• پنجشنبه ۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 971-2587-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

امامزاده شاه سید علی(ع) نواده‌ای از قمر بنی هاشم(ع) در قم


مردم قم اردات ویژه‌ای به این امامزاده دارند و طبق گفته آیت‌الله مرعشی، حضرت سید علی(ع)، ابوالفضل قمی‌ها است.

حجت الاسلام مطلبی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، در رابطه با این بقعه متبرکه عنوان کرد: حضرت سید علی(ع) از نوادگان حضرت عباس(ع) است که با چند واسطه به وجود نازنین قمر بنی هاشم (ع) میرسد، ایشان در سال ۲۶۴ از دنیا رفته اند و نقل شده است که ۱۹ فرزند داشتند و یکی از آنها به نام "عبیدالله" شخص شجاع و از علماء بزرگ بوده و در مورد ایشان این جمله وجود دارد که "کان من العلماء آل علی(ع)" و کتابی هم از وی به یادگار مانده به نام کتاب جعفریه که درباره فقه اهل بیت (ع) است و در مورد او و کراماتش نقل های بسیاری از مردم و خدام این امامزاده وجود دارد که سینه به سینه روایت می‌شود؛ مقبره "عبیدالله" در مصر است.

مطلبی در رابطه با امامزاده سید علی(ع) ادامه داد: مردم قم اردات ویژه‌ای به این امامزاده دارند و طبق فرموده آیت الله مرعشی حضرت سید علی(ع)، ابوالفضل قمی‌ها است؛ در لحظه تحویل سال جمعیت زیادی به این امامزاده می آیند و دوست دارند سال جدید را در کنار این امامزاده شروع کنند و معتقدند اگر در سال جدید در این مکان نورانی باشند معنویت و نورانیت به تمام روزهای سال تسری پیدا می‌کند و سال خوبی خواهند داشت.

وی افزود: این بقعه متبرکه طی سالیان متمادی تغییرات زیادی پیدا کرده و در گذشته وسعت کنونی را نداشته اما مرمت و کاشی کاری و بازسازی اصلی آن در سال ۱۳۴۲ انجام گرفته و در سال‌های اخیر گسترده تر شده است.

مطلبی همچنین در خصوص اجرای طرح آرامش بهاری در این بقعه بیان کرد: غرفه مشاوره و کودک و نوجوان از طرف سازمان اوقاف و امور خیریه در ایام نوروز در این امامزاده برپا شده و اجرا کننده طرح آرامش بهاری است؛ صبح ها در زمینه احکام و مشاوره فعالیت دارد و عصر ها مخصوص کودکان بوده و کودکان در این غرفه فعالیت‌هایی مانند نقاشی، قرآن خوانی و ... انجام می دهند.

لازم به ذکر است این امامزاده در بلوار ۱۵ خرداد قم، در میدان شاه سید علی(ع) واقع است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: