• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 973-2087-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد:

لزوم هجرت فضلای حوزه به شهرستان‌ها/ حضرت خدیجه(س) یار دوران سختی پیامبر(ص) بود


آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه امروز هجرت به شهرستان‌ها از مسائل درجه یک حوزه است، عنوان کرد: شهرهای کشور از کمبود مبلغ و روحانی رنج می برد، باید فضلایی پرورش پیدا کنند و به شهرستان ها بروند؛ حتی شنیده ام که مقام معظم رهبری هم از این وضعیت ناراحت هستند، باید چاره ای اندیشید و این مشکل را حل کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت الله ناصر مکارم شیرازی شامگاه جمعه در ضیافت افطار دارالقرآن علامه طباطبایی که با حضور علما و فضلای حوزه برگزار شد، ضمن تسلیت رحلت حضرت خدیجه(س) گفت: زندگی حضرت خدیجه پیام های زیادی برای امروز ما مسلمان ها مخصوصا شیعیان و به خصوص ما ایرانیان دارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه می توان از جهتی زندگی پیامبر را به دو دوره‌ی مکه و مدینه تقسیم کرد، ادامه داد: مکه دوران مصیبت‌ها، محدودیت ها، آزارها و شکنجه‌ها بود و مدینه شادی بود و پیروزی ها برای مسلمانه ها؛ گروهی از مسلمانان مصائب مکه را درک کردند و سپس در مدینه جبران شد اما برخی بودند که فقط دوران مکه و مصائب و مشکلات را درک کردند که یکی از آنها حضرت خدیجه(س) بود.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه حضرت خدیجه(س) جز مصیبت ندید، افزود: یکی از ناراحت کننده ترین موضوعات در زندگی ایشان بستن زخم های تن پیامبر هر روز پس از بازگشت پیامبر از تبلیغ بود؛ اما دوران شعب ابی طالب در میان مشکلات از همه مشکل تر بود.

اگر تحریم‌های شعب ابی طالب تاثیر داشت، تحریم‌های امروز هم اثر می‌کند
آیت الله مکارم شیرازی با تصریح بر اینکه دوران شعب ابی طالب دورانی بود که تحریم ها از هر نظر مسلمانان را احاطه کرده بود، اضافه کرد: نظیر همین تحریم هایی که کفار امروز برای ما در نظر می گیرند؛ اگر تحریم های شعب ابی طالب تاثیر گذاشت اینها هم اثر می کند.

وی با ااشاره به گرمای سوزان و غیر قابل تحمل منطقه شعب ابی طالب، گفت: 3 سال تابستان سوزان و زمستان سرد بدون پناهگاه، غذا، دارو و ... دوران بسیار سختی بود که حضرت خدیجه مقاومتی ستودنی از خود نشان دادند.

حضرت خدیجه در زمان ازدواج 26 یا 28 سال داشتند
این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به داستان ازدواج حضرت خدیجه(س) اظهار کرد: با جستجو در منابع معتبر دریافتیم حضرت خدیجه در هنگام ازدواج با پیامبر 26 یا 28 سال سن داشتند و سن چهل سال اشتباه و دروغ است.

این استاد سطوح عالی حوزه در ادامه به چند پیام از زندگی حضرت خدیجه(س) برای زندگی امروز اشاره کرد و گفت: پیام اول اینست که زمانی که انسان ببیند اسلام در خطر است و جانبازی و از خود گذشتگی می خواهد به کمک اسلام بشتابد؛ امروز اسلام واقعا در محاصره است، هرچند اثر نخواهد کرد ولی باید آماده فداکاری بود و مشکلات را تحمل کرد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: پیام دوم که از پیامبر می آموزیم اینست که کسی که به ما خدمت کرد نه تنها در حیات که در وفات هم به یاد او باشیم.

وی گفت: پیام دیگر اینست که دوران شعب ابی طالب با همه فشارها جلوی اسلام را نگرفت، امروز هم فشارها جلوی انقلاب و اسلام را نخواهد گرفت، به شرط اینکه وظیفه را بشناسیم و به آن عمل کنیم.

لزوم هجرت حوزویان به شهرستان ها
این مرجع تقلید در پایان با بیان اینکه امروز هجرت به شهرستان ها از مسائل درجه یک حوزه است، عنوان کرد: شهرهای کشور از کمبود مبلغ و روحانی رنج می برد، باید فضلایی پرورش پیدا کنند و به شهرستان ها بروند؛ حتی شنیده ام که مقام معظم رهبری هم از این وضعیت ناراحت هستند، باید چاره ای اندیشید و این مشکل را حل کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: