• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-584-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان قم:

تعصب به خرید کالای ایرانی باید از مسئولان آغاز شود

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: تعصب به خرید کالای ایرانی در ابتدای امر باید از مسئولان آغاز شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محمود سیجانی عصر دوشنبه در چهل و دومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به منویات رهبری در خرید کالای ایرانی عنوان کرد: تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالاهای ایرانی نفش مهمی در رونق اقتصاد و تحقق شعار سال دارند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: تعصب به خرید کالای ایرانی در ابتدای امر باید از مسئولان آغاز شود.

وی اظهار داشت:ما برآنیم اصنافی که کالاهای داخلی عرضه می‌کنند با تخفیفاتی ویژه در عوارض از آن ها حمایت کنیم همچنین در حمایت از صنایع بومی استان قم در تلاشیم.

سیجانی با اشاره به صنایع بومی استان قم بیان کرد: کفش ماشینی،سنگ، صنعت چوب و مبلمان، سوهان و صنعت فرش ابریشم از صنایع بومی است که نیاز به توجه ویژه ای از سوی مسئولان دارد.

وی خاطرنشان کرد:سوهان شیرینی مغذی و سوغات قم دارای ارزش غذایی بالایی است که با تشکیل خوشه گام های موثری در صادرات آن برداشته ایم.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت:در حال حاضر 1 هزار و 945 مجوز تاسیس داریم که در حدود 421 طرح بالای 20 درصد پیشرفت فیزیکی می باشند و در این راستا 634 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته و 1 هزار و300 میلیارد تومان در جهت تکمیل مورد نیاز است.

وی افزود: همچنین 2 هزار و 394 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که 94 درصد آن به بخش صنایع کوچک اختصاص دارد.

سیجانی یادآور شد:ضمنا 33 هزار صنف در استان قم مشغول به فعالیت اند که 40 درصد در بخش تولیدی و 60 درصد در بخش توزیعی فعالیت دارند.

وی عنوان کرد:در حال حاضر نیز 2 درصد ذخایر معدنی در استان قم وجود دارد که به طور کلمل مورد استفاده قرار نگرفته است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان قم اظهار داشت:همچنین 144 معدن در استان قم وجود دارد که از این میان 60 معدن فعال است.

وی بیان کرد:به تازگی در معادن قم طلا کشف شده است علاوه بر آن ذخایز غنی در قم وجود دارد و قم دارای 2 درصد معادن کل کشور می باشد.

سیجانی تصریح کرد:48 درصد اقتصادی استان وابسته به فعالیت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت است که نشان دهنده ظرفیت بسیار مهمی می باشد.

وی گفت:یکی از ظرفیت های بالنده در قم دریاچه نمک است که پیش بینی 20 میلیارد دلار ارزش مواد معدنی برای آن صورت گرفته است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان قم ادامه داد:صادرات یکی از شاخصه های مهم در توسعه است که در سال گذشته پیش‌بینی حدود 200 میلیون دلار در این حوزه وجود داشت که 210 میلیون دلار صادرات تحقق یافت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: