• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 972-8387-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

حجت الاسلام فلاح زاده:

بیشترین سوالات مردم سوالات فقهی استحجت الاسلام و المسلمین محمد حسین فلاح زاده با اشاره به اینکه بیان احکام شرعی موضوعی مهم در تبلیغ است، بیان کرد: بیشترین سوالات مردم در رابطه با مسائل فقهی بوده و ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای بیان احکام شرعی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، دومین نشست از نشست های "طلیعه رمضان" با موضوع احکام و استفتائات ویژه ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده و با حضور جمعی از طلاب عصر امروز در مرکز همایش های غدیر قم برگزار شد.

حجت الاسلام فلاح زاده با تاکید بر لزوم بیان احکام شرعی برای مردم گفت: وظیفه یک مبلغ احکام شرعی بیان احکام، نوشتن احکام، پاسخ به سوالات احکام و پاسخ به شبهات احکام است.

رئیس موسسه موضوع شناسی احکام فقهی ادامه داد: در بیان احکام شرعی علاوه بر بنیه علمی محتوای مطالب و چگونگی بیان کردن محتوا مطرح است و در رابطه با محتوا باید مسائل انتخاب شده گفته شود و معیارهای انتخاب باید نیاز و فهم مخاطب، زمان در اختیار و موقعیت جلسه باشد.

وی افزود: اولین اصل در بیان محتوا، ساده گویی است همانطور که در سیره پیامبر اکرم(ص) آمده است که وقتی ایشان با مردم صحبت می‌کردند مانند عامه مردم سخن میگفتند و اصل دیگر بیان احکام به گونه‌ای است که برای مردم نسبت به دین ایجاد تنفر نکند به طوری که مردم گمان کنند نمی توان با دین زندگی کرد.

حجت الاسلام فلاح زاده ادامه داد: از اصول دیگر ذکر مثال و آموزش عملی احکام است که تاثیر آن در یادگیری از توضیح احکام بیشتر است و اصل دیگر پرهیز از بیان تفاوت در فتواها است.

رئیس ستاد ترویج احکام دین با اشاره به سایر وظایف مبلغ احکام شرعی اظهار کرد: وظیفه دیگر یک مبلغ احکام شرعی نوشتن احکام است بویژه در حوزه کتاب احکام برای کودکان  در قالب های شعر و داستان که کمتر در این حوزه کار شده است و امروزه موضوعات مختلفی مورد نیاز جامعه بوده و اگر کتاب خوب نوشته شود از آن استقبال می‌شود.

وی افزود: پاسخ به سوالات احکام از دیگر وظایف مبلغ و از ضرورت‌های تبلیغ است و نیازمند آشنایی با احکام و مسائل فقهی، آشنایی با مصادیق احکام و موضوع شناسی و قدرت تطبیق احکام بر مصادیق است.

حجت الاسلام فلاح زاده در پایان پاسخ به شبهات احکام را وظیفه دیگر مبلغ دانست ‌و گفت: در حوزه شبهات وقتی شبهه ای برای مردم مطرح نیست نباید آنرا بیان کرد زیرا القا شبهه خوب نبوده اما روشن کردن و بیان شبهات برای مردم خوب است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: