• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-4014-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

شهرِ بی‌اندیشه محکوم به زوال است

سرپرست مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی جهاددانشگاهی قم با اشاره به برگزاری سلسله نشست‌های "عش آل محمد(ص)" عنوان کرد: فضای یأس و ناامیدی، اندیشه‌ها را می خشکاند و شهر بی اندیشه نیز محکوم به زوال است؛ به همین دلیل این نشست ها علاوه بر مسیر خود به دنبال ایجاد حال و هوای تازه بر روح کسل شهر است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سیده شبنم فاطمی امروز در نشست "شهر هوشمند، ضرورت یا انتخاب" که در شهرداری قم برگزار شد، گفت: این نشست‌ها به دنبال بیدار کردن اندیشه های خاموش است؛ پویایی حوزه اندیشه‌ورزی باعث شد که این سلسله نشست ها برگزار شود؛ آینده نگری از مهمترین مشخصه های این نشست ها است.
وی افزود: مساله محوری و راهبردسازی در این نشست ها یک رویکرد بسیار مهم است؛ تجربه برگزاری نشست اول نشان داد که سیستم غالب شهر در سیستم‌های درونی خود قادر به حل مسایل خود نیست؛ مشکل نیز فقط افراد نیستند بلکه مشکل در ساختارهای کهنه حکمرانی است؛ سیستم حکمرانی از درون خود نمی تواند به حل مساله بپردازد بلکه باید تشکل های مردم نهاد گره از این مشکل باز کنند.
فاطمی اظهارکرد: علاوه بر دمیدن روح زندگی نیازمند حضور نهادهای مردمی هستیم تا قدرت تغییر را به بدنه حکمرانی شهر بازگردانند؛ نشست اول به مساله اقلیم در مساله شهرسازی پرداخت؛ این نشست به ما ثابت کرد که این عرصه یک متولی خاص ندارد؛ اقلیم امروزه به یک معضل برای شهر ما مبدل شده است ولی حکمرانی نمی تواند به تنهایی این حوزه را مدیریت کند.
مساله شهر هوشمند متولی مشخص در ارکان حکمرانی ندارد
وی گفت: مساله شهر هوشمند نیز متولی خاصی در ارکان حکمرانی ندارد؛ هوشمند سازی یک واژه شیک نیست بلکه دنیایی از واقعیت ها و عملیات در آن نهفته است؛ در قدم اول شایسته است که حکمرانی شهر قم به هوشمندسازی باور داشته باشد وباورکند که هوشمند سازی اقتدار لازم را در عملکردها به آنها می دهد.
فاطمی اظهارکرد: هوشمندسازی، وسعت و ابعاد مختلفی دارد و تشخیص اینکه شهر در چه قلمرویی توان تغییر را دارد بسیار مهم است؛ به نظر می رسد که اولین و سریع ترین قدم رابطه هوشمندسازی و حکمرانی شهر است؛ مساله هوشمند سازی نا امیدانه ترین مساله در بین دستگاه های سیاستگذار است ولی با همت مضاعف و توکل به خدا می توانیم به نتایج ارزشمندی برسیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: