• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-8714-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم:

توسعه قم بدون توجه به شرایط اقلیمی تبعات زیست محیطی دارد

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم گفت: توسعه ساخت و ساز در قم بدون توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی،تبعات زیست محیطی دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، محمد حیدری ظهر امروز در نشست مسئله اقلیم در نظام شهرسازی در قم از سلسله نشست های عش آل محمد (ص) که در سالن همایش ساختمان اقتصاد و دارایی برگزار شد عنوان کرد:جهاد دانشگاهی دارای ظرفیت های علمی و تخصصی خوبی پیرامون موضوع معماری و شهرسازی و روند ساخت و ساز است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم افزود:با توجه به چنین ظرفیتی می توان با حضور صاحب نظران در مورد اهمیت شرایط اقلیمی در روند ساخت و ساز دست به تلاش علمی زد.

وی تصریح کرد:نیروهای متخصص و کارآزموده در مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی می توانند پاسخی علمی به مساله اقلیم در نظام شهرسازی بدهند و نقشی مهم در توسعه و ساخت و ساز در قم داشته باشند.

حیدری بیان کرد:در این مسیر باید طرح های راهبردی و اثرگذار ارائه شود گاهی ساخت و سازهای فیزیکی شهر به دلیل مشکلات و موانع به خوبی کارشناسی نمی شود و در نهایت معضلات زیستی ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: توسعه ساخت و ساز در قم بدون توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی،تبعات زیست محیطی دارد.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم اظهار داشت:فضای فیزیکی که در آن زندگی می کنیم در رفتار و خواسته های ما اثر می گذارد و خلق و خوی ما را تغییر می دهد از این رو نمی توان نقش اقلیم را در ساخت و ساز در نظر نگرفت.

وی عنوان کرد:زندگی در مناطق سردسیر و گرمسیر، خلق و خوی خاص خود را به وجود می آورد و در مناطق نوع نگرش به زندگی فرق می کند به همین دلیل شرایط اقلیمی تا این اندازه در معماری نیز اثر گذار است.

حیدری یادآور شد:در جهت بررسی معماری در قم و مولفه های زیست محیطی و اقلیمی 6 نشست علمی با حضور صاحب نظران برگزار می شود که نشست مسئله اقلیم در نظام شهرسازی اولین نشست علمی به شمار می رود.

وی گفت:موضوعات مهم علمی به وسیله متخصصیان معماری و زیست محیطی احصاء شد که در نشست های پیش رو ارائه می گردد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم تصریح کرد:پس از نشست مسئله اقلیم در نظام شهرسازی،نشست های دیگری مانند شهر هوشمند، زائر و شهرسازی و بافت های فرسوده و کالای ایرانی در ساختمان برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:یکی از موضوعات مهم بافت های فرسوده در قم است که هجم عظیمی از ساختمان های قم را شامل می شود و معضلات فرهنگی و اجتماعی در پی دارد و در طراحی شهرسازی و حس امنیت و پاک شدن جرم توجه به بافت هنای فرسوده اهمیت زیادی دارد.

حیدری عنوان کرد:مسئولان ارشد و شهرداری استقبال خوبی از موضوعات کرده اند ما برآنیم با نگاهی علمی به مشکلات و وضعیت فیزیکی ساخت و سازها توجه شود و در نهایت آئین نامه ای تدوین گردد که در توسعه شهری لحاظ شود.

وی بیان کرد:باید توجه شود ساخت و سازها با فرهنگ بومی و و ملی و دینی و شرایط اقلیمی سنخیت داشته باشد و این ساخت و سازها لطمه ای به خلق و خو نزند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم یادآور شد:در این جلسه، سیاست های کلان در حوزه محیط زیست و اقلیم استان قم مورد بررسی قرار می گیرد تا بتوان گره از معضلات شهری باز کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: