• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-2714-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

ازدواج زودهنگام؛ رفتاری غیر عقلانی و تحقیرآمیز

یک کارشناس با بیان اینکه ازدواج زودهنگام را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین مظاهر نابرابری و در واقع نقض حقوق انسانی نامید، گفت: این سبک از پیوندهای زناشویی تاثیر ناگوار ژرفی بر تمامیت روان شناختی و جسمی پسران و دختران برجا می‌گذارد.

احمدترابی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، بابیان اینکه یکی از مهمترین انتخاب های انسان ها درطول دوران زندگانی انتخاب همسر است و طبعا مسولیت خطیر این مهم بر عهده فرد است، عنوان کرد: انتخاب اصلح بر مبنای شناخت و تفکر به دور از هیجان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این پژوهشگر حوزه روان‌شناسی با تاکید بر اینکه لزوما پدیده ازدواج مهم نیست لکن ازدواج صحیح و اصولی و بهنگام دارای اهمیت وافری است، اظهار کرد: ازدواج زود هنگام ازجمله ازدواج‌هایی است که آسیب‌ها و چالش های جدی را به همراه دارد، اولین اصل در ازدواج بلوغ و پختگی مطلوب است و مقصود از بلوغ لزوما زیستی و جنسی مد نظر نیست بلکه رسیدن و پختگی در مولفه های روان شناختی نظیر عاطفی، رفتاری، شناختی و... را شامل می‌شود، در واقع فرد یک میزان از رشد کیفی لازم جهت اداره و پذیرفتن مسولیت یک زندگی مشترک را داشته باشد.

وی ادامه داد: ازدواج درسنین پایین اثارو پیامدهای ناگواری به همراه داردکه این عواقب ناخوشایند برسلامت روانی، جسمانی، مجموعا با ازدست دادن فرصت شغلی، انزوای اجتماعی، احساس تنهایی، کاهش اعتمادبه نفس و عزت نفس، افزایش خشونت های جسمی و جنسی تاثیر دارد.

محرومیت ازتحصیل و پرورش
این روانشناس مورد اول را محرومیت ازتحصیل و پرورش عنوان کرد و گفت: بی شک اموزش نقش محوری دربالندگی وارتقای بینش و اگاهی کودکان و نوجوانان دارد، اما متاسفانه پدیده ازدواج زودرس عامل شایع و موثری در محرومیت ازتحصیل و اموزش و پرورش به شمار می اید. بی شک اموزش مطلوب، به رشد دانش و کسب مهارت های زندگی، توانایی کسب اعتماد به نفس، قدرت تصمیم گیری، لذت بردن از ارتباط موثر و مثبت با دیگران و درنهایت انتخاب اصلح خواهد شد.

آسیب به سلامت جنسی و جسمی بالاخص در دوران بارداری
وی مورد دیگر را آسیب به سلامت جنسی و جسمی بالاخص در دوران بارداری دانست و اظهار کرد: دخترانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند به لحاظ جنسی اسیب پذیر و در معرض انواع بیماری های مقاربتی و جنسی قرارمیگیرند، انچه بیشتر نگران کننده است ؛ عدم داشتن اطلاعات کافی درمورد پیشگیری ازبیماری های مقاربتی (ویروسی،عفونی و..) سلامت جنسی، تنظیم خانواده، پیشگیری ازبارداری، تولیدمثل، و توجه به این نکته است حتی بسیاری از دختران کم سن از رابطه ی جنسی سالم و صحیح بی‌اطلاع هستند.

مرگ و میرمادران و نقایص در نوزادان
ترابی مرگ و میرمادران و نقایص در نوزادان را مورد دیگر عنوان کرد و افزود: یکی از خطرناک ترین عواقب ازدواج زودرس بارداری است؛ در واقع عرف جامعه چنین است که به دنبال ازدواج، انتظار دارند به سرعت کودک یا نوجوان باردار و صاحب فرزند شود، از سویی این بارداری زود هنگام می‌تواند منجر به انواع سندرم ها و نقایص ژنتیکی در نوزادان و زایمان غیرطبیعی، فشارخون بالا، خونریزی پس از زایمان، خطر سقط جنین شود، و بیماری های بیشماری را متوجه مادر و نوزاد کنند.

خشونت خانگی علیه دختران 
این روانشناس خشونت خانگی علیه دختران را به عنوان دیگر پیامد ازدواج زود هنگام نام برد و بیان کرد: دخترانی که در سن نامناسب ازدواج می کنند بیشتر درمعرض خشونت خانگی، بهره کشی، ضرب و شتم و حتی روابط انحرافی و بیمارگون جنسی توام باخشونت قرارمی گیرند.

درخاتمه این درمانگر روان‌شناسی، ازدواج زود هنگام را دارای مزیت هایی از قبیل، جلوگیری از انحرافات و فسادهای جنسی دراجتماع، تعدیل فشارهای عاطفی، روانی دانست ولی مجموعا در ترازوی عمل آن را یکی از خطرناک ترین مظاهر نابرابری و در واقع نقض حقوق انسانی نامید و به عنوان یک رفتار غیر عقلانی، تحقیرامیز و برده‌داری به حساب اورد و گفت: این سبک از پیوندهای زناشویی تاثیر ناگوار ژرفی بر تمامیت روان شناختی و جسمی پسران و دختران برجا می‌گذارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: