• سه شنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-1914-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

نایب ‌رئیس شورای اسلامی شهر قم:

تامین آب قم از سرشاخه‌های دز همیشگی نیست

نایب ‌رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: تامین آب قم از سرشاخه های دز همیشگی نیست و در چند سال دیگر با این میزان مصرف مجبور می شویم از منابع بی کیفیت آب های محلی در قم استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حسن بختیاری شامگاه دوشنبه در پنجاه و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر مقدس قم در ساختمان شهید باکری با اشاره به اینکه بحران آب در قم و کشور جدی است، عنوان کرد: در حال حاضر سرشاخه های دز اصلی ترین منبع تامین کننده آب شهر قم است.

نایب ‌رئیس شورای اسلامی شهر قم افزود: با این میزان مصرف در قم، تامین آب قم از سرشاخه های دز همیشگی نیست و در چند سال دیگر با این میزان مصرف مجبور می شویم از منابع بی کیفیت آب های محلی در قم استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: حداکثر تا 2 سال دیگر میزان آب از سرشاخه های دز به اندازه مصرف آب قم است و برای تداوم این شرایط اطمینان خاطری وجود ندارد.

بختیاری خاطرنشان کرد: هنوز کمبود آب را جدی نگرفته ایم و برای صرفه جوئی اقدامی ویژه انجام نداده ایم و این وضعیت بحران آب را تشدید می کند.

مهم ترین راه حل رفع بحران آب، صرفه جویی است

وی بیان کرد: مهم ترین راه حل رفع بحران آب، صرفه جویی است که عزمی ملی می طلبد اگر در حوزه تامین و مصرف آب فاقد مدیریت باشیم با بحران جدی تری مواجه خواهیم شد.

عضو شورای اسلامی شهر قم افزود: فرهنگ صرفه جوئی، بهره گیری از چاه‌های علی آباد، کاهش مصرف آب، مدیریت آبیاری در فضای سبز شهری، کاشت گونه های مناسب گیاهی مطابق با اقلیم گرم و خشک و تصفیه پساب بخشی از راهکارهای مهم در مقابله با بحران کم آبی است.

وی گفت: باید توجه کرد که میزان بارندگی در ایران یک سوم جهانی است در حالی که سه برابر جهانی با تبخیر آب مواجه ایم.

بختیاری بیان کرد: شرایط حادی در تامین آب پیش روی ما قرار دارد و تا دو سال آینده تامین و مصرف آب سر به سر می شود و تا سال 1402 با کمبود جدی منابع آبی روبرو می شویم.

وی خاطرنشان کرد: هفته صرفه جوئی در آب را جدی بگیریم و در طول سال با استفاده از این شعار به فرهنگ سازی بپردازیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم اظهار کرد: میزان آب تخصیص یافته در قم 141 میلیون مترمکعب است در حالی که میزان رشد جمعیت 26/2 درصد می باشد و از این آب نیز 40 میلیون مترمکعب برای بخش صنعت پیش بینی شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: