• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 978-4187-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

رشد 34درصدی عواید موقوفات در قم


رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه نسبت به سال گذشته عواید موقوفات در قم 34درصد رشد کرده است، گفت: 40 پروژه عمرانی در امامزادگان آغاز شده و تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد که برای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر 7میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته وقف در اداره کل اوقاف و امورخیریه استان قم برگزار شد، گفت: ساختار وقف یک ساختار بسیار دقیق فقهی و حقوقی برای ماندگار کردن امور خیریه محسوب می‌شود، با توجه به احکام دقیقی که در فقه ما پیرامون وقف و موقوفات هست ماندگارترین نوع خدمت در جامعه است.

وی افزود: هر امر خیری که در ساختار فقهی و حقوقی وقف جا بگیرد، تغییر و تبدیل در آن ممنوع و خلاف شرع است، هیچ اراده ای نمی‌تواند این ساختار را از مسیر نیت واقف منحرف کند، واقف با استفاده از ساختار فقهی و حقوقی وقف، می‌تواند کار خیر فرهنگی و اجتماعی خود را برای همیشه بیمه کند و از گزند حوادث و دستبرد افراد خائن حفظ کند.

حسینی مقدم ادامه داد: جامعه باید به سمتی حرکت کند که همانند صدر اسلام سنت وقف فراگیر شود و هر مسلمانی در هر سنی و در هر مسئولیتی به انجام عمل وقف اهتمام بورزد، برای تحقق این امر رسالت فرهنگ‌سازی و ترویج وقف مسئولیتی خطیر محسوب می‌شود که بخش عمده آن بر عهده اصحاب رسانه و صاحبان منبر، محراب و قلم است.

وی تصریح کرد: یکی از بسترهای بسیار مهم که در فرهنگ دینی و عمومی مردم جایگاه ممتازی دارد، مقوله زیارت اماکن متبرکه و حرم مطهر امامان و امامزادگان است، معرفی امامزادگان و نقشی که در دوران حیات و بعد از مرگ در ارتقاء فرهنگ دینی مردم داشته‌اند، یکی از رسالت‌های مهم اصحاب رسانه است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان قم خاطر نشان کرد: حرم امامزادگان سرمایه‌های تاریخی، معنوی و مذهبی هستند که در طول صدها سال مرکز معنویت و ترویج معارف اسلامی بوده اند و گفته رهبر معظم انقلاب " این بقاع متبرکه باید به قطب‌های فرهنگی تبدیل شوند".

وی با بیان اینکه این هفته فرصتی است تا توجه بزرگان، نخبگان و مردم به مسئله وقف منعطف شود، اظهار کرد: دیدار با ائمه جمعه قم، برگزاری خیمه‎‌های معرفت و ایستگاه‌های همه واقف باشیم، برگزاری همایش تجلیل از مفاخر قرآنی و یاوران وقف و خادمان امامزادگان، برگزاری نشست‌های صنفی و تخصصی پیرامون ترویج وقف، استفاده از مبلغین و روحانیون در امامزادگان و اماکن عمومی، تبلیغات محیطی، انعکاس فعالیت‌ها و اخبار وقف در رسانه‌های جمعی و غبارروبی از حرم امامزادگان از جمله برنامه‌های اداره اوقاف و امورخیریه برای هفته وقف است.

حسینی مقدم عنوان کرد: در سال جاری برای احیاء موقوفات در استان قم نسبت به اخذ سند مالکیت 800 رقبه وقفی اقدام شده است، همچنین 34درصد عواید موقوفات نسبت به سال گذشته رشد کرده و 40 پروژه عمرانی در امامزادگان آغاز شده و تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد که برای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر 7میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در بخش اجرای امینانه نیات واقفین بیش از 40میلیارد ریال در نیات فرهنگی و اجتماعی از قبیل برنامه‌های قرآنی، برگزاری ضیافت الهی، طرح بصیرت عاشورایی و نشاط معنوی هزینه شده است، همچنین در نیات اجتماعی در عناوین کمک به ایتام و مستمندان، اجرای طرح مهر تحصیلی برای کمک به دانش‌آموزان بی بضاعت، کمک به آزادی تعدادی زندانی و کمک به دارو و درمان بیماران نیازمند این مبالغ به عنوان اجرای امینانه نیات واقفین در خدمت موقوف علیهم قرار گرفته است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان قم خاطر ادامه داد: در بخش فعالیت‌های قرآنی دو مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن کریم در دو امامزاده تاسیس شده که 45 نفر از علاقه مندان را تحت پوشش قرار داده و برای جذب 20هزار نفر در طرح تربیت حافظان قرآن کریم تمهیدات لازم فراهم شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: