• چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 971-3587-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت‌الله العظمی مکارم:

فرهنگ‎سازی به‌تنهایی موجب تحقق شعار سال نمی‌شود

مرجع تقلید و مفسر قرآن کریم با بیان اینکه فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی به‌تنهایی موجب تحقق شعار سال نمی‌شود، گفت: مصرف کالای ایرانی نیازمند عوامل مختلفی است که باید برای همه این عوامل تدابیری اندیشیده شود.

به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی امروز در درس خارج خود در مسجد اعظم با اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) مبنی بر اینکه خدا رحمت کند بنده ای را که سخت‌گیر نباشد، گفت: آسان‌گیری در زندگی اصل اساسی اجتماعی است.

وی افزود: سخت‌گیری مایه کشمکش و نزاع و بدبینی‌ها است و حتی در درون خانواده موجب اختلاف می‌شود و آسان‌گیری‌ها سبب محبت در جامعه می‌شود.

این مرجع تقلید بیان کرد: احکام اسلام بر اساس آسان‌گیری وضع شده و روابط اجتماعی نیز باید بر این اساس باشد.

این مفسر قرآن با اشاره به شعار سال و تاکید بر آسان‌گیری در مصارف کالای ایرانی گفت: اگر جنس خارجی مقداری بهتر از ایرانی است و یا قیمت آن کمتر است باید آسان بگیریم و از تولیدات ایرانی حمایت کنیم تا اقتصاد کشور رونق بگیرد.

وی با بیان اینکه مسائل کشور به هم تنیده است، عنوان کرد: یکی از راه‌های رونق اقتصادی، فرهنگ‌سازی برای مصرف اجناس داخلی است؛ زیرا وابستگی به خارج و استفاده از کالاهای دیگران، سبب تعطیلی کارخانجات و افزایش بیکاری و ... می‌شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه کیفیت، یکی از موانع  رونق خرید کالاهای داخلی است، افزود: مردم برنج ایرانی را بر خارجی ترجیح می‌دهند و اگر کیفیت سایر کالاها نیز بالاتر برود مردم استقبال خواهند کرد.

وی با بیان اینکه قیمت برخی اجناس ایرانی بالاست ادامه داد: یکی از علت‌های این مسئله سود بالایی است که بانک‌ها در ازای وام از صاحبان کارخانجات می‌گیرند؛ علت دیگر گران بودن کارگر و دلیل دیگر گران کردن اجناس توسط دلالان است؛ این‌ها حلقه‌های متعددی است که باید برای همه تدبیر شود.

آیت‌الله مکارم با بیان اینکه قاچاق کالا از دیگر عوامل است اظهار کرد: برخی وارونه‌کاری‌ها مانند تقلب در اجناس ایرانی از دیگر معضلات است؛ از آنجا که استفاده از کالاهای غیرایرانی در ادارات ممنوع شده، برخی جنس از چین می‌آورند و با برچسب ایرانی از ان استفاده می کنند.

آیت‌الله مکارم اظهار کرد: اندیشمندان باید بنشینند و یک به یک این حلقه‌ها را بررسی، کار را ساده و عوامل مختلف را ببینند؛ زیرا فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی خوب است اما به‌تنهایی حلال مشکلات نیست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: