• دوشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-1614-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم:

شورای شهر قم در تعیین وضعیت پروژه نیمه کاره منوریل درمانده است/900 میلیارد بدهی‌ شهرداری تعیین تکلیف نشده است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی گفت: شورای شهر قم در تعیین وضعیت پروژه نیمه کاره منوریل درمانده است و اجرای این پروژه با توجه به فقدان نگاه کارشناسی یک باخت بزرگ برای مردم قم محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، مجید اخوان ظهر امروز در نشست ‌خبری که در سالن جلسات ساختمان شهید باکری شورای شهر قم برگزار شد، در خصوص این کمیسیون عنوان کرد: این کمیسیون یکی از مهم ترین کمیسیون های شورا است که مسائل مختلفی را در قالب سه کمیته بودجه و سرمایه گذاری و کمیته تعرفه عوارض بررسی میکند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم افزود: از جمله وظایف این کمیسیون بررسی موضوعاتی مانند مسائل اقتصادی، مالی، برنامه ریزی، محاسبات و بودجه، تفریغ بودجه و امور درآمد، حسابداری و حسابرسی و ... است.

وی با اشاره به وظایف کمیسیون اظهار کرد: نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی های نقدی و اموال منقول و غیر منقول شهرداری و نظارت بر حساب و درآمد و هزینه و تصویب بودجه از جمله این وظایف است.

اخوان بیان کرد: همچنین اصلاح و متمم بودجه و تفریغ بودجه سالانه شهرداری و موسسات وابسته با رعایت آئین نامه مالی شهرداری ها و تصویب بودجه شهرداری قم تصویب وام های پیشنهادی شهرداری و تصویب معاملات و نظارت بر آنها اعم از خرید و فروش و اجازه و استیجاره از دیگر وظایف کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری است.

وی تصریح کرد: از دیگر وظایف مهم این کمیسیون تصویب اساسنامه موسسات و شرکت های وابسته به شهرداری و تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و تصویب نرخ خدمات شهرداری و ... است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی قم اظهار کرد: در طول یک سال گذشته تاکنون 1 هزار و 142 نامه به کمیسیون واصل شده که 1 هزار و 75 مورد جزء مصوبات کمیسیون بود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در اسال جاری 37 لایحه به کمیسیون ارجاع داده شد که 35 مورد آن تصویب گردید ضمن اینکه 75 جلسه توسط کمیسیون برگزار شده است.

اخوان عنوان کرد: این لوایح با موضوعات مختلف در جلسات بررسی شده که شامل اخذ مجوز ثبت هزینه‌های پروژه پیامبر اعظم و اخذ مجوز الحاق یک تبصره مصوبه ارزش معاملاتی ساختمان و اخذ مجوز پرداخت مبلغ 6 هزار و 300میلیون بابت بدهی است.

وی افزود: همچنین این لوایح شامل لایحه اخذ مجوز افزایش تعرفه بهای خدمات توقف خوردوها در پارکینگ و لایحه دو فوریتی اخذ مجوز فروش اوراق مشارکت قطار شهری و لایحه اخذ اعمال تفویض اختیار انجام فرآیند پروژه تقاطع غیر همسطح است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی قم در پاسخ به خبرنگار ایسنا در مورد جلوگیری از هدر رفت بودجه در انجام پروژه های غیر کارشناسی گفت: شورا با نظارت‌های خود اجازه نمی‌دهد که درآمد مردم قم صرف پروژه‌ها و اموری شود که مبنای کارشناسی ندارد و یا دارای حاشیه و نگاه سیاسی باشد.

وی بیان کرد: در پروژه منوریل حتی یک ریال از منابع شهرداری در آن اختصاص نیافته و دولت قبل در مقطعی اراده و این پروژه را آغاز کرد اما متاسفانه شورای شهر قم در تعیین وضعیت پروژه نیمه کاره منوریل درمانده است.

اخوان عنوان کرد: اجرای این پروژه با توجه به فقدان نگاه کارشناسی یک باخت بزرگ برای مردم قم محسوب می شود در واقع نمی توانیم این پروژه را به ثمر برسانیم و یا نیمه کاره رها سازیم ما در تلاشیم بودجه ای که از منابع مردم به دست می آید صرف الویت ها و واجبات شود تا چنین پروژه هایی آغاز نشود.

وی در مورد قطار شهری تصریح کرد: نیمی از بودجه آن باید توسط شهرداری و 50 درصد توسط دولت تامین گردد این پروژه یک ضرورت است و بخشی از مشکلات قم را رفع می کند شرق و غرب و قلعه کامکار تا جمکران را به هم وصل می نماید به زودی خط B از پردیسان تا باجک نیز راه اندازی می شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: در ابتدای کار در تصویب پروژه ای، در تدوین بودجه دقت می شود به ویژه 800 پروژه مهم قم چکش کاری و بحث می شود و تامین منابع و ضرورت و نقد و غیر نقد بودن و نحوه انجام آن دنبال می شود.

اخوان یادآور شد: در برنامه دوم پروژه های ریز مانند دفع آبهای سطحی پیگیری و بهبود عبور و مرور شهری و تقاطع های غیر هم سطح دنبال می شود در چند سال اخیر پروژه هایی مانند شوارع جدید آیت الله روجردی که به زودی راه اندازی می شود، دنبال شده است.

وی عنوان کرد: عملکرد شهرداری توسط شورا ارزیابی می شود این عملکرد قابل پیگیری است همه امور شفاف سازی می شود و مسئله ای از چشم مردم به عنوان ذی النفع پنهان نیست و مسائل شفاف بوده و موضوع پشت پرده ای وجود ندارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: همچنین صورت های مالی به راحتی افشاء می شود و شهرداری ملزم به افشای این صورت های مالی است.

وی در مورد جذب نیرو در شورا و شهرداری گفت: بنایی در جذب نیرو نداریم و در صورتی که ضرورت ایجاب نماید به جذب نیرو می پردازیم.

اخوان در خصوص خبر اختلاس 300 میلیون تومانی در شهرداری نیز عنوان کرد: در موسسات مالی با گردش مالی 2 هزار میلیاردی ممکن است در گوشه ای مشکل مالی ایجاد شود باید در این راستا آسیب شناسی و جلوی منافذ گرفته شود تا افراد خاطی دست به اختلاس و تخلفات مالی نزنند.

وی درباره مسدود شدن برخی از حسابهای شهرداری خاطرنشان کرد: گاهی ممکن است در ازای حکم دادگاه حسابی از شهرداری مسدود شود اما انسداد کل حساب شهرداری تاکنون اتفاق نیفتاده است.

وی توضیح داد: ممکن است یک حساب در یک مقطعی برای برداشت حساب به صورت موقت مسدود شود بانک ها نیز در جریان مذاکرات هستند و مشکلی تاکنون برای شهرداری به وجود نیامده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: در آئین نامه وزارت کشور سقف بودجه شوراها نیز نسبت به جمعیت شهری مشخص شده است در قم بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد که در حدود 2 میلیارد و 400 میلیون تومان سقف بودجه شورا تعیین شده است.

وی بیان کرد: شورای قم از این سقف استفاده نکرد و بودجه شورا کمتر از دو میلیارد تومان برای حق الزحمه اعضاء و مصارف مختلف شورا و هزینه های تشکیلاتی شورا مصوب شده است.

اخوان در ادامه تصریح کرد: یکی از دغدغه های جدی در قم در خصوص اجرای پروژه ها خلأهای قانونی در شهر قم است، شهرداری در عین‌ حال که نهادی غیردولتی است یک بنگاه اقتصادی نیز محسوب می‌شود و باید هزینه‌های جانبی خود را تأمین کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه عنوان کرد: در مسیر عملکرد بودجه شهرداری نیز برنامه نظارت سه ماه در میان وجود داشته و نحوه هزینه‌کرد و تحقق بودجه به‌صورت مستمر پیگیری می‌شود، بیش از 800 ردیف بودجه در بودجه سال 97 شهرداری در نظر گرفته‌شده است.

وی بیان کرد: در بودجه سال جاری در قراردادهای تا سقف 10 میلیارد تومان به شهردار اجازه داده‌شده تا با تشریفات موجود معاملات مربوطه را انجام دهد و موارد بیش از 10 میلیارد تومان باید به‌صورت لایحه ای جداگانه به شورای شهر قم واصل شود.

وی در مورد تشکیل انجمن سرمایه‌گذاری در شهر گفت: انجمن سرمایه‌گذاری با حضور 30 سرمایه‌گذار بزرگ کشوری در شهر قم تشکیل‌شده تا به‌وسیله این انجمن مشکلات سرمایه‌گذاری در مواجهه با دستگاه‌های دیگر شناسایی حرکت کنیم.

وی در پایان متذکر شد: اوراق مشارکت در پروژه‌های پیامبر اعظم(ص) و فاز 5 عمار یاسر دو مسئله اصلی در بدهی‌های شهرداری است و با وجود تلاش در جهت وضعیت بدهی های شهرداری بالغ‌بر 900 میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری تعیین تکلیف نشده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: