• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 979-1587-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت‌الله سبحانی:

شبهه وهابیت در مورد زیارت قبور بر ضد خودشان است


آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه وهابیت گوش شنوا ندارند، گفت: اخیرا به روایتی از امام رضا(ع) در مورد زیارت قبور برای رد نظر شیعه استناد کرده‌اند که در واقع بر ضد خود آنان است.

به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‌الله جعفر سبحانی، امروز، هفتم آذرماه، در درس خارج خود در مسجد اعظم با اشاره به شبهه‌افکنی جدید وهابیون در مورد اعتقاد شیعه به زیارت قبور گفت: وهابیون جدیداً به روایتی از امام رضا(ع) استناد می‌کنند که ایشان فرموده است نباید به زیارت قبور بروید ولی توجه ندارند که روایت بر ضد خود آنان است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در روایت آمده است که امام رضا(ع) فرمودند: «لاَ تُشَدُّ اَلرِّحَالُ إِلَى شَيْءٍ مِنَ اَلْقُبُورِ إِلاَّ إِلَى قُبُورِنَا أَلاَ وَ إِنِّي لَمَقْتُولٌ بِالسَّمِّ ظُلْماً وَ مَدْفُونٌ فِي مَوْضِعِ غُرْبَةٍ فَمَنْ شَدَّ رَحْلَهُ إِلَى زِيَارَتِي اُسْتُجِيبَ دُعَاؤُهُ وَ غُفِرَ لَهُ ذَنْبُهُ؛ بار سفر به سوى زيارت قبور بسته نشود مگر براى زيارت قبور ما، آگاه باشيد كه من از روى ستم با زهر كشته مى‌شوم و در ديار غربت دفن مى‌شوم، پس هر كس براى زيارت من بار سفر بندد، دعاى او مستجاب و گناه او آمرزيده مى‌شود».

آیت‎الله سبحانی تاکید کرد: وهابیون توجه ندارند که استناد به این روایت علیه خود آنان است، زیرا برای زیارت قبر خودشان که امام(ع) هستند ثواب استجابت دعا و بخشیدن گناه ذکر شده است در حالی که وهابیون زیارت ائمه(ع) را شرک می‌دانند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: امام رضا(ع) در این حدیث فرموده است که «شَدِّ رحال» نکنید، یعنی نیاز نیست که مثلاً برای زیارت قبور در اراک یا تهران از قم سوار اسب، شتر و یا ماشین بشوید و از همین قم هم می‌توان برای صاحبان قبور فاتحه خواند.

وی با بیان اینکه ابن حبان سنی کتابی نوشته و در آن جا آورده که من ساکن مشهد هستم و هر وقت مشکلی داشته باشم به حرم رضا(ع) می‌روم و دو رکعت نماز می‌خوانم و توسل می‌کنم و دعایم مستجاب می‌شود، تصریح کرد: چگونه وهابیت به این افراد و کتابشان استناد نمی‌کنند.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه پیامبر(ص) طبق روایات اهل سنت فرموده است که «زُورُوا القبورَ فإنها تُذَکِّرُکم الآخِرَةَ...؛ قبرها را زيارت کنيد؛ زيرا زيارت آن‌ها، مايه يادآوری سرای ديگر می‌شود»، تاکید کرد: ما «شد رحال» نمی‌کنیم بلکه زیارت قبور می‌کنیم، بنابراین در ذیل روایت، زیارت قبر ائمه(ع) را استثناء کرده که مؤید اعتقاد شیعه و علیه وهابیت است. کراراً این مطالب را گفته‌ایم و نوشته‌ایم ولی گوش شنوا ندارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: