• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 973-5287-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : گفتگو

لزوم معرفی امامزادگان استان قم به توریست خارجی

هنرمند قمی، با اشاره به ظرفیت های تاریخی بقاع امام زادگان، عنوان کرد: بسیاری از توریست‌های خارجی که به استان قم سفر می‌کند، از امامزادگان موجود در قم بی‌خبر هستند و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

سید حسین حسن پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، در خصوص انجام پروژه عکاسی از بقاع امامزادگان استان قم عنوان کرد: هدف اصلی این کار، معرفی امامزاده‌های استان که هر کدام دارای منزلتی هستند، به جهان اسلام بود و معرفی آنان بسیار تاثیر گذار است.

وی افزود: توریست بسیاری به قم سفر می‌کنند که از وجود این امامزاده‌ها بی‌خبر هستند و بدون بازدید از آن ها به کشور خود باز‌می‌گردند؛ بقاع امامزادگان ظرفیت‌های تاریخی بسیاری دارند که می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

این عکاس استان قم بیان کرد: پروژه عکاسی از بقاع امامزاده‌ها از 4ماه پیش توسط یکی از مسئولان امور فرهنگی امامزاده ها پیشنهاد شد؛ طرح پروژه در ابتدا این گونه نبود و بنا بود از عکس‌های آرشیوی انتخاب شود ولی به دلیل اینکه این عکس‌ها در خور نمایشگاه نبود، با رایزنی هایی که انجام شد، تصمیم گرفته شد که یک کار حرفه ای انجام شود.

وی ادامه داد: بیش از 400 امامزاده در قم وجود دارد، که از این تعداد، 25امامزاده مطرح و شجره دار انتخاب شدند و پروژه عکاسی به مدت 40 روز در آن انجام شد؛ در پروژه عکاسی از هر امامزاده، حدود 6فریم از زاویه مختلف گرفته شد و سعی شد در این عکس ها معماری اسلامی و منحصر به فرد بقعه ها نمایش داده شود.

حسن پور تصریح کرد: این عکس‌ها در غرفه " قم، آشیانه اهل بیت" در نمایشگاه شهر نبطیه لبنان به نمایش درآمد و با وجود نقصان هایی که وجود داشت، استقبال بسیار خوبی از این غرفه شد؛ همچنین از امور فرهنگی شهر لبنان این تصاویر را به عنوان هدیه نزد خود نگه داشتند.


وی اضافه کرد: همچنین بنا است این عکس ها به زودی در یکی دیگر از شهر ها لبنان نیز به نمایش در بیاید، تصمیم بر این است که در استان قم نیز، این عکس‌ها طی مراسمی به بقاع امامزاده به عنوان هدیه تحویل داده شود.

این هنرمند قمی با بیان اینکه تا کنون در استان قم پروژه اینچنینی انجام نشده بود، گفت: مشکلات خاصی در اجرای این پروژه وجود داشت که مهم ترین آن، کم کاری ارگان‌های مربوط برای حفظ و نگهداری بنای امزاده ها بود که باعث تخریب قسمت‌های ارزشمند بنای تاریخی این بقعه‌ها شده است.

وی اظهار کرد: این پروژه شروع یک نگرش جدید در عکاسی بود و به دنبال یک نگاه جدید به عکاسی هستیم، فضای هنری گاهی با نگاه عده ای به بیراهه میرود و به دنبال ایجاد رنسانس در این عرصه هستیم و در آینده شاهد خبرهای خوبی در خصوص ارتقا عکاسی در ایران، خواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: