• پنجشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 979-2187-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله علوی بروجردی:

حفظ استقلال مرجعیت و حوزه ضروری است

استاد سطح عالی حوزه گفت: حفظ استقلال مرجعیت و حوزه امری ضروری است و در طول تاریخ تشیع نیز حوزه و مرجعیت مستقل بوده اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی ظهر امروز در دومین همایش نکوداشت مرحوم آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در دانشگاه مفید قم در خصوص شخصیت این عالم ربانی عنوان کرد:در زمان مرحوم حائری یزدی با توجه به خلوصی که داشتند افراد زیادی تربیت شدند که آیت الله موسوی اردبیلی یکی از شخصیت های برجسته بود، ایشان برای حوزه وزنه ای سنگین و شخصیت علمی دارای ویژگی های خاصی بودند.

وی تصریح کرد: پس از ارتحال مرحوم آیت الله العظمی حائری یزدی حوزه روزگاری بحرانی را سپری می کرد که در آن دوران مرحوم آیت الله العظمی اردبیلی در این زمان به قم آمدند و برای تحول حوزه با توجه به مشکلاتی که وجود داشت تلاش ارزشمندی کرد.

استاد سطح عالی حوزه عنوان کرد:پس از رفتن رضاخان و تلاش امثال موسوی اربیلی فضا برای فعالیت حوزه علمیه قم فراهم شد و تعداد طلاب از 300 نفر به 1000 تن رسید و حوزه رونق یافت.

وی خاطرنشان کرد:حوزه با این تلاش ها به اعتلا رسید اگر امروز نظام اسلامی به برکت حرکت یک مرجع تقلید ایجاد شده است باید همین ارزش ها را عرضه کند و قوه قضائیه نیز این مسائل را پیاده کند.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد:وقتی می خواهیم عدل علوی را در جامعه پیاده کنیم باید با رفتار و اعمال خود موجب ترویج ارزش ها شویم.

وی گفت: مرحوم موسوی اردبیلی علاوه بر حوزه،دغدغه های زیادی در تربیت نسل جوان داشت از این رو با تاسیس دانشگاه مفید گامی در این عرصه برداشت.

استاد سطح عالی حوزه افزود: ایشان عمر خود را در راه ترویج مبانی دینی صرف کرد و تلاش های زیادی برای حفظ استقلال حوزه و قوه قضائیه داشت.

وی بیان کرد:حفظ استقلال مرجعیت و حوزه امری ضروری است و در طول تاریخ تشیع نیز حوزه و مرجعیت مستقل بوده اند.

آیت الله علوی بروجردی خاطرنشان کرد:امروز پس از 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی باید تشیع را در معنای ماقعی اجرایی کنیم و عدل امام علی(ع) را به خوبی نشان دهیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: