• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 975-4587-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مبلغی:

دین اسلام قائل بر صلح و امنیت پایدار بین ادیان و مذاهب استرئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: دین اسلام قائل بر صلح و امنیت پایدار در روابط اجتماعی بین ادیان و مذاهب است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت الله احمد مبلغی ظهر امروز در نشست علمی نقش ادیان و مذاهب در تامین صلح و امنیت پایدار عنوان کرد: جدایی و افتراق و اختلاف بین امت ها به واسطه تعصباتی است که عده ای در برخی از ادیان و مذاهب در پیش می گیرند و مبنا را بر افتراق و جدایی می گذارند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: اخلاق و عدل دو عنصر مهم مورد تاکید ادیان مختلف به ویژه دین اسلام است که در رابطه با روابط اجتماعی و رفتار امت با هم وظایفی را برای انسان ها تعریف می کند.

وی اظهار کرد: حقانیت دین اسلام و یا تشیع بدان معنا نیست که با ادیان و مذاهب دیگر مسیر عداوت و کینه و دشمنی در پیش گیریم بلکه با تکیه بر مشترکات در تعامل باشیم.

آیت الله مبلغی بیان کرد: دین اسلام قائل بر صلح و امنیت پایدار در روابط اجتماعی بین ادیان و مذاهب مختلف است.

وی خاطرنشان کرد:برخی از تفکرات همانند داعش و تکفیری ها، اساس را بر جنگ و زیرپا گذاشتن صلح قرار داده اند و به همین دلیل با تعصبات کورکورانه خون افراد بی گناه را می ریزند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: این نگرش با دیدگاه دین مبین اسلام در ایجاد صلح و امنیت در امت اسلامی و مابین مذاهب و امت دیگر منافات دارد.

وی گفت:هدف از رسالت رسول الله، رشد و تعالی بشریت و رهایی از جهالت است که این امر در سایه صلح و امنیت امکان پذیر است طبق نظر اسلام تنها باید با کفاری که راه دشمنی و ستیزه با مسلمانان در پیش می گیرند به جنگ پرداخت.

آیت الله مبلغی عنوان کرد: به نظر می رسد فقه ما هنوز به سمت روابط انسان ها و ادیان نرفته است و در زمینه تقریب مذاهب تلاش گسترده ای صورت نگرفته است که در این راه باید با طرح مبانی و گفت و گوهای علمی و مباحث فقهی به تنظیم روابط بر اساس قرآن و منطق اهل بیت(ع) بپردازیم.

وی افزود: همه انبیای الهی صلح را در رسالت خود مورد تاکید قرار داده اند اگر انسان مسلمان همه انسان ها را مخلوقات خداوند می داند هیچ گاه با بندگان خدا از در کینه و عداوت و جنگ وارد نمی شود.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در مقام مناسبات و معاشرت حتی می توان با کافر نیز رابطه اجتماعی داشت به شرط اینکه جان و دین مسلمان و ادیان مختلف در امان باشد و گزندی از سوی کافر احساس نشود.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: در واقع باید با اعتقادات مشترک به سمت تقریب با ادیان و مذاهب حرکت و به دور از تعصبات رفتار کنیم.

وی گفت: ما در قبال ادیان و مذاهب به عنوان مسلمان و صاحب دینی کامل دارای مسئولیت هستیم خدایی که اسلام او را با اوصاف بی شماری معرفی می کند تاکید زیادی بر حفظ صلح و امنیت دارد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خداگرایی ،اخلاق گرایی، تقوا گرایی، عبادت گرایی و فطرت گرایی 5 محور مهم در دین اسلام و ادیان و مذاهب است.

وی بیان کرد: خداگرایی روح اصلی دین است خداگرایی تنها به اعتقاد به خدا و عبادت خلاصه نمی شود بلکه انسان در همه مراحل زندگی باید خود را به خدا نزدیک کند و خدا را نقطه اصلی بداند که بر اساس آن دین را می شناسد.

آیت الله مبلغی عنوان کرد: خداگرایی نقطه اصالت بخش به امور است و در این تفکر خدا همواره زنده و حی است خداگرایی می تواند روابط بین انسان ها را نیز سامان دهد و فعالیت های اجتماعی را بر اساس صلح و دوستی میان انسان ها رقم بزند.

وی تاکید کرد: مصلحت مردم در تعایش و همزیستی است ما باید با طرف همزیست خود بر اساس احترام متقابل رفتار کنیم و این احترام نسبت به دین و مقدسات طرف مقابل باید رعایت شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: