• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 972-11187-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله سعیدی:

زکات از مشترکات ادیان الهی است/لزوم پاسخ به شبهات زکات


امام جمعه قم با تاکید بر اینکه رفع شبهات از ذهن مردم در مورد زکات، گفت: تقوا، اقامه نماز و اداء زکات، در قرآن از مشترکات ادیان ذکر شده است؛ زکات از ضروریات بوده و لازم است، در مسیر رفع شبهات آن بکوشیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت الله سید محمد سعیدی امروز در جلسه شورای زکات استان که در سالن محراب حرم مطهر برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش های احیاءگران زکات، در خصوص ارائه آمار تسط دست اندرکاران این فریضه الهی، عنوان کرد: آمار همراه با تحلیل و بیان عوامل رشد یا کاهش ارائه شود، چراکه در امر زکات بخش مقدورات، نزولات و حوادث و بخش تلاش های مربوط به دست اندرکاران در آمار تاثیرگذار است لذا اگر تحلیل در کنار ارائه آمار ارائه شود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با تاکید بر اینکه دستگاه هایی که موظف به انجام ماموریتی می شوند، پیگیر باشند، افزود: از فرصتی که خداوند برای خدمت در اختیار ما قرار داه است نهایت استفاده را داشته باشیم.

امام جمعه قم گفت: لازم است بر روی فعالیت هایی که در گذشته تجربه و منتج به نتیجه شده است تاکید بیشتری شود؛ مگر آنکه در این تاکیدات اصل موضوع به حاشیه برود؛ باید دقت کرد آنچه شارع خواسته کنار نرود و آنچه نبوده به میدان بیاید.

وی در خصوص زکات فطره عنوان کرد: در باب زکات فطره اصل تشویق امری ضروری است ولی برای پرداخت زکات فطره مراحلی در نظر گرفته شده است که مطلوب شارع است، همچنین اینکه زکات فطره را با دست خود بپردازند مهم است؛ از طرفی برای دستگاه هایی مانند کمیته امداد آمار میزان پرداخت زکات فطره از سوی مردم مهم است لذ می توان تمهیدی برای جمع این دو اندیشید.

آیت‌الله سعیدی در ادامه به جایگاه زکات در قرآن و احادیث اشاره کرد و گفت: در 29 سوره قرآن کریم از زکات گفته است و در مجموع 59 آیه برای زکات در قرآن آمده است همچنین 1980 حدیث در این باب داریم؛ با این حال در خصوص خمس فقط یک آیه در قرآن کریم آمده است.

تولیت آستان مقدس حرم عصومه(س) ادامه داد: اینکه زکات 59 بار و خمس فقط یک بار در قرآن مورد اشاره بوده است جهاتی دارد که یک جهت آن موارد مصرف انهاست؛ خمس دو قسمت می شود سهم سادات و سهم امام ولی زکات مصارف زیادی دارد طبیعتا آنجا که متنوع‌تر، تاکید نیز بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه شبهه‌ ایجاد می کنند که فرق زکات و مالیات چیست؟ توضیح داد: لازم است در موضوعات مختلف مربوط به زکات شبهه زدایی شود؛ مالیات یک حق شهروندی است که باید پرداخت شود، ولی زکات ماهیتا متفاوت و از امور الهی است.

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه رفع شبهات از ذهن مردم در مورد زکات، گفت: تقوا، اقامه نماز و اداء زکات، در قرآن از مشترکات ادیان ذکر شده است؛ زکات از ضروریات بوده و لازم است، در مسیر رفع شبهات آن بکوشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: