایحه دیگر را مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد و گفت: آن هم از درآمدهای پایدار شهرداری است که سال 87 به تصویب رسید و سال گذشته پایان یافت که مجلس تصویب کرد یک سال دیگر ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: شورای عالی استان ها و کمیسیون ماده 8 دولت هم برنامه هایی برای شهرداری ها دارند که همه در سرنوشت مدیریت شهری مهم و تاثیرگذار است.

**تکمیل خط A متروی قم در سال 97
وی با بیان اینکه اتمام کار پروژه های 96 در دستور کار است به بخشی از پروژه ای 97 اشاره و عنوان کرد: تکمیل خط A مترو قم که 600میلیارد تومان بودجه می خواهد تا 5و 2دهم کیلومتر به انجام برسد، از فعالیت های مهم سال 97 است؛ در این سال عملیات اجرایی خط B نیز آغاز خواهد شد.
سقائیان نژاد افزود: پارک بزرگ زائر در 1000هکتار، دریاچه بوستان غدیر، نیروگاه زباله سوز، تملک پروژه های مختلف از جمله بلوار فردوسی، عمار یاسر و ... از دیگر برنامه های سال 97 است که مجموعا 1400 میلیارد تومان طرح عمرانی را شامل می شود.

**محوریت کار فرهنگی در شهرداری ارتباط با مساجد است

شهردار قم در بخش دیگر به برنامه های فرهنگی ورزشی شهرداری برای سال آینده اشاره کرد و گفت: نمایش های خیابانی شهر خوب شهروند خوب که تجربه ای موفق در سال 96 بود، ادامه خواهد داشت، محوریت کار فرهنگی در شهرداری ارتباط با مراکز فرهنگی و مساجد و فعالیت در هیئات و مساجد و کانون های فرهنگی است.

وی گفت: در سال آینده 8 سالن و مجموعه فرهنگی، ورزشی افتتاح خواهد شد؛ اولین افتتاح را در 15 فروردین خواهیم داشت.
شهردار قم از بلوار آیت الله بروجردی و زیرگذر کریمی به عنوان دو پروژه بزرگ قم یاد کرد و گفت: اگر تعاملات میان سازمان ها و ادارات در شهر بهتر شود، پروژه ها سریعتر به نتیجه می رسند؛ مثلا در زیرگذر به لوله گاز برخوردیم که جابجایی این لوله چندماه زمان را از ما گرفت.

وی همچنین در خصوص پروژه فرودگاه قم عنوان کرد: شهرداری در صورتی که اختیار کامل داشته باشد به این پروژه ورود می کند، اگر اختیار کامل نباشد ترجیح این است وارد نشویم.

سقائیان نژاد در خصوص وضعیت آسفالت خیابان ها در قم اظهار داشت: در سال 96، 300 هزار تن آسفالت انجام شده است که در طول تاریخ قم بی سابقه است اما برای دستیابی به شرایط خوب لازم است این کار 3 یا 4 سال ادامه داشته باشد؛ برای سال 97، 350 هزار تن در نظر گرفته شده است.

**مونوریل؛ جنازه ای وسط شهر قم/اجرای مونوریل در گرو حل مباحث حقوقی

شهردار قم در ارتباط با مونوریل قم گفت: در این پروژه که در سال های پیش آغاز شده تخلفاتی صورت گرفته که تا حل نشدن بحث های حقوقی آن، با قبول کردن پروژه گریبان‌گیر ما می شود؛ نمایندگان قم، استانداری، شورا و شهرداری موافق هستند که 4.7 کیلومتر انجام شود اما تا زمانی که بحث های حقوقی حل نشود، ضرر و زیان اجرای آن بیشتر است.

وی با بیان اینکه تکمیل مونوریل از بعد اجرایی امکان پذیر است، افزود: 4.7کیلومتر 170 تا 200 میلیارد هزینه دارد، اما مهم اینست که بحث های حقوقی این پروژه حل شود که در اینصورت خیلی سریع عملیات اجرایی انجام خواهد شد.

سقائیان نژاد با مونوریل را جنازه ای در وسط شهر تعبیر کرد و گفت: انجام این پروژه در مباحث ترافیکی دردی از شهر دوا نمی کند.

**اسنپ در آینده به یکی از معضلات کشور تبدیل خواهد شد

شهردار قم در خصوص فعالیت اسنپ نیز عنوان کرد: این مسئله ای مهم است که اگر دقت نشود در آینده به یکی از معضلات در کشور تبدیل خواهد شد؛ مسئولیت حمل و نقل با شهرداری است هرکس می خواهد می تواند در چارچوب قانون مجوز بگیرد؛ قطعا آنکه می خواهد خانواده ها را جابجا کند باید چارچوب و ضابطه داشته باشد تا ایمنی و امنیت داشته باشیم؛ اسنپ ارزان هست اما زمانی که مشکلات امنیتی و اجتماعی ایجاد شد باید هزینه ها را سنجید؛ ما نگران این هستیم و می گوییم برود در جایی تصویب شود و چارچوب پیدا کند.

**در مدیریت‌های شهرداری قم اصل بر شایسته سالاری است

وی در بخش دیگر با بیان اینکه تیم مدیریتی شهرداری قم در کل کلان شهرهای کشور، قوی ترین تیم است، گفت: قم شهر جهانی و ملی است باید از بحث های قومیتی پرهیز کرد، در سه سال مدیریت بنده نشان داده شد که کارایی مطرح است؛ باید از همه ظرفیت ها فارق از بحث اصفهانی و قمی برای اعتلای قم استفاده شود؛ یک سری در قم هستند که می خواهند کار قم پیش نرود، چون یه عده از اصفهان آمده اند که کار کنند؛ این شایسته نظام اسلامی نیست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: