• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 977-1387-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله اعرافی:

تفکرات انحرافی و تکفیری، علوم انسانی و مراکز علمی جهان را تهدید می‌کندرئیس جامعة المصطفی العالمیه گفت: برخی از تفکرات انحرافی و تکفیری، علوم انسانی و مراکز علمی جهان را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در آئین آغاز سال تحصیلی جامعة المصطفی العالمیه و تجلیل از طلاب برتر در سالن قدس مجتمع امام خمینی(ره) عنوان کرد: توجه به علوم انسانی و اجتماعی امری ضروری است و حوزه‌های علمیه باید به علوم اسلامی عمق و بسط دهند.

آیت الله اعرافی با اشاره به آیاتی از سوره حشر افزود: در این آیه به تقوا اشاره شده است نظارت و ارزیابی و هوشیاری جان‌ مایه تقواست و تقوا زمانی کارآمد خواهد بود که انسان را به ارزیابی و هوشیاری برساند.

وی تصریح کرد: تقوا موجب ایستادگی انسان در برابر شیطان و وسوسه‌ها می شود اگر طلبه‌ای به تقوا مجهز نباشد تعلیمات در وی اثری ندارد. اثربخشی نظام آموزشی جامعه المصطفی در مساله تقوا تجلی پیدا می کند و هر چه تقوای طلاب بیشتر باشد تاثیر علم را بیشتر می توان درک کرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور در ادامه خاطرنشان کرد: در وضعیت کنونی نیازمند کارهای گسترده و دامنه داری در حوزه فقه شیعی هستیم چراکه فقه استوار و ریشه‌دار کنونی نیازمند تدبر اجتهادی است.

آیت الله اعرافی اظهار کرد: امروز نیاز به بخش‌ها و ابواب جدید در فقه احساس می‌شود و در این باره جامعه المصطفی در تدوین ابواب جدید فقهی گام برداشته است.

وی گفت: قلمرو حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است و حوزه علمیه وجود نگاه‌های سطحی در قبال این تجربه‌های عظیم بشری را قبول ندارد. باید از نگاه سطحی به علوم انسانی پرهیز شود برخی از تفکرات انحرافی و تکفیری علوم انسانی و مراکز علمی جهان را تهدید می کند.

وی بیان کرد: تطابق علوم اسلامی با نیازهای جهان معاصر دارای اهمیت به سزایی است علوم اسلامی و انسانی با نیازهای اساسی جامعه از جهت ‌گیری‌های اصلی جامعة المصطفی است.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: مراکز حوزوی باید با حلقه واسط شدن بین متون دینی و علوم انسانی باشند تا بتوانند زمینه سعادت بشری را فراهم کنند.

وی با تقدیر از تلاش های علمی طلاب اظهار کرد: طلاب بعد از تحصیل علم نباید رسوب کنند و راکد باشند عدم ماندگاری بی‌جا در شهر قم بعد از مقاطع تحصیلی از توصیه‌های اصلی مراجع و از سیاست‌های جامعة المصطفی است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور  در مورد دفاع مقدس عنوان کرد: انقلاب و دفاع مقدس از حوزه های علمیه و گفتمان اسلامی منشاء گرفته است و طلاب باید دستاوردهای انقلاب اسلامی را در سطح بین الملل به جهان معرفی کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: