• یکشنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 978-10387-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

"سیده قریش"، محبوب‌ترین همسر پیامبر اکرم(ص)حضرت خدیجه(س) دختر خُوِیلِد، نخستین همسر پیامبر(ص) و مادر فاطمه زهرا(س) بود، از القابی که برای حضرت خدیجه(س)نقل کرده اند، "طاهره" و "سیده قریش" است.

به گزارش ایسنا منطقه قم، دهم ربیع الاول، سالروز ازدواج فرخنده پیامبر اکرم(ص)، محمد بن عبدالله و حضرت خدیجه(س) است؛ پیوندی آسمانی و مبارک که یکی از نتایج این پیوند فرخنده، تولد بهترین بانوی عالم "حضرت زهرا (س)" است.

حضرت خدیجه(س) یکی از بانوان پاکدامن و بزرگی بوده است که نقش به سزایی در ترویج و گسترش اسلام و یاری پیامبر اکرم(ص) در این زمینه داشته است.

وی برای حضرت محمد(ص) دختری به دنیا آورد که از نسل وی، یازده امام زاده شد؛ حضرت خدیجه(س) مادر حضرت زهرا(س) و از جهات مختلف الگویی برای زنان است.

حضرت خدیجه(س) دختر خُوِیلِد، نخستین همسر پیامبر(ص) و مادر فاطمه زهرا بود، از القابی که برای حضرت خدیجه(س)نقل کرده اند، "طاهره" و "سیده قریش" است.

عایشه از پیامبر(ص) نقل کرده است، حضرت محمد(ص)، حضرت خدیجه را بهترین زنان خود می دانست و در اینکه اولین زنی بود که به پیامبر و دین اسلام ایمان آورد هیچ شکی نیست.

در این امر که حضرت خدیجه(س) قبل از اسلام چه دینی داشته اختلاف است؛ بعضی گفته اند که او پیرو دین ابراهیم خلیل الله بوده است، برخی نیز وی را پیرو دین مسیحیت دانسته اند.

حضرت خدیجه(س)، زنی بازرگان بود و به تجارت ابریشم شهرت داشته و از لحاظ وضع مالی و مادی یکی از زنان ثروتمند و تجار قریش بوده است، جریان ازدواج او با پیغمبر اکرم(ص) به دلیل اعتماد و امانتداری حضرت خدیجه(س) نسبت به حضرت محمد(ص) شکل گرفته است.

در این رابطه گفته شده است، پیامبر اکرم(ص) قبل از بعثت، در کاروان های تجاری حضرت خدیجه(س) کار می کرده است و حتی گفته شده که خود حضرت خدیجه(س)پیشنهاد ازدواج به پیامبر(ص) داده است که حاصل این ازدواج دو پسر به نام های قاسم و عبدالله ( مشهور به طیب و طاهر) و چهار دختر به نام های زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه زهرا(س) بوده است؛ دختران حضرت محمد(ص)، همگی دوران نبوت پیامبر(ص) را درک کرده اند.

گاهی این سوال مطرح می شود که آیا حضرت خدیجه(س)، قبل از ازدواج با پیامبر اکرم(ص) ازدواجی داشته است یا خیر؟؛ مشهور علمای شیعه قائل به این هستند که اولین ازدواج حضرت خدیجه(س) با پیامبر(ص) بوده است که در سن 40، 25 ویا 28 سالگی حضرت خدیجه(س) است و تا زمان حیات وی، پیامبر با زن دیگری ازدواج نکرده است.

عایشه در رابطه با علاقه وافر حضرت خدیجه(س) به پیامبر اکرم(ص) خاطره ای را نقل کرده و گفته است: "من خودم چون زمان حیات حضرت خدیجه(س) را درک نکرده بودم، تاسف می خوردم و از علاقه پیامبر اکرم(ص) به او حتی بعد از حیاتش تعجب می کردم زیرا پیامبر(ص) حتی اگر گوسفندی را قربانی می کرد، سهمی را برای دوستان حضرت خدیجه(س) می فرستاد تا کار به جایی رسید که من به پیامبر(ص) اعتراض کردم و گفتم: "او پیرزنی بیش نبود و خدا بهتر از آن را نصیب شما کرده است".

در این حال بود که آثار خشم و غضب در پیشانی پیامبر(ص) ظاهر شد و فرمودند: "چنین نیست و بهتر از این زن نصیب من نگشته، زیرا او هنگامی به من ایمان آورد که سراسر مردم در کفر و شرک به سر می بردند و او تمام اموال خود را در اختیار من گذاشت  که در راه اسلام هزینه کردم همچنین خداوند از او فرزندانی به من عطا کرد که به دیگر همسرانم نداد.

(سیره ابن حشام جلد 1 صفحه 236 و 240/ بحارالانوار جلد 16 صفحه 8/ صحیح بخاری جلد 1 صفحه 3/ فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام از استاد جعفر سبحانی)


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: