• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-3714-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مبلغی:

خبر موجب رشد و تعالی است/ خبرنگار باید به آگاهی‌های مختلف مجهز باشد

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: خبرنگار باید به آگاهی‌ها و مهارت‌های مختلف مجهز باشد تا خبر را به‌گونه‌ای ارائه کند که بتواند ابعاد مختلف یک موضوع را پوشش دهد.

 آیت الله احمد مبلغی با حضور در تحریریه ایسنا منطقه قم، به مناسبت روز خبرنگار، با تبریک این روز عنوان کرد: در اسلام نگاه به خبرنگاری اگر بر اساس ادبیات دینی کاویده شود، می توان گفت همه باید خبرنگار شوند؛ چون خبر با چارچوب‌هایی که برای آن تعریف شده است، بسیار ارزش دارد و مایه رشد، تعالی و تکامل است و اگر خبر نباشد، ارتباط انسان با معلومات و واقعیت‌ها قطع می‌شود و انقطاع در این زمینه، به معنای در کار نیامدن شرط لازم برای حرکت و پویایی است. 
اسلام از آگاهی بخشی هراسی ندارد
وی افزود: اسلام هیچ گاه از آگاهی هراسی ندارد و به تَبیُن بسیار توجه کرده است و اصلا هیچ لزومی نمی‌بیند که بخواهد به زور دین را اثبات کند و ما نیز که تابع اسلام هستیم، نباید هیچ گاه احساس انفعال داشته باشیم و به خاطر این احساس، آگاهی را مضر بدانیم.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آگاهی باید عین ماوقع باشد، تصریح کرد: آگاهی با آگاهی‌نمایی تفاوت دارد، گاهی ممکن است یک تولید کننده خبر، دستکاری در واقعیت ایجاد کند و آن واقعیت را با تحریف عرضه کند که آن آگاهی نیست؛ البته آگاهی بدین معنا هم نیست که تمامی جزئیات و اطلاعات شخصی افراد را بیان کنیم و این عمل نادرستی است، آگاهی بخشی قیودی دارد که باید رعایت شود.

وی ادامه داد: امروزه چون جهان پیچیده است و عرصه‌ها و پدیده‌ها نوعی رابطه متداخل و درهم تنیده ای باهم دارند، خبر هم نباید یک سطحی از واقعیت را ارائه کند، خبرنگار باید به آگاهی‌ها و مهارت‌های مختلف مجهز باشد تا خبر را به‌گونه‌ای ارائه کند که بتواند ابعاد مختلف آن موضوع را پوشش بدهد.
تولید خبر از زیباترین فصل های جریان اطلاعات در جهان
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: گاهی برخی خبرها نیاز به مشورت‌های تخصصی دارد تا دقیق‌تر و ناظر به صحنه‌های عینی و عملی عرضه شود؛ بحث خبر از نظر اسلام نیازمند به یک پوشش‌های فکری و نظریه‌ای است و از حیث مهارتی هم خبرنگار باید به مهارت‌های ویژه‌ی ناظر به حساسیت‌های اسلام اشراف داشته باشد.

وی با بیان اینکه نباید نگاه ساده به خبرنگاری داشته باشیم، گفت: تولید خبر از زیباترین فصل‌های جریان اطلاعات در جهان امروز تلقی می‌شود و باید توجه عمیق تری به تولید خبر شود چون نقطه شروع رسانه، تولید خبر است و باید نسبت به آن از حیث دینی و نظریه‌ای توجه ویژه‌ای شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: