• پنجشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 971-4187-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با مراجع تقلید مطرح شد؛

تاکید بر اطلاع‌رسانی فعالیت‌های قرآنی جمهوری اسلامی در سطح بین‌الملل


 مراجع تقلید در دیدار با رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بر اطلاع‌رسانی جامع در سطح بین الملل در مورد مسابقات قرآنی جمهوری اسلامی تاکید کردند.
به گزارش ایسنا منطقه قم، به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با مراجع تقلید دیدار و گفتگو کرد.

آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی با اشاره به لزوم توسعه فعالیت‌های فرهنگی با محوریت مبانی دینی اظهار کرد: بقاع متبرکه ظرفیت خوبی برای گسترش احکام اسلامی و معارف دینی هستند و حضور روحانیون در این اماکن، اهمیت فراوانی دارد.

وی افزود: امامزادگان وسیله تبلیغ دین در زمان حیات و ممات خویش بوده‌اند و امروز، وظیفه ما بهره‌برداری کامل از بقاع متبرکه است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه وهابیت از ظرفیت شهرهای مکه و مدینه برای تبلیغ افکار خود استفاده می‌کنند، گفت: شیعیان ظرفیت‌های بسیار بیشتری دارند چرا که در شهرهای مختلف ایران و دیگر کشورها، بقاع متبرکه فراوانی وجود دارد و می‌توان از ظرفیت آنها به خوبی استفاده کرد.

وی خواستار تبلیغ عفاف و حجاب و اقامه نماز در حرم‌های مطهر امامزادگان شد و افزود: همچنین باید با استفاده از این ظرفیت، به تبیین و تقویت پایه‌های نظام جمهوری اسلامی پرداخت.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه اگر حافظان قرآن کریم در سطح کشور افزایش یابند، موجب افزایش وجهه بین‌المللی جمهوری اسلامی نیز خواهد شد خاطرنشان کرد: همچنین توجه به رشته‌های دیگر از جمله قرائت و مفاهیم نیز اهمیت بسزایی دارد و مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی در این زمینه تاثیر بالایی خواهد داشت.

این مرجع تقلید با بیان اینکه این مسئله سبب ترغیب جوانان نسبت به عمل به کلام وحی نیز خواهد شد، گفت: بر این اساس باید تبلیغ چهره به چهره در بقاع متبرکه را به وسیله حضور گسترده روحانیون متخصص تقویت کرد.

وی به مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: لازم است حافظان ایرانی قرآن آنقدر افزایش یابند که در سطح بین‌المللی معروف شوند و به این ترتیب، تبلیغات سوء وهابیت و نیز نقص‌هایی که در این زمینه داریم برطرف شوند.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه افراد مأنوس با قرآن، کمتر به سمت گناه سوق پیدا می‌کنند، خاطرنشان کرد: حفظ و قرائت کلام وحی، اثرات روحی فراوانی دارد و به خصوص بر روی جوانان بسیار تاثیرگذار است.

مفسر قرآن کریم برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم را فرصتی برای انس بیشتر با کلام خداوند دانست و گفت: علاوه بر این، وجهه نظام اسلامی هم به این وسیله تقویت خواهد شد.

فعالیت‌های قرآنی جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی تبلیغ شود/ عمل به کلام وحی اولی بر قرائت و حفظ آن است

 آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در جمع رئیس و معاونان سازمان اوقاف اظهار کرد: وهابیت همواره اینگونه تبلیغ می کند که شیعیان نسبت به قرآن اهتمام جدی ندارند بنابراین برگزاری مسابقات قرآنی جمهوری اسلامی به همت سازمان اوقاف، تاثیر زیادی در خنثی سازی اینگونه تبلیغات مسموم دارد.

وی افزود: لازم است اطلاع‌رسانی صحیح و جامعی در مورد مسابقات قرآنی جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی صورت بگیرد چرا که تقریبا به عمر نظام جمهوری اسلامی، شاهد برگزاری این مسابقات هستیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه حتی باید در مجامع اهل سنت و وهابیت نیز تبلیغات گسترده داشته باشیم و به همه جهانیان بگوییم که مسابقاتی در این سطح در ایران برگزار می‌شود، عنوان کرد: خبررسانی داخلی منفعت چندانی برای ما نخواهد داشت زیرا در داخل همه چیز معلوم است ولی باید در سطح جهان شناخته شویم.

وی عمل به کلام وحی را اولی بر قرائت و حفظ دانست و تصریح کرد: می‌توان حتی در حین قرائت آیات قرآن، برخی از مهمترین موارد و موضوعات را ترجمه و گوشزد کرد تا حضار و شنوندگان با مفاهیم کلام وحی بیش از گذشته آشنا شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه باید از هر فرصتی برای تبلیغ و ترویج قرآن استفاده کرد گفت: برگزاری طرح‌های فرهنگی در مناسبت های گوناگون از جمله نوروز برای ترویج و تبیین معارف دینی، کار خوبی است که سازمان اوقاف نسبت به انجام آن همت گمارده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) نیز از فرصت های گوناگون بهره می بردند و وارد جمعیت ها می شدند تا بتوانند معارف الهی را برایشان تبیین کنند.

وی با تاکید بر برنامه ریزی گسترده برای تبلیغ و ترویج معارف دینی در بین گردشگران خارجی گفت: توریست های خارجی، سفیران فرهنگی ایران در کشورهای خودشان خواهند بود بنابراین باید برنامه گسترده ای برای آنها داشته باشیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اغلاط رسم الخطی قرآن عثمان طه خاطرنشان کرد: شاید تعداد این اشتباهات به 200 مورد برسد و حتی تناقضاتی هم در این رسم الخط دیده می‌شود که باید زمینه تصحیح آن در بین مسلمانان سراسر جهان فراهم شود.

این مرجع تقلید ادامه داد: دیده شده برخی اعراب هم بر این اساس، بعضی آیات قرآن را به اشتباه تلفظ می کنند بنابراین باید این اندیشه را در سطح جهان اسلام تبلیغ کنیم که لازم است زمینه تسهیل قرائت کلام وحی فراهم شود.

وی بیان کرد: تصحیح رسم الخط قرآن ارتباطی با تحریف آن ندارد چرا که خداوند، خود حافظ کلام خویش است ولی باید زمینه آسان خوانی آیات این کتاب آسمانی را برای همه اعراب و غیر اعراب به وجود آورد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر تعلیم قرآن در مقاطع مختلف تحصیلی گفت: اگر دست هایی در کار است که به صورت پنهانی در پی اجرای سند 2030 هستند، ما نیز نباید بیکار بنشینیم و به طور مداوم، مسئله تدریس قرآن را در همه مدارس رصد کنیم و نسبت به آن اهتمام داشته باشیم.

افراد متخصص در معانی و تفسیر قرآن تربیت شوند

آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار رئیس و معاونان سازمان اوقاف با اشاره به فعالیت‌های این سازمان، آن را یکی از عالی ترین اقدامات دانست و اظهار کرد: در حدیث نبوی آمده کسی که علم قرآن دارد، نعمتی در اختیارش قرار گرفته که فضیلتی بالاتر از آن در اسلام وجود ندارد.

وی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه این توفیق را یافته که در مسیر قرآن و فعالیت‌های مربوط به فرهنگ دینی گام بردارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه باید افرادی تربیت شوند که نسبت به مفاهیم و موضوعات مطرح شده در قرآن اهتمام داشته باشند گفت: به عنوان مثال می‌توان به آیات سیاسی این کتاب آسمانی اشاره کرد که درس های فراوانی برای بشریت دارند و با عمل به آنها، می‌توان از آتش دوزخ رهایی جست و به بهشت برین رسید.

وی ادامه داد: نمی‌توان هم به آمریکا گرایش داشت و هم مدافع اسلام بود چرا که این دو ضد هم هستند و هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند.

آیت‌الله نوری همدانی قرآن را دلیل محکمی دانست که هیچ کس نمی‌تواند در مقابل آن سخن دیگری به میان آورد گفت: یکی از مهمترین مسائل مطرح شده در این کتاب، مبحث فتنه است که با توجه عمیق نسبت به اینگونه آیات، می‌توان از فتنه های زمانه در امان بود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان کرد: در کنار حافظان و قاریان کلام وحی، باید اشخاصی را که در موضوعات و مفاهیم قرآنی، تخصص و مهارت دارند هم جذب و تربیت شوند تا بتوانیم عمل به کلام خدا را در سطح جامعه گسترش دهیم.

وی با اشاره به تاکید خداوند در قرآن بر لزوم تعقل و تفکر انسان ها خاطرنشان کرد: علامه طباطبایی یکی از افراد برجسته ای بود که به این موضوعات توجه ویژه ای داشت و در جلسات تفسیر خود به آنها می پرداخت.

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: توجه به عمق معانی قرآن اهمیت بسیاری دارد و برای پرداختن به این مباحث باید افراد متخصص تربیت کرد.

این مرجع تقلید با اشاره به تجاوزگری و جنایات رژیم صهیونیستی گفت: صهیونیست ها رژیم جعلی اسرائیل را به وجود آورده اند و مسلمانان را از خانه هایشان بیرون رانده اند در حالیکه اگر همه پیروان اسلام به قرآن تاسی کنند و با هم متحد شوند، هیچ گاه دشمنان نمی‌توانند چنین اقداماتی انجام دهند.

وی تصریح کرد: علامه طباطبایی آنقدر در زمینه تفسیر و تبیین کلام وحی پیش رفته بود که برای برخی آیات، بیش از یک میلیون معنا و مفهوم استخراج کرده بود.

نظام جمهوری اسلامی غبار غربت را از قرآن زدوده است/ قرآن باید به عنوان واحد درسی در حوزه علمیه تدریس شود
 
آیت‌الله محمد یزدی نیز در جمع رئیس و مدیران سازمان اوقاف با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی شاهد خارج شدن قرآن از غربت هستیم، اظهار کرد: خدا را شاکریم که به واسطه فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه، شاهد بهره‌مندی مردم ایران از کلام وحی و معارف قرآنی هستیم.

وی افزود: سال‌ها زندان و تبعید این برکت را برای من داشت که بیش از گذشته وقت مطالعه و تدبر در قرآن داشته باشم و در واقع توفیق خوبی نصیب من شد و اتفاقا کتاب فقه القرآن هم در همان ایام پایه‌گذاری شد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه طی قرون متعدد، شاهد نگارش کتب فقه‌القرآن مختلفی بوده‌ایم، گفت: البته این روند در دهه‌های گذشته کمرنگ شده است.
آیت‌الله یزدی خواستار توجه بیشتر به کلام وحی در کتب درسی شد و افزود: لازم است در یکی از مراحل تحصیلی طلاب، قرآن کریم به صورت واحدهای درسی ارائه شود و مباحث طلبگی در مورد تفسیر و فهم این کتاب آسمانی صورت بگیرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: آثار علامه طباطبایی جزو منابع پژوهشی قرآن کریم به شمار می‌روند ولی لازم است بیش از اینها در حوزه علمیه به کلام وحی توجه شود.

وی با اشاره به لزوم تربیت طلاب حافظ قرآن گفت: کسانی که در حوزه علمیه تحصیل می‌کنند باید بیش از هر چیز نسبت به قرآن اهتمام داشته باشند و حتی در صورتی که به تفسیر هم مشغول هستند، حفظ کلام وحی را نیز جزو اولویت‌هایشان قرار دهند.

آیت‌الله یزدی تصریح کرد: طلاب باید در مقالات و تالیفات خود، ارجاع به آیات قرآن را افزایش دهند و حضور ذهن برای اینکار داشته باشند و سازمان اوقاف می‌تواند در این زمینه یعنی توسعه فعالیت‌های قرآنی و دوره‌های حفظ در حوزه علمیه گام‌هایی بردارد.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه امیدواریم خدمات سازمان اوقاف در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه علمیه افزایش یابد عنوان کرد: این سازمان باید اطلاع‌رسانی در مورد فعالیت‌های خود را نیز افزایش دهد تا همگان از برکات وقف و نیز اقداماتی که در زمینه کلام وحی صورت گرفته مطلع شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: