• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-8614-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

نشست مسئله اقلیم در نظام شهرسازی در قم برگزار شد

نشست اقلیم در نظام شهرسازی در قم از سلسله نشست های مسئله شهر با حضور صاحب نظران و مسئولان و اساتید برجسته دانشگاهها از سوی جهاد دانشگاهی قم و با مشارکت اداره کل هواشناسی در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، مهندس فاضل سجادی دبیر علمی نشست "مسئله اقلیم در نظام شهرسازی" که در سالن همایش ساختمان اقتصاد و دارایی برگزار شد، با اشاره به بی توجهی های صورت گرفته نسبت به اقلیم در روند شهرسازی عنوان کرد: تصمیمات و سیاست های شهرسازی نشان از بی توجهی به ساخت و سازها متناسب با شهرسازی و معماری دارد.

سجادی افزود: ارائه راهکاری راهبردی در شهرسازی و معماری می تواند بخش زیادی از مشکلات را رفع نماید، باید بپذیریم که پرداختن به بحران اقلیمی در ارتباط با حیات ما قرار دارد و مساله ای مهم و راهبردی است.

وی تصریح کرد: همچنین باید با ممارست و تحقیق و رویکردهای علمی و فهم دقیق مساله و پاسخ های روشن و شفاف و راه حل های قابل عمل پا به میدان گذاشت.

دبیر علمی نشست مسئله اقلیم در نظام شهرسازی اظهار کرد: لازم است آئین نامه ها و ضوابطی که در خصوص معماری به فراموشی سپرده شده احیاء گردد و به آن چه می دانیم عمل کنیم و باور داشته باشیم اقدام قاطع و بدون ملاحظات سیاسی امری ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: همه باید به منافع اساسی و مشترک بها دهیم و هر کدام باید خود را مسئول محیط زیست و تغییرات اقلیمی و بحران های به وجود آمده بدانیم و در هر جایگاهی هستیم چه در بخش دولتی و خصوصی و تشکل های مردمی اقدامات را جدی بگیریم.

سجادی بیان کرد: وضعیت آینده با روندی که پیش می رود، خوشایند نیست، بی شک خروجی های همایش های علمی به تنهایی معجزه ای در رفع بحران ندارد و تا به مرحله عملیاتی نرسد نمی توان به نتیجه ای مطلوب دست یافت.

وی عنوان کرد: مهم ترین محورهای راهبردی نشست شامل توان اکولوژیک شهر، جزیره های گرمایی در شهر، اثرات تصمیمات و طرح های شهری در ایجاد خرده اقلیم ها و الگوها و روندهای آینده اقلیم شهر و تعیین نوع مواجهه با آن می باشد، که در پنل های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد.

دبیر علمی نشست مسئله اقلیم در نظام شهرسازی گفت: مرکز مطالعات معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی و سازمان مدیریت برنامه ریزی و معاونت عمرانی استانداری و شهرسازی و نظام مهندسی در برگزاری این نشست مشارکت دارند.

وی ادامه داد: با توجه به توان اکولوژیک قم باید به دنبال راهکار بود و برای وضعیت آب و کاشت چمن با وجود بحران های آبی و ساخت برج های جدید و نقطه ورود به آلودگی شهر پاسخگو باشیم.

سجادی خاطرنشان کرد: بیش از 700 پایان نامه و بیش از 3 هزار مقاله علمی در کشور با موضوع بحران های زیست محیطی و اقلیمی ارائه شده که باید به خوبی عملیاتی شود.

وی تصریح کرد: امکان پیگیری مطالبات به صورت علمی وجود دارد و جهاد دانشگاهی آمادگی ایجاد دبیر دائمی برای پیگیری مطالبات از سوی تصمیم گیران و سیاست گذاران دارد.

گفتنی است در این نشست یحیی زارع مدیر کل هواشناسی قم، صادق ضیائیان مدیر کل خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، مسعود ملک زاده فوق دکترای معماری و انرژی از دانشگاه انگلستان و دکتر میثم حیدری عضو هیات علمی گروه هنر و معماری شهاب دانش قم در قالب یک پنل علمی و تخصصی به بررسی مسئله اقلیم در نظام شهرسازی پرداختند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: