• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-8014-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:

شهرداری متولی ساماندهی صنوف مزاحم و آلاینده در شهر است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: ساماندهی صنوف مزاحم و آلاینده در حریم شهر وظیفه قانونی شهرداری است و متولیان امر باید آگاهی بیشتری نسبت به قوانین و ضوابط داشته باشند.

به گزارش ایسنا منطقه قم، تورج همتی در نخستین جلسه کمیته فنی کارگروه مدیریت پسماند استان قم گفت: ما به وظایف قانونی و مسئولیت خطیر خود در راه اعتلای محیط زیست آگاهیم و خدمتگزاری و پاسخگویی به مردم را وظیفه و تکلیف قانونی و شرعی خود می دانیم، بنابراین اجازه نمی دهیم کسی فراتر از اختیارات قانونی برای محیط زیست تعیین تکلیف کند.

وی با بیان اینکه متأسفانه شهر مقدس قم در حوزه محیط زیست شهری دچار کمبودها و عقب ماندگی های انباشته ای است و کمیسیون محیط زیست شورای شهر قم باید کوتاهی گذشته خود را در این حوزه جبران کند، خاطرنشان کرد: این اداره کل موضوعاتی همچون ساماندهی پیرامون شهر قم، مدیریت پسماندها، پراکنش نخاله های ساختمانی، سرانه فضای سبز، حمل و نقل شهری و دیگر موضوعات را در دستور کار قرار داده و از نهادهای متولی امر پیگیری می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به آشفتگی و بهم ریختگی ساختار و منظر شهری به ویژه در مبادی ورودی شهر قم، گفت: بر اساس مصوبه هیأت وزیران که در دی ماه سال گذشته توسط معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شده است، ساماندهی صنوف مزاحم و آلاینده در شهرها وظیفه قانونی شهرداری هاست و محیط زیست فقط یکی از دستگاههای ناظر بر اجرای این مصوبه است و متولیان امر باید آگاهی بیشتری نسبت به قوانین و ضوابط داشته باشند.

وی با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم برای انتقال واحدهای صنعتی آلاینده از حاشیه شهر قم به شهرک ها و نواحی صنعتی برنامه دارد، تصریح کرد: در همین راستا طرح توسعه 99 هکتاری شهرک صنعتی شکوهیه مورد موافقت قرار گرفته و جابجایی صنوف و مشاغل مزاحم و آلاینده در حریم شهر قم با جدیت پیگیری می شود.

**ممنوعیت دفن زباله از پایان برنامه پنجم
همتی در پایان بر ضرورت تدوین طرح جامع مدیریت پسماند و تهیه ضوابط اجرایی آن و همچنین فرهنگسازی در رابطه با تفکیک از مبداء در شهر قم تأکید کرد و گفت: شهرداری قم باید نسبت به مسأله بازیافت و دفع اصولی پسماندها در شهر قم اهتمام ویژه ای داشته باشد، زیرا دفن زباله اقدام بسیار غیراصولی است که از پایان برنامه پنجم مطلقا ممنوع بوده اما همچنان ادامه دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: