• یکشنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 978-186-5
  • خبرنگار : 57009
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

تهدید جدی آسیب به زیرساخت‌های قم براثر فرونشست زمین

رئیس اداره پدافند غیرعامل و مدیریت بحران اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: فرونشست در استان قم با توجه به وجود لایه های مختلف و تفاوت جنس و عمق آنها به صورت  نامنظم بوده و در صورت ادامه روند کاهش سطح آب های زیرزمینی، با گسست‌ها و فرونشت های متفاوتی مواجه می شویم.

به گزارش ایسنا منطقه قم، محمد عباسی‌فرد با اشاره به اینکه مصرف بیش از حد آب‌های زیر سطحی موجب تضعیف خاک و تحکیم لایه های نشست زمین می‌شود، افزود: از سال 95 در کارگروه شورای مدیریت بحران استان، موضوع مهم انجام مطالعات فرونشست و مدیریت استفاده از آب‌های زیر سطحی را مورد رسیدگی قرارگرفت.

وی با اشاره به اینکه مطالعات سال های 2003 تا 2010 نشان می‌دهد که حدود 40 متر فرونشست داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: طبق شواهد و برداشت‌های ماهواره‌ای، در شهر قم، هر سال دو الی سه سانتی متر فرونشست زمین رخ می دهد.

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیر عامل راه و شهرسازی استان قم تصریح کرد: نقاط مختلف قم دارای لایه‌هایی با ضخامت‌های متفاوت است، به همین منظور نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد که هر نقطه از شهر قم چه مقداری فرونشست داشته است.

عباسی فرد با اشاره به اجرایی شدن پروژه‌های بزرگ مانند پروژه مترو در شهر قم، گفت: زمانی که فرونشست رخ می دهد در مرحله اول زیرساخت های حیاتی مانند لوله های آب، گاز، دکل‌های مخابراتی و حتی کابل‌های برق مورد خطر قرار می‌گیرند.

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیر عامل راه و شهرسازی استان قم در پایان تاکید کرد: رصد و انجام مطالعات فرونشست، نیاز به تامین اعتبار و توجه ویژه مسئولین استان دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: