• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 973-386-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیرکل دفتر فنی استانداری قم تاکید کرد؛

استفاده از توانایی فنی جهاددانشگاهی در استفاده بهینه از تصفیه‌خانه‎های فاضلاب استان


مدیرکل دفترفنی استانداری قم بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت‎های جهاددانشگاهی درزمینه تکمیل و استفاده بهینه از تصفیه خانه‎های استان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، دکتر محمد حیدری رئیس جهاددانشگاهی قم به همراه دکتر سعید میرزایی رئیس جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی و پژوهشکده علوم پایه کاربردی با حضور در استانداری قم با مهندس مرتضی رحمان‌نیا دیدار و گفت وگو کردند.

در ابتدای این نشست، دکتر محمد حیدری با اشاره به تاریخچه شکل گیری جهاددانشگاهی و آثار و برکات تلاش‌های چهل ساله این نهاد انقلابی گفت: یکی از مهمترین فعالیت های آموزشی، فرهنگی و بین بخشی جهاددانشگاهی کشور تلاش در جهت مهارت‌یابی دانشجویان برای حضور در بازار کار است که در همین زمینه صدها هزار نفر در این زمینه آموزش دیده‌اند.

وی با ذکر این مطلب که امروزه لاپاروسکوپی توسط جهاددانشگاهی قم به فعالان این عرصه در استان تدریس می شود، گفت: این خدمات تخصصی اگر در این فضا آموزش داده نشود در سیستم آموزشی رایج انجام نمی شود؛ پرورش یازده هزار کمک پرستار توسط جهاددانشگاهی که همگی آنها جذب مراکز درمانی شدند از جمله خدمات اخیر جهاددانشگاهی است.

وی عنوان کرد: در عرصه‎هایی چون پیوند صنعت و دانشگاه نیز خدمات شایانی انجام شده است تا محصولات دانشگاه به کالا یا خدمت مبدل شود؛ راه اندازی صنایع مهمی که در کشور وجود نداشت و یا حل کردن مشکلات صنایع مختلف از کارکردهای جهاددانشگاهی در سالهای پس از انقلاب بوده است.

حیدری اظهارکرد: ساخت دکل های نفتی و بارگیری نفت و اصلاح سیستم آلودگی هوا در کارخانجات کشور و طراحی وساخت اسمولوزیشن و... از جمله فعالیتهایی است که جهاددانشگاهی در کشور انجام می دهد؛ در عرصه پژوهش، نیز پژوهش‌ها از صفر آغاز می شود و تا رسیدن به قله های علم پیش می رود؛ در بحث سلول های بنیادی نیز جهاد کاملا بنیانگذار این بحث بود و رهبر معظم انقلاب نیز همیشه به نیکی از این تحولات یاد می کنند.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم بیان کرد: پژوهشگاه های تخصصی صنعتی و علوم پایه جهاددانشگاهی از معتبرترین مراکز پژوهشی کشور به شمار می روند که کارهای سنگینی در کشور انجام داده اند؛ طراحی و ساخت و اجرا و اصلاح تصفیه خانه های فاضلاب از تخصص های پژوهشگاه علوم پایه جهاددانشگاهی است که این تخصص کاملا در استان قم مورد نیاز است و جهاددانشگاهی نیز حاضر است این تخصصی که با سالها تلاش علمی جهادگران متخصصی که با دانش روز ایجاد شده است را در خدمت استان قراردهد.

وی گفت: جهاددانشگاهی قم با راه اندازی نشست‌های عش آل محمد(ص) سعی دارد که مشکلات عمده استان قم را با فعالیت بین بخشی با حضور نهادهای مسئول و سرمایه گذار و بهره بردار و فعالان و کارشناسان علمی بررسی کرده و تا حصول نتایج محسوس این تلاش را ادامه دهد؛ در این عرصه اقلیم استان قم، بافت های فرسوده، ساخت و ساز، امنیت وشهرسازی و... مورد توجه قرار گرفته است.

در ادامه این نشست دکتر میرزایی رئیس پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاددانشگاهی با ذکر این مطلب که این پژوهشکده با 7 گروه علمی فعالیت می کند گفت: فعالیت هایی که این مراکز علمی دنبال می کنند جزو خلاهای جدی کشور بود که خوشبختانه همیشه مورد عنایات مقام معظم رهبری نیز واقع شده است.

وی افزود: یکی از مهمترین دغدغه های جهاد در مراکز علمی پژوهشی خود آن است که این پژوهش ها را به صحنه کاربرد و عمل بیاورد؛ مثلا در کشور لکه های نفتی زیاد داریم که آلودگی های نفتی تولید می کند و این مسایل مونیتور می شود و در آینده قطعا ما را با مشکلات زیست محیطی و حتی بین المللی و اقتصادی مواجه خواهد کرد.

وی تصریح کرد: این لکه های نفتی امروزه ده ها سال انباشته شده اند ولی جهاددانشگاهی قم از چندسال پیش با اجرای طرح موفق بیولوژیکی خود از طریق باکتری های نفت خوار واجرای یک سیستم علمی روزآمد این مکان را به یک باغ سرسبز مبدل کرده است؛ این کار به حدی قوی انجام شد که کشورهایی چون کره جنوبی نیز برای بازدید از آن به منطقه جنوب کشور رفتند.

رئیس پژوهشکده علوم پایه کاربردی بیان کرد: جهاددانشگاهی در زمان جنگ تلاش های گسترده ای برای حل مشکلات فنی و مهندسی و الکترونیکی و فناوری های جدید انجام داد که به قول شهید ستاری که همیشه با احترام خاصی از جهاد یاد می کردند اگر جهاددانشگاهی در زمان جنگ نبود تمام فانتوم های ما زمین گیر شده بود؛ آن نسل جوان دانشجو که سال اول و دوم خود را طی کرده بودند امروز به بدنه اصلی علمی کشور مبدل شده اند.

وی با اشاره به ساخت اولین پهبادهای نوین کشور توسط جهاددانشگاهی گفت: ساخت فرستنده های صداوسیما از جمله فعالیت های خوبی است که در جهاددانشگاهی انجام شده است و حتی این فرستنده ها صادر می شود؛ ساخت گیت های کنترل، قطعه سازی و ساخت دکل های حفاری و.... از جمله فعالیت های علمی جهاددانشگاهی بوده است.


تصفیه خانه های فاضلاب به اندازه هزینه بالایی که برای آن شد کارایی ندارند
در ادامه این نشست، مهندس رحمان نیای بیان کرد: خوشبختانه جهاددانشگاهی با حضور جوانان مومن و متدین و پژوهشگر و خدوم در اموری که متاسفانه کشور ما با خلا علمی در آن مواجه بود سعی می کند که این خلاها را به بهترین شکل پر کند.
وی با اشاره به هزینه بالای ارزی انجام پروژه تصفیه خانه فاضلاب قم، افزود: تصفیه خانه فاضلاب قم با هزینه بسیار بالایی از نظر ارزی ساخته شد و تجهیزات این تصفیه خانه از بهترین شرکت های اروپایی تامین شد ولی امروز آنچنان که باید و شاید فعال نیست و قطعا اگر کارهایی که قرار بود در زمینه تصفیه آب و استفاده در کشاورزی و بیوگازها و.. داشته باشد را ندارد.
وی تصریح کرد: شهر قم شهری است که در محاصره کویر است و هر ساله کویر در مناطق مختلف پیشروی میکند؛ مشکلات ریزگردها و.. هم شهر را درگیر خود کرده است؛ اگر چنین طرح هایی با موفقیت و با حضور نهادهایی چون جهاددانشگاهی انجام شود که ما از این حضور استقبال میکنیم قطعا می توانیم در آینده بر این مشکلات فائق آییم.
مدیرکل دفتر فنی استانداری بیان کرد: امروزه جوانان ما در همین استان مصالحی ساخته اند که می توان کارایی بسیار بهتری از آسفالت داشته باشد که بنده از آن نیز استقبال کردم چون باید به جوانان مستعد و خوش فکر مجال بدهیم تا بتوانیم با بهره وری بیشتر از خلاقیت آنها به خوبی استفاده کنیم.
در نهایت مقرر شد نشست کارشناسی و تخصصی به منظور ارایه نوع مشارکت جهاددانشگاهی در حل مشکلات این تصفیه خانه برگزار شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: