• پنجشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 978-4987-5
  • خبرنگار : 839601
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

شهر کریمه اهل بیت در عزای خورشید هشتم، به سوگ نشست

شهر قم به مناسبت سالروز شهادت امام رضا(ع) غرق در عزا و ماتم شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، روز آخر ماه صفر برابر با سالروز شهادت امام رضا(ع) است و به مناسبت همین روز، شهر کریمه اهل بیت و اخت الرضا، سراسر عزا و ماتم شد.

از شب گذشته عزاداران و سوگواران با حضور در مرقد مطهر حضرت معصومه(س)، خواهر بزرگوار امام رضا(ع) این مصیب را به ایشان تسلیت گفتند؛ همچنین در حرم مطهر نیز از شب گذشت به مناسبت سالروز شهادت، برنامه‌های متعدد عزاداری اجرا می‌شود و تا شام شهادت نیز این برنامه‌ها ادامه دارد.

از صبح امروز نیز دسته‌جات عزاداری از نقاط مختلف قم، جهت عرض ارادت و تسلیت به حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) آمدند و به سینه زنی و زنجیرزنی پرداختند.

مسافرین بسیاری به مناسبت این روز به قم سفر کردند تا در حرم خواهر امام رضا(ع) به عزاداری و سوگواری بپردازند و به همین دلیل استان قم اکنون سراسر ملو از عاشقان و دلدادگان حضرت رضا(ع) و خواهر بزرگوار ایشان است.

در نقاط مختلف استان قم نیز هیئات عزاداری در حال برگزاری است و عاشقان اهل بیت در آخرین روز از ماه صفر به سوگواری می‌پردازند، همچنین ایستگاه‌های صلواتی متعددی نیز در حال فعالیت است و از عزاداران و زائرین پذیرایی می‌کنند.

در مسجد مقدس جمکران نیز برنامه‌های عزاداری تدارک دیده شده است و عده ای از مردم برای سوگواری به این مکان مقدس مراجعه می‌کنند.

بیوت مراجع و علما نیز میزبان عزاداران و عاشقان اهل بیت است و مراسمات عزاداری با حضور مسئولین استانی و کشوری و همچنین عموم مردم در حال برگزاری است و تا شام شهادت نیز این مراسمات ادامه دارد.

علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، کنیه‌اش، ابوالحسن و مشهورترین لقبش رضا است و هشمتین امام شیعیان اثنی عشری شناخته می‌شود.

امام رضا(ع) پس از شهادت پدرش امام کاظم(ع) در سال ۱۸۳ق امامت را عهده‌دار شد؛ مدت امامت آن حضرت ۲۰ سال (۱۸۳-۲۰۳ق) بود که با خلافت هارون الرشید، محمد امین و مأمون همزمان شد.

مأمون، امام رضا را در سال 200هجری قمری از مدینه به خراسان فرستاد و ولیعهد خویش معرفی کرد، ولی در آخر ماه صفر سال 203 هجری قمری در طوس به دستور مأمون مسموم شد و به شهادت رسید.

پس از شهادت امام رضا(ع)، مأمون، او را در خانه حمید بن قحطبه طائی (بقعه هارونیه) در روستای سناباد، دفن کرد؛ امروزه حرم رضوی، در ایران و در شهر مشهد مقدس واقع است و سالانه زیارتگاه میلیون‌ها مسلمان از کشورهای مختلف است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: