• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 972-7487-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛


نخستین پیش نشست همایش ملی تصوف، شاخصه ها و نقد ها برگزار می شود

نخستین پیش نشست همایش ملی تصوف، شاخصه ها و نقد ها با حضور حجج اسلام والمسلمین سبحانی و خسروپناه و به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی با اشاره به برگزاری نخستین پیش نشست همایش ملی تصوف، شاخصه‌ها و نقدها در قم، تصریح کرد: اندیشه های صوفیانه، گاه در ادبیات عمومی ما مانند شعر فارسی و داستان ها و حکایت ها به گونه ای نفوذ کرده که برای مردمی که با ادبیات شیرین فارسی مانوس هستند و از مضامین عالی آن استفاده می کنند، مغفول می‌ماند.

وی افزود: این انحرافات از طریق همین ادبیات منتقل می شود و آثار نادرست خود را بر جای می گذارد.

مطالب صوفیانه گاه به حاشیه ادبیات دینی رسوخ کرده است

رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: در آثار دینی ما مثلا در تفسیر و شرح احادیث و خطابه های دینی، کسانی که کمتر آشنا هستند گاه با غفلت از این مضامین نادرست، این مطالب و انحرافات را منتشر می‌کنند یعنی این مطالب صوفیانه، گاهی به حاشیه ادبیات دینی ما نیز رسوخ کرده است.

وی بیان کرد: بسیار دیده می‌شود که مداحان ما از اشعاری استفاده می‌کنند که عرف شیعی اعم از مراجع عظام و سطوح مختلف مردم از آنها غلو و بزرگ گویی درباره اهل بیت علیهم السلام را برداشت می کند و از آن شگفت زده می شود، وقتی ریشه یابی می کنیم مشاهده می شود که این اشعار از درون فرقه های صوفیانه اخذ شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی ادامه داد: حتی در حوزه موسیقی سنتی که مورد توجه اقشاری از جامعه است، مضامین نادرست صوفیانه تبلیغ و ترویج می شود که بخشی از جامعه ناخواسته و نا آگاهانه درگیر با این تفکرات ناصحیح می شوند.

نشر مطالب ناصحیح صوفیانه در کتب درسی

وی بیان کرد: اخیرا مشاهده می شود که حتی برخی از کتب درسی که رسالت آنها نشر ادبیات فارسی و فرهنگ دینی است، با غفلت از این نکات، مطالب ناصحیح صوفیانه را نشر می دهند و ذهن جوانان را درگیر می کنند.

رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: این دفتر به عنوان یک نهاد حوزوی که توسط مقام معظم رهبری به عنوان نماد روشنفکری حوزه تلقی شده وظیفه خودش می داند در مقابله با این گونه حرکت های فرهنگی نقش روشنگرانه داشته باشد و نخبگان و محققان را دعوت کند تا این مباحث را برای عموم جامعه تببین نمایند.

وی خاطرنشان کرد: برهمین اساس نخستین پیش نشست همایش ملی تصوف، شاخصه‌ها و نقدها روز 20 اردیبهشت ماه 97 از ساعت 10 صبح در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود.

لازم به ذکر است، حجج اسلام والمسلمین سبحانی، خسروپناه و دکتر یثربی در این نشست به سخنرانی خواهند پرداخت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: