• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 973-13187-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

عضو خبرگان رهبری:

دین و اخلاق باید در روابط اجتماعی انسان اثر گذار باشد

عضو خبرگان رهبری گفت: انسان موجودی اجتماعی است و دین و اخلاق او باید در روابط اجتماعی‌اش اثر گذار باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت لاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم دولابی عصر امروز در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) در تفسیر آیاتی از قرآن کریم عنوان کرد: در سوره مجادله خداوند از حزب الله نام می برد و مشخصات این گروه را ذکر می نماید.

عضو خبرگان رهبری افزود: حزب الله گروهی از افراد هستند که رستگار و با تقوا باشند و در دل آن ها، محبت خداوند و محبت دشمنان خدا در یک جا جمع نشود و حزب الله با دشمنان خدا، دوستی نمی کنند.

وی اظهار کرد: دین در انسان زمانی کامل می شود که در دل و جان او رسوخ کند در روایاتی آمده است انسان دین دار محبت دشمنان خدا و اهل بیت(ع) را با هم در دل جا نمی دهد.

حاج ابوالقاسم دولابی خاطرنشان کرد:امروز مستکبرین و سران آمریکائی دشمنی خود را با خدا و دین نشان داده اند از این رو نمی توان محبت آن ها را بر دل داشت و از سوی دیگر دم از دینداری زد.

وی در ادامه تصریح کرد: انسان موجودی اجتماعی است و دین و اخلاق او باید در روابط اجتماعی اش اثر گذار باشد و دیگران تاثیر دین داری او را در زندگی اجتماعی اش ببینند.

عضو خبرگان رهبری بیان کرد: دین از هیچ مقوله ای در زندگی انسان جدا نیست آنانی که از جدایی دین و سیاست سخن می گویند به گفته رهبری نمی دانند که این امر ترفندی از سوی دشمنان است تا میان دین و امورات زندگی فاصله ایجاد کنند.

وی گفت: امام خمینی(ره) نیز اصطلاح اسلام آمریکایی را در قبال افرادی به کار برد که طرفدار سلاطینی هستند که منافع مردم را نادیده می گیرند و ظلم و ستم در حق مظلومان را نمی بینند و نام خود را مسلمان می گذارند و از کنارش بی تفاوت عبور می کنند.

حاج ابوالقاسم دولابی خاطرنشان کرد: حزب اللهی که خداوند در قرآن کریم از آن یاد می کند به منطقه و نژاد و زبان خاصی تعلق ندارد و هر کس که دارای ویژگی های والای انسانی باشد در زمره گروه حزب الله هستند.

وی گفت:حزب الله مرزها را در هم می شکنند و در حمایت از مظلومان جهان، مرز نمی شناسند آنان مومنان و رستگاران بر روی زمین هستند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به تفسیر آیه 9 سوره تغابن نیز عنوان کرد:در این آیات خداوند از روزی سخن می گوید که مردم در اجتماعی بزرگ در روز قیامت می فهمند که فریب خورده اند و در دنیا در معامله زیان کرده و جان و مال خود را در راه خدا صرف نکرده اند.

وی بیان کرد:خداوند عمر و مال انسان را به بهای بهشت می خرد و در این میان کسانی که اعتنایی به معامله با خدا ندارند می بازند اما در این میان بشارت بهشت بر آنانی است که به بهای بالایی با خدا معامله می کنند.

حاج ابوالقاسم دولابی همچنین در تفسیر آیه 10 از سوره تحریم تصریح کرد:در این آیه خداوند از زنانی اهل بهشت و دوزخ نام می برد و برخی از ویژگی های آن ها را برمی شمارد.

وی اظهار کرد: در این آیه از زنان نوح و لوط نام برده می شود که به واسطه خیانت خود به همسران شان، اهل دوزخ شده اند این زنان با افشای راز داخل منزل به بیگانه به انبیای الهی خیانت کرده اند.

عضو خبرگان رهبری افزود:خیانت همیشه به معنای خیانت جنسی نیست و گاهی شامل افشای راز همسر، عدم رعایت حجاب و عفاف، چشم چرانی ، وارد شدن در سایت های مستهجن و ارتباط با نامحرمان در فضای مجازی و بی توجهی به تربیت فرزندان نیز است.

وی اظهار کرد: در این آیه از سوه تحریم خداوند از زن فرعون که اهل بهشت است نیز نام می برد او زنی بود که در کنار طاغوت زندگی می کرد اما زرق و برق و رفاه در زندگی فرعون او را از راه و مسیر حق جدا نکرد.

حاج ابوالقاسم دولابی خاطرنشان کرد:خداوند در آیات قرآن به زنانی اشاره دارد که می توانند به لحاظ تقوا و پاک دامنی و ایمان حتی الگوی مردان در زندگی باشند و این جایگاه والای زنان را نشان می دهد.

وی گفت:اسلام بهای زیادی برای هویت واقعی زنان قائل است زنی که در اجرای تعالیم الهی مجاهدت نماید الگوی مردان نیز خواهد شد اما غرب سرمایه گذاری زیادی دارد که زنان را از هویت واقعی شان دور سازد و به زندگی غربی آکنده از ابتذال و بی هویتی پناه ببرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: