• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 973-6287-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

پاسخ به سوالات پرتکرار دانشجویان در ماه مبارک رمضان

چند سالی است که ماه مبارک رمضان با فصل امتحانات تقارن پیدا کرده و این موضوع برای دانش آموزان و دانشجویان، مسائل و سوالات احکامی را به همراه دارد، در همین راستا، حجت الاسلام رضا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، به چند سوال پرتکرار دانشجویان پاسخ داد.

سوال: باتوجه به تقارن ماه مبارک رمضان با ایام امتحانات، روزه گرفتن دراین ایام ممکن است افت قند وفشارخون به همراه داشته و روند درس خواندن را سخت کند، آیا این امر می‌تواند مجوزی برای عدم روزه گرفتن باشد؟

پاسخ: خیر، صرف این مسئله، مجوزی برای روزه نگرفتن نیست ودر صورت لزوم، دانشجو باید از حد ترخص شهر خود خارج شود و روزه خود را بازکند وبه شهر برگردد، حتی اگر لازم باشد که هر روز از حد ترخص خارج شود باید این کار را انجام دهد.

سوال: اگر دانشجو درماه رمضان برای استفاده از فرجه‌ی امتحانات، از شهرمحل تحصیل به زادگاه خود سفر کند به طوری که یک هفته در شهرمحل تحصیل و یک هفته در زادگاه باشد، حکم روزه او در هر دوشهر چگونه است؟

پاسخ: دراین صورت روزه او فقط در زادگاه خود صحیح است مگر اینکه قبل از این هم، مرتبا در طول هفته بین زادگاه و محل تحصیل خود رفت و آمد می کرده است به طوری که چند روز در هفته را در شهر محل تحصیل و چند روز در زادگاه خود بوده و اکنون نیزروزه او در هر دو شهر محل تحصیل و زادگاه صحیح است؛ اما اگر فقط در ایام خاصی مثل فرجه ی امتحانات بدین شکل از محل تحصیل به زادگاه خود سفر می کند، روزه او فقط در زادگاه صحیح است.

سوال: درصورتی که دانشجویان به دلیل درس خواندن در این ایام، پس از نماز ظهر دچار افت قند خون شده و نتواند روزه را تا نماز مغرب ادامه دهد، می تواند روزه خود را باز کند؟

پاسخ: خیر، نمی تواند روزه را باز کند و برای این کار باید از حد ترخص خارج شود، مگر افت قند خون و مشکل جسمی پیش آمده به حدی باشد که دچارضعف شدید وحالت غش شود. واجب است بعدا قضای روزه را بجا آورد.

سوال: فردی که به دلیل بیماری توان روزه گرفتن را ندارد و همچنین به دلیل عدم تمکن مالی توان پرداخت کفاره را هم ندارد وظیفه او چیست؟

پاسخ: تکلیفی بر عهده او نیست و اگر بعدا توان مالی پرداخت کفاره را داشته باشد، باید کفاره روزه ها را بپردازد و اگربین ماه رمضانی که نتوانسته روزه بگیرد و ماه رمضان سال بعد ، توان جسمی پیدا کند باید قضای آن را بجا آورد اما اگر ماه رمضان سال بعد هم بگذرد و بعدا توان بجا آوردن قضای روزه را به دست بیاورد، دیگر قضای روزه براو واجب نیست و اگر تمکن مالی پیدا کرد باید فقط کفاره آن را بپردازد و حکم به جا آوردن قضای روزه از عهده ی او ساقط است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: